Leczenie kanałowe to często jeden z ostatnim sposobów na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu leczenia kanałowego, gdy stwierdzi u pacjenta nieodwracalne uszkodzenie miazgi. Jak dokładnie przebiega oraz w jaki sposób można przeprowadzić leczenie kanałowe?
Spis Treści
Wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe polega na usunięciu zajętych chorobą tkanek, w wyniku czego ząb zostaje dokładnie oczyszczony. Najczęściej pacjenci, u których przeprowadzane jest leczenie kanałowe, zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z bólem zęba. Ból ten jest uporczywy, często uniemożliwia też normalne funkcjonowanie. Wynika on z tego, że przez drobnoustroje została zajęta miazga zęba, w wyniku czego doszło do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego. W opisanej sytuacji, gdy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, mamy do czynienia z ostrym zapaleniem miazgi, niemniej jednak leczenie kanałowe może być też przeprowadzone u pacjenta, który nie czuje bólu. Wtedy też diagnozuje się przewlekłe zapalenie miazgi, i choć nie towarzyszą m dolegliwości bólowe, wymaga ono przeprowadzenia leczenia kanałowego. Tego typu leczenie może być konieczne w przypadku martwicy miazgi bądź u pacjentów z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi.
Sprawdź: Leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa
Na czym polega leczenie kanałowe?
Wiadomo już, co to leczenie kanałowe i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia. Niemniej jednak warto wiedzieć także, na czym polega leczenie kanałowe oraz ile mniej więcej będzie ono trwało. Pacjent powinien mieć na uwadze, że tego typu terapia często jest ostatnim sposobem na uratowanie zęba, dlatego nie warto z niej rezygnować. Jak przebiega leczenie kanałowe? W pierwszej kolejności lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, które ma za zadanie nie dopuścić do odczuwania przez pacjenta dolegliwości bólowych. Następnie dochodzi do usunięcia miazgi zębowej z kanałów oraz z komory zęba. Należy dokładnie je oczyścić oraz przeanalizować długość poszczególnych kanałów. Kolejnym etapem jest płukanie, a następnie wypełnienie kanału zęba. Procesem przejściowym może być zaaplikowania specjalnego środka, które przez pacjentów nazywane bywa lekarstwem w zębie. Zazwyczaj stomatolog decyduje się na podanie leku, jeśli u pacjenta występuje silny stan zapalny. Dopiero w ostatniej fazie przechodzi się do odbudowy zęba, która polega między innymi na zamknięciu kanału (tak, aby bakterie nie mogły przedostać się do jego wnętrza) oraz przywrócenia koronie estetycznego wyglądu.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
W ostatnim czasie popularne stało się leczenie kanałowe pod mikroskopem – tego typu zabiegi można znaleźć w ofercie niemal każdego gabinetu stomatologicznego. Leczenie kanałowe zęba z użyciem mikroskopu zasadniczo nie różni się od leczenia tradycyjnymi metodami. Zastosowanie zaawansowanego technologicznie sprzętu jest jednak znacznym ułatwieniem dla stomatologa, który może pracować z większą precyzją, minimalizując ryzyko popełnienia błędu. Leczenie pod mikroskopem może trwać krócej w stosunku do leczenia tradycyjnego – czasami zadowalające efekty można osiągnąć już po jednej wizycie u dentysty. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania stanu zapalnego, bowiem w niektórych przypadkach przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego może trwać nawet kilka tygodni.
Powikłania po leczeniu kanałowym
Wielu pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ząb po leczeniu kanałowym, czy zostaną przywrócone jego prawidłowe funkcje oraz jakie ewentualne powikłania mogą wystąpić po zabiegu? Leczenie kanałowe endodontyczne może powodować powstawanie dolegliwości bólowych oraz obrzęku, a w skrajnych przypadkach nawet ropnia. Wtedy też lekarz przepisuje antybiotyk, który zmniejszy opuchliznę i nie doprowadzi do rozprzestrzeniania się infekcji. Leczenie kanałowe może znacznie osłabić ścianki zęba, przez co stają się one kruche i mniej odporne na urazy. Problemem staje się zwłaszcza leczenie kanałowe jedynki, bowiem ząb traci białą barwę, staje się natomiast szary. Współczesna stomatologia estetyczna potrafi poradzić sobie z tym problemem, jednak odpowiednie środki można przedsięwziąć dopiero wtedy, gdy ząb będzie w pełni wyleczony. Ząb po leczeniu kanałowym, co do zasady, pełni swoją dotychczasową rolę, zatem można za jego pomocą gryźć pokarmy o różnych strukturach. Należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej higienizacji każdego dnia. Na kolejnych etapach leczenia kanałowego może też dochodzić do powikłań, które czasami uniemożliwiają lekarzowi podejmowanie dalszych działań. Mowa tutaj przede wszystkim o zmianach okołowierzchołkowych, które rodzą ryzyko niepełnego wygojenia się zęba. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie kanałowe przeprowadzane było przez profesjonalistę. Należy przy tym pamiętać, aby zgłosić się do lekarza w momencie, gdy tylko zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe bądź gdy zauważymy u siebie inne objawy próchnicy. Pacjenci, dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym, zapobiegają rozwojowi próchnicy do stadium, w którym konieczne okazuje się być leczenie kanałowe zęba.