leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym

Leczenie kanałowe to często jeden z ostatnim sposobów na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu leczenia kanałowego, gdy stwierdzi u pacjenta nieodwracalne uszkodzenie miazgi. Jak dokładnie przebiega oraz w jaki sposób można przeprowadzić leczenie kanałowe?

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, jest jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Ta procedura jest konieczna, gdy zaniedbana próchnica lub uraz dotknie głęboko wnętrze zęba, zwane miazgą. Miazga jest wysoce unerwiona i naczyniowa częścią zęba, składającą się z naczyń krwionośnych, tkanki łącznej i komórek nerwowych. Gdy miazga zostanie zainfekowana lub uszkodzona, może to prowadzić do bólu i infekcji. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie tej chorej lub martwej miazgi, dezynfekcję kanałów korzeniowych i ich wypełnienie materiałem obturacyjnym, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.

Po czym poznać że ząb jest do leczenia kanałowego?

Objawy sugerujące konieczność leczenia kanałowego mogą być różne, ale najczęstsze to intensywny ból zęba, zwłaszcza przy gryzieniu lub nacisku, długotrwała wrażliwość na ciepło i zimno, przebarwienia zęba, obrzęk i bolesność dziąseł wokół zęba oraz nawracający ropień na dziąśle. Czasem ząb wymagający leczenia kanałowego może nie wykazywać żadnych objawów, dlatego regularne wizyty kontrolne u dentysty są tak ważne.

infografika pokazująca etapy leczenia kanałowego

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zajętych chorobą tkanek, w wyniku czego ząb zostaje dokładnie oczyszczony. Najczęściej pacjenci, u których przeprowadzane jest leczenie kanałowe, zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z bólem zęba. Ból ten jest uporczywy, często uniemożliwia też normalne funkcjonowanie. Wynika on z tego, że przez drobnoustroje została zajęta miazga zęba, w wyniku czego doszło do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego.

W opisanej sytuacji, gdy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, mamy do czynienia z ostrym zapaleniem miazgi, niemniej jednak leczenie kanałowe może być też przeprowadzone u pacjenta, który nie czuje bólu. Wtedy też diagnozuje się przewlekłe zapalenie miazgi, i choć nie towarzyszą m dolegliwości bólowe, wymaga ono przeprowadzenia leczenia kanałowego. Tego typu leczenie może być konieczne w przypadku martwicy miazgi bądź u pacjentów z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Aparat estetyczny - jakie są rodzaje, kto powinien wybrać?

Sprawdź: Leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa

Czy warto leczyć ząb kanałowo?

Leczenie kanałowe to zwykle ostatnia szansa na uratowanie zęba, który inaczej musiałby zostać usunięty. Zdecydowane  „tak” dla tej procedury wynika z faktu, że utrzymanie naturalnego zęba ma wiele zalet. Pomaga utrzymać prawidłowe ułożenie zębów, zdrowy zgryz oraz umożliwia normalne jedzenie i mówienie. Leczenie kanałowe jest skuteczne w 95% przypadków i dobrze leczony ząb może służyć przez całe życie.

Co jest lepsze leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba?

Decyzja między leczeniem kanałowym a wyrwaniem zęba zależy od wielu czynników, w tym stanu zęba, ogólnego zdrowia pacjenta i jego preferencji. Leczenie kanałowe jest zazwyczaj preferowane, ponieważ pozwala zachować naturalny ząb. Jednakże, jeśli ząb jest zbyt zniszczony, aby można było go uratować, lub jeśli leczenie kanałowe nie jest możliwe lub nie powiodło się, wtedy usunięcie zęba może być najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest konsultowanie tych opcji z zaufanym lekarzem endodontą.

Leczenie kanałowe a budowa zęba

Zrozumienie budowy zęba jest kluczowe dla zrozumienia procesu leczenia kanałowego. Ząb składa się z korony (widocznej części zęba) i korzenia (zakotwiczonego w kości szczęki). Wnętrze zęba zawiera miazgę, która biegnie od korony do końca korzenia w strukturze zwaną kanałem korzenia. Leczenie kanałowe obejmuje wniknięcie do tych kanałów, usunięcie miazgi i wypełnienie ich, aby utworzyć barierę dla bakterii.

leczenie kanałowe infografika pokazująca etapy leczenia

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wiadomo już, co to leczenie kanałowe i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia. Niemniej jednak warto wiedzieć także, na czym polega leczenie kanałowe oraz ile mniej więcej będzie ono trwało. Pacjent powinien mieć na uwadze, że tego typu terapia często jest ostatnim sposobem na uratowanie zęba, dlatego nie warto z niej rezygnować. Jak przebiega leczenie kanałowe? W pierwszej kolejności lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, które ma za zadanie nie dopuścić do odczuwania przez pacjenta dolegliwości bólowych.

