grafika przedstawiająca zęba w przybliżeniu

Co to jest diastema?

Diastema powoduje powstawanie wad zgryzu, problemy z poprawną wymową oraz inicjuje rozwój chorób przyzębia.Usunięcie diastemy może okazać się koniecznością, ale o tym powinien zadecydować specjalista. Na konsultację wszystkich osób z diastemą zapraszamy do naszej kliniki Supradent w Warszawie, gdzie nasi specjaliści dokładnie ocenią stan diastemy, jej rodzaj oraz w razie konieczności, zaproponują odpowiednie leczenie stomatologiczne bądź zamknięcie diastemy.

Diastema w praktyce

Przerwa między zębami siecznymi przyśrodkowymi, czyli po prostu pomiędzy górnymi jedynkami, może być oceniana jako urocza. Jednym diastema dodaje urody, innym ją odbiera. Diastema nie zawsze jest powodem powstawania wad zgryzu. Dopiero przerwa wynosząca ponad 2 centymetry, powoduje, że diastema wymaga leczenia. W przeciwnym wypadku można, ale nie trzeba jej usuwać. Nie wymaga bowiem z obiektywnego punktu widzenia podejmowania leczenia.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Rodzaje diastemy

  • diastemę zbieżną – gdy dolne końcówki zębów są skierowane do siebie,
  • diastemę rozbieżną – gdy górne końcówki zębów skierowane są od siebie,
  • diastemę równoległą – gdy rozsunięte jedynki są ustawione równolegle względem siebie.

Jak wygląda zamykanie diastem

W naszej klinice podejmujemy się zabiegów mających na celu usuwanie diastemy. Tryb leczenia zależny jest od tego, jaka jest przyczyna występowania przerwy między jedynkami:

  • prawdziwa – diastema wynika z przerostu lub niskiego przyczepu wędzidełka wargi górnej,
  • rzekoma – diastema spowodowana jest hipodoncją, czyli brakiem siekaczy bocznych, ich mniejszym rozmiarem lub występowaniem zębów nadliczbowych,
  • fizjologiczna – występująca u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia, obserwowana w okresie przed wyrżnięciem się zębów siecznych bocznych stałych.

Likwidacja diastemy prawdziwej polega na podcięciu wędzidełka. W niektórych przypadkach pacjentowi zaleca się także noszenie aparatu ortodontycznego.  Przy diastemie zbieżnej aparat ortodontyczny stały jest niezbędny dla jej usunięcia, a dla diastemy rozbieżnej wskazany będzie aparat wyjmowany.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Fluoryzacja zębów - czym jest i kiedy wykonać?

Wynikająca z braku zębów diastema rzekoma może być zlikwidowana przy zastosowaniu implantów, a jeśli zębów w szczęce jest za dużo – wykorzystujemy ekstrakcję.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Zamykanie diastemy nie jest konieczne jedynie dla diastemy fizjologicznej, ponieważ zamknie się samoistnie w momencie, kiedy zęby mleczne zostaną zastąpione u dziecka zębami stałymi.

Dlaczego leczenie diastemy jest istotne?

Jeśli lekarz dentysta proponuje pacjentowi zamknięcie diastemy, robi to nie bez powodu. Zwykle zabieg ten jest wymagany, aby nie dopuścić do problemów z mową. Diastema może stać się przyczyną seplenienia. Człowiek zaczyna świszcząco i ostro wypowiadać niektóre głoski. Zaniedbanie leczenia przerwy między zębami prowadzi do rozwoju wad zgryzu i chorób przyzębia.

Zobacz inne porady ekspertów: