Inlay / Onlay – Nowoczesne wypełnianie zębów

inlay i onlay
Wypełnienia ubytków są dokonywane w gabinetach stomatologicznych z użyciem różnych metod i wypełnień dentystycznych. Obecnie dąży się do tego, aby wypełnienia zębowe były jak najbardziej estetyczne i nie odróżniały się od naturalnych zębów pacjentów. Wśród nowoczesnych wypełnień wymienia się m.in. Inlay i Onlay. Czym one są?

Inlay i Onlay

Zgodnie z definicją słownikową, inlay to rodzaj wypełnienia ubytku w stomatologii, inaczej wkład koronowy, który pokrywa powierzchnie żujące oraz stoki guzków z wyłączeniem ich szczytów. Te ostatnie wypełnia wkład Onlay.

Zaletą takich wypełnień jest ich estetyka wykonania, dzięki której do złudzenia mogą przypominać naturalne zęby pacjentów. W sposób minimalnie inwazyjny potrafią zdecydowanie poprawić estetykę naszego uśmiechu, ponieważ mogą być wykorzystane jako licówki, a nie tylko wypełnienia. Dlatego stosuje się je w celu:

  • zamykania szpar występujących między zębami,
  • rozjaśniania koloru zębów,
  • wyrównywania stłoczeń i przemieszczeń,
  • korygowania ustawienia pojedynczych zębów.

Z czego są wykonywane są Inlay i Onlay?

Inlay lub onlay mogą być wykonane z różnych materiałów w pracowni protetycznej, na podstawie pobranych od pacjentów wycisków. Najczęściej produkuje się je z porcelany, ponieważ ma uniwersalne właściwości.

Rodzaj wypełnienia onlay/inlay zależny jest od grubości ścianek zęba pacjenta oraz od siły, jaka oddziałuje na ząb podczas gryzienia i żucia. Inne wypełnienia polecane są do zębów przednich, a inne do zębów tylnych. To stomatolog decyduje, jakie wypełnienie założyć w uzębieniu pacjenta.

Wkłady porcelanowe to najnowocześniejsze rozwiązanie, z jakiego korzystają dziś stomatolodzy. Onlay porcelanowy lub inlay porcelanowy wykonywany jest metodą pośrednią, co oznacza, że ubytek modelowany jest w laboratorium, na podstawie pobranego wycisku. Technik może idealnie odtworzyć anatomiczny kształt zęba i jego punkty styczne. Porcelana użyta w tym procesie odlewana jest lub tłoczona pod ciśnieniem, dla uzyskania jak najlepszych efektów.

Inlay kompozytowy lub onlay kompozytowy wykonywane są z najtwardszych materiałów, charakteryzujących się niskim stopniem ścieralności.

Kolejnym typem inlay/onlay są wkłady ze złota, nakładane elektrogalwanicznie. To specjalna odmiana wkładów ceramicznych – galwanoinlay. Model onlay/inlay wykonywany jest na kikucie odbudowanego zęba, pokrywa się go złotem, a następnie ceramiczną licówką.

Porcelanowe wypełnienia

Inlaye porcelanowe, podobnie jak onlay porcelanowy to adhezyjna odbudowa ceramiczna, nazywana w skrócie BPR, czyli Bonded Porcelain Restoration. Pozwala ona na uzupełnienie utraconej tkanki zęba dzięki zastosowaniu właściwego wypełnienia porcelanowego. Stanowi alternatywę dla dużych, niestabilnych wypełnień kompozytowych oraz sztucznych koron zębowych. Inlay porcelanowy zaprojektowany i wykonany indywidualnie w laboratorium zostanie wklejony w ząb i skutecznie go odbuduje, wraz z odtworzeniem prawidłowych punktów stycznych pomiędzy zębami. Technik dentystyczny zadba o to, aby inlay lub onlay porcelanowy wzmocnił ząb, znacznie bardziej niż powszechnie wykorzystywane wypełnienie kompozytowe. Chroni przed próchnicą i zapaleniem dziąseł, ponieważ idealnie wypełnia ubytek w zębie. Mechaniczne właściwości porcelany w miarę upływu czasu sprawiają, że ryzyko jej uszkodzenia jest mniejsze niż w przypadku wypełnień kompozytowych czy amalgamatowych. Materiałem wiążącym wkłady i nakłady zębowe jest specjalny cement.

Inlay i onlay mają wiele zalet: są trwałe, odporne na ścieranie i estetyczne, dlatego coraz częściej wykorzystujemy  je w naszych gabinetach stomatologicznych.