Następnie dochodzi do usunięcia miazgi zębowej z kanałów oraz z komory zęba. Należy dokładnie je oczyścić oraz przeanalizować długość poszczególnych kanałów. Kolejnym etapem jest płukanie, a następnie wypełnienie kanału zęba. Procesem przejściowym może być zaaplikowania specjalnego środka, które przez pacjentów nazywane bywa lekarstwem w zębie. Zazwyczaj stomatolog decyduje się na podanie leku, jeśli u pacjenta występuje silny stan zapalny. Dopiero w ostatniej fazie przechodzi się do odbudowy zęba, która polega między innymi na zamknięciu kanału (tak, aby bakterie nie mogły przedostać się do jego wnętrza) oraz przywrócenia koronie estetycznego wyglądu. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  13.03 i 14.03.2020 klinika nieczynna

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W ostatnim czasie popularne stało się leczenie kanałowe pod mikroskopem – tego typu zabiegi można znaleźć w ofercie niemal każdego gabinetu stomatologicznego. Leczenie kanałowe zęba z użyciem mikroskopu zasadniczo nie różni się od leczenia tradycyjnymi metodami. Zastosowanie zaawansowanego technologicznie sprzętu jest jednak znacznym ułatwieniem dla stomatologa, który może pracować z większą precyzją, minimalizując ryzyko popełnienia błędu. Leczenie pod mikroskopem może trwać krócej w stosunku do leczenia tradycyjnego – czasami zadowalające efekty można osiągnąć już po jednej wizycie u dentysty. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania stanu zapalnego, bowiem w niektórych przypadkach przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego może trwać nawet kilka tygodni.

Przebieg leczenia kanałowego

Proces leczenia kanałowego rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego. Następnie stomatolog wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do miazgi. Usuwa on uszkodzoną lub zainfekowaną miazgę, a następnie dokładnie czyści i kształtuje kanały korzeniowe. Po oczyszczeniu kanały są wypełnione specjalnym materiałem, a na koniec ząb jest odbudowywany za pomocą wypełnienia lub korony.

kobieta pokazująca ból zęba w gabinecie stomatologicznym

Czego nie wolno robić po leczeniu kanałowym?

Po leczeniu kanałowym, należy unikać jedzenia na leczonym zębie, dopóki nie zostanie on w pełni odbudowany. Ząb może być również nieco wrażliwy po zabiegu, dlatego zaleca się unikanie twardych i gorących pokarmów. Regularne czyszczenie zębów, nici dentystyczne i płukanie jamy ustnej są ważne dla utrzymania zdrowia zębów. Ważne jest również, aby regularnie odwiedzać dentystę na kontrolne badania radiologiczne.

Powikłania po leczeniu kanałowym

Wielu pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ząb po leczeniu kanałowym, czy zostaną przywrócone jego prawidłowe funkcje oraz jakie ewentualne powikłania mogą wystąpić po zabiegu? Leczenie kanałowe endodontyczne może powodować powstawanie dolegliwości bólowych oraz obrzęku, a w skrajnych przypadkach nawet ropnia. Wtedy też lekarz przepisuje antybiotyk, który zmniejszy opuchliznę i nie doprowadzi do rozprzestrzeniania się infekcji. Leczenie kanałowe może znacznie osłabić ścianki zęba, przez co stają się one kruche i mniej odporne na urazy. Problemem staje się zwłaszcza leczenie kanałowe jedynki, bowiem ząb traci białą barwę, staje się natomiast szary.

Współczesna stomatologia estetyczna potrafi poradzić sobie z tym problemem, jednak odpowiednie środki można przedsięwziąć dopiero wtedy, gdy ząb będzie w pełni wyleczony. Ząb po leczeniu kanałowym, co do zasady, pełni swoją dotychczasową rolę, zatem można za jego pomocą gryźć pokarmy o różnych strukturach. Należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej higienizacji każdego dnia. Na kolejnych etapach leczenia kanałowego może też dochodzić do powikłań, które czasami uniemożliwiają lekarzowi podejmowanie dalszych działań. Mowa tutaj przede wszystkim o zmianach okołowierzchołkowych, które rodzą ryzyko niepełnego wygojenia się zęba.

Supradent Poleca:  Aparat ortodontyczny samoligaturujący - dla kogo, jak działa?

Dlatego tak ważne jest, aby leczenie kanałowe przeprowadzane było przez profesjonalistę. Należy przy tym pamiętać, aby zgłosić się do lekarza w momencie, gdy tylko zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe bądź gdy zauważymy u siebie inne objawy próchnicy. Pacjenci, dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym, zapobiegają rozwojowi próchnicy do stadium, w którym konieczne okazuje się być leczenie kanałowe zęba. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Proces leczenia kanałowego w klinice Supradent w Warszawie

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w klinice Supradent w Warszawie

Klinika stomatologiczna Supradent w Warszawie jest jednym z tych miejsc, które podnoszą standardy opieki stomatologicznej, a leczenie kanałowe pod mikroskopem to jeden z najlepszych przykładów tej innowacyjności. Stosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym, nazywane też endodoncją mikroskopową, pozwala na dokładne zbadanie wnętrza zęba, co zdecydowanie zwiększa skuteczność procedury.

Mikroskop stomatologiczny zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość obrazu i umożliwia kilkukrotne powiększenie pola widzenia, co daje lekarzom możliwość lepszego zobrazowania struktur wewnętrznych zęba. Taka precyzyjna praca prowadzi do efektywniejszego i dokładniejszego oczyszczenia kanałów korzeniowych.

Dzięki użyciu najnowocześniejszych mikroskopów, specjaliści z naszej kliniki Supradent mogą dokładnie zidentyfikować i leczyć nawet najbardziej skomplikowane przypadki. Możliwość precyzyjnej lokalizacji i leczenia problemu znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie kanałowe i zachowanie naturalnego zęba.

Współczesna technologia w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą specjalistów kliniki Supradent zapewnia pacjentom najlepszą możliwą opiekę stomatologiczną. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a jego zdrowie i komfort są najważniejszym priorytetem. Wiedza i doświadczenie specjalistów, innowacyjne technologie oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta gwarantują, że leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzone w naszej klinice będzie nie tylko skuteczne, ale również jak najmniej inwazyjne.

Polecamy: