• Polski
  • English

Co to są implanty zębów?

implanty zęba zębówRozwój implantologii, czyli nauki o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu, mających zastąpić m.in. naturalne i utracone uzębienie pacjentów, pozwala na odzyskanie pięknego uśmiechu po urazach i chorobach próchnicowych. Czym właściwie są implanty zębowe?

Co to są implanty?

Implant zęba to najbardziej istotny element odbudowy uzębienia na implantach, dzięki któremu można uzyskać trwały efekt estetyczny. Dzięki implantom przywraca się pacjentom funkcję uzębienia i poprawia zaburzoną mechanikę narządu żucia.

Panuje błędne przekonanie, że implanty zębów to po prostu sztuczne, pojedyncze zęby, gdy tymczasem implant zęba to śruba, najczęściej wykonana z tytanu, której rola polega na zastępowaniu korzenia zęba. Śruba wkręcana jest w kość szczęki lub żuchwy i dopiero po udanym umieszczeniu implanta dentystycznego, można założyć na niego koronę odbudowującą widoczną część zęba.

Zalety implantów zębowych

Implanty stomatologiczne pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów estetycznych i przywrócenie pełnego uzębienia. Pacjenci chwalą sobie, że sztuczne zęby działają tak samo dobrze, jeśli nie lepiej niż ich naturalne uzębienie.

Implanty z uzupełnieniem zachowują się tak samo, jak prawdziwe zęby. Pacjent może w krótkim czasie zapomnieć, że w ogóle je ma. Przy ich zakładaniu nie trzeba szlifować zdrowych zębów, by odbudować utracone filary koron. Na implantach można odbudować zarówno jeden ząb, jak i tworzyć mosty protetyczne i protezy bez metalowych klamerek. Implanty jedynki, czyli pojedyncze zęby są tak dobierane do pozostałego uzębienia, że trudno je odróżnić. Należy o nie dbać w ten sam sposób, jak o zęby naturalne, aby nie powstały na ich powierzchni nieestetyczne przebarwienia.

Kiedy zalecane są implanty?

W stomatologii implanty zębowe służą do uzupełniania braków w uzębieniu oraz poprawy stabilizacji protez zębowych. Są one wykorzystywane od wielu dekad i imitują prawdziwy korzeń zęba. Na ogół implanty wykonywane są z tytanu, ponieważ metal ten jest twardy, stabilny, a co najważniejsze wykazuje wysoką biokompatybilność z kością człowieka. Szybko się z nią zrasta i jest doskonale tolerowany przez organizm. Znosi obciążenia, jakim poddawany jest w procesach żucia pokarmów przez wiele lat.

Zabieg wszczepienia implantów będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów, którzy z różnych powodów stracili jeden lub kilka zębów lub musieli pogodzić się z utratą całego uzębienia. Nie muszą godzić się na stosowanie tradycyjnych, wyjmowanych sztucznych szczęk. Mogą zdecydować się na implanty, które pozwolą na odbudowanie uzębienia w jak najbardziej zbliżony do naturalnego sposób.

Jak wszczepiane są implanty?

Pacjenci wahający się nad tym, czy zdecydować się na implanty, powinni wiedzieć, że cały zabieg nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Dzięki znieczuleniu miejscowemu wszczepienie implanta jest bezbolesne. Przy pojedynczej implantacji czas założenia implantu wynosi około 30 minut, ale wcześniej pacjent musi odbyć wizyty przygotowujące go do zabiegu.

Okres zrastania się implantu zębowego z kością trwa od 3 do 6 miesięcy, a przykryty dziąsłem implant zrasta się z kością w sposób całkowicie bezbolesny. Pozostaje niewidoczny gołym okiem. Po wygojeniu implantu w śrubę jest nakładana korona zębowa. Zanim zostanie ona założona, pacjent korzysta z tymczasowego uzupełnienia protetycznego

Przeczytaj również: Rodzaje implantów zębowych

Autor: Zespół Kliniki Supradent