Tomografia 3

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tomografia komputerowa 3D w stomatologii

Precyzyjna diagnoza i ocena stanu uzębienia pacjenta to główne korzyści, jakie płyną z zastosowania w praktyce tomografii 3D w stomatologii. Umożliwia ona rzeczywiste poznanie potrzeb pacjentów, jakości i wielkości kości żuchwy i szczęki, ich ułożenia względem siebie oraz przebiegu nerwów w tym obszarze ludzkiego ciała.

W pojedynczym badaniu tomografii komputerowej 3D lekarz uzyskuje dowolne przekroje w trzech płaszczyznach, pantomogram, zdjęcie cefalometryczne, a także zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Można też wykonać badanie zatok przynosowych i zdjęcie dowolnego obszaru - wszystko to podczas jednego badania w warunkach naszej kliniki stomatologicznej. Tomografia 3D zastępuje tym samym konieczność wykonania kilku ekspozycji, przy użyciu innych urządzeń.
Tomografia komputerowa 3D

Kiedy zalecane jest wykonanie tomografii 3D?

Nasi pacjenci są kierowani na diagnostykę z wykorzystaniem tomografii komputerowej 3D w momencie, kiedy stomatolog potrzebuje uzyskać obraz ich uzębienia i kości szczęki oraz żuchwy o odpowiednio wysokiej dokładności. Dzięki temu można zobaczyć małe elementy anatomiczne, które konieczne są w leczeniu lub planowaniu odbudowy protetycznej. Wskazaniem do tomografii 3D będą:

  • dobór implantów zębowych,
  • planowanie leczenia,
  • konieczność wizualizacji przebiegu kanałów żuchwowych, korzeni zębów, wiązadeł,
  • diagnozowanie zmian chorobowych w jamie ustnej,
  • przeprowadzane kontrole podczas zabiegu,
  • ocena pozabiegowa uzębienia pacjenta.

Nowoczesny tomograf 3D w klinice Supradent

W naszej klinice stomatologicznej Supradent, do wykonania tomografii komputerowej trójwymiarowej, wykorzystujemy najnowocześniejszy Tomograf CS 8100 3D. To aparat z modułem obrazowania cefalometrycznym. Innowacją w jego przypadku jest poszerzona warstwa obrazowania w ramach panomografii, zapewniająca szerszą głębię ostrości. Można za jego pomocą wykonać szerokie spektrum badań obrazowych:

  • zdjęć fragmentarycznych,
  • projekcji stawów skroniowo-żuchwowych,
  • zdjęć zatok,
  • zdjęć skrzydłowo-zgryzowych.

To jedyny na rynku pantomograf z funkcją skanów warstwowych, który pozwala na określenie położenia zębów nadliczbowych i zatrzymanych.

Za jego pomocą wykonujemy w naszej klinice tomografię 3D w najwyższej rozdzielczości - 0,075 mm tryb HD Endo, format obrazu 5x5 cm, 0,15 mm dla pola 8x9 cm. Przy użyciu tego aparatu można znacząco skrócić czas badania i zmniejszyć do niezbędnego minimum dawkę promieniowania - uzyskiwana jest redukcja dawki w stosunku do standardowych tomografów 3D nawet o 87 proc.