kobieta narzeka na ból zęba

Leczenie kanałowe — podstawowe informacje

Ząb człowieka składa się z korzenia, szyjki zęba i korony. Widoczną częścią jest korona, ale jeśli dochodzi do obniżania się, czyli recesji błony śluzowej dziąseł, może nastąpić odsłonięcie szyjek zębowych. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak się leczy takie schorzenie?
Endodoncja skupia się na leczeniu zębów „od wewnątrz”. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego, od słów „endo – wewnątrz” oraz „odont – ząb”. Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane kanałowym, polega na dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów z zainfekowanej miazgi zębowej. Po oczyszczeniu tych przestrzeni z nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej, kanały i komora są wypełniane odpowiednim materiałem. W przypadku zębów dojrzałych, miazga tak naprawdę nie jest już potrzebna, ponieważ odżywianiem zęba zajmuje się otaczająca go tkanka, czyli ozębna.

Etapy leczenia kanałowego

W pierwszej kolejności przy leczeniu kanałowym stomatolog rozwierca ząb, zwykle w znieczuleniu miejscowym. W ten sposób dociera do zakażonej lub zmienionej zapalnie miazgi. Kolejnym etapem jest jej usunięcie. Lekarz ostrożnie czyści i poszerza środek kanału (stąd też nazwa leczenie kanałowe). Dezynfekuje kanał lub kanały w zębie przy pomocy odpowiednich środków, a na koniec szczelnie zamyka komorę zęba i wypełnia ją właściwie dobranym materiałem. Po wypełnieniu kanałów, na ząb zakładana jest plomba z materiału kompozytowego, a jeśli nie jest to możliwe, wykonywana jest korona porcelanowa. Przywraca to ostatecznie pełną funkcjonalność zęba. W Klinice Supradent przeprowadzane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, co pozwala na skuteczniejsze oczyszczenie kanałów zębowych niż leczenie tradycyjnymi metodami.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Kiedy kanałowe leczenie zębów jest koniecznością?

Stomatolodzy zalecają leczenie kanałowe zęba w momencie, kiedy u pacjenta wystąpi zapalenie lub zakażenie miazgi zębowej. Przyczyną takiego stanu chorobowego mogą być:

Supradent Poleca:  Recesja dziąseł - co to jest, jak zapobiegać?

uraz zęba, w tym jego pęknięcie lub złamanie,
głęboka próchnica,
wielokrotne leczenie zęba.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


W przypadku, gdy pomimo występowania zapalenia lub zakażenia miazgi, pacjent nie godzi się na przeprowadzenie leczenia kanałowego, prędzej czy później doprowadzi to do wystąpienia silnych dolegliwości bólowych i wytworzenia ropnia w zębie lub bezpośrednio w jego okolicy.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Można podejrzewać, że leczenie kanałowe będzie niezbędne wtedy, gdy:

Pacjent odczuwa tępy, ostry ból, ząb boli przy najmniejszym dotyku i żuciu pokarmów,
Występują na jego powierzchni widoczne przebarwienia, albo długotrwała nadwrażliwość na bodźce termiczne – ciepło i zimno

Objawem chorób miazgi uzasadniających leczenie kanałowe są także powiększone i wrażliwe węzły chłonne oraz obrzęk i ból, odczuwany w obrębie przyległych do zęba tkanek.

Stomatolog potwierdzi, czy rzeczywiście miazga uległa zakażeniu lub infekcji zapalnej na podstawie zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości, standardowego badania stomatologicznego oraz na podstawie zdjęcia RTG, które może uwidocznić toczący się proces chorobowy miazgi. Czasem nie daje on żadnych znaczących i charakterystycznych objawów, dlatego ważne jest okresowe dokonywanie kontroli stanu uzębienia oraz zaleconych zdjęć rentgenowskich.

Ząb po leczeniu kanałowym

Po wykonaniu zabiegu kanałowego, pacjent może odczuwać nadwrażliwość w obrębie leczonego zęba. Dolegliwości bólowe można łagodzić doustnymi środkami przeciwbólowymi. Później ząb trzeba pielęgnować tak samo, jak wszystkie inne zęby. Zwykle nie wymaga on ponownego leczenia kanałowego. Jeśli jednak dojdzie do powtórnego zakażenia, wówczas stomatolog może wykonać kolejny zabieg endodontyczny.

Autor: Zespół Kliniki Supradent

Zobacz inne porady ekspertów:
Supradent Poleca:  Aparat lingwalny - co to jest, ile trwa leczenie?