lekarz pokazuje model zęba na ręce

Nieświeży oddech – nieprzyjemne zjawisko, z którym w pewnym momencie życia zmaga się niemal każdy z nas. Często postrzegane jako nietaktowny temat rozmów, może stać się powodem wstydu i rezygnacji z bliskich kontaktów społecznych. Ale co tak naprawdę stoi za tym nieprzyjemnym zapachem? Jakie są jego główne przyczyny i jak możemy skutecznie walczyć z tym problemem? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tajemnicom nieświeżego oddechu, oferując praktyczne porady i rozwiązania.

Problem nieświeżego oddechu

Problem nieświeżego, nieprzyjemnego zapachu z ust pozostaje dla wielu tematem tabu. Nie mówi się o nim, choć osoba, której ten problem dotyczy, może spotkać się z ostracyzmem społecznym. Nieświeży oddech nie musi powodować, że będziemy wytykani palcami, a towarzystwo dosłownie i w przenośni się od nas odsunie. Można temu zaradzić. Przy okazji jednak trzeba powiedzieć, że taki objaw może wynikać z wielu przyczyn, w tym poważnych chorób. Dlatego nie należy go ignorować, a szukać powodów takiego stanu rzeczy.

Nieświeży oddech – czym on właściwie jest?

Z medycznego punktu widzenia nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej nazywany jest fetor oris czy halitosis fetor ex ore. Pod tymi zawiłymi nazwami kryje się po prostu wywołujący zakłopotanie nieświeży oddech. Brzmi banalnie, ale już przyczyny tego kłopotu takimi nie muszą być.

Szacuje się, że nawet 80 proc. ludzi skarży się okresowo na nieświeży oddech, który może występować przez cały dzień. U większości jednak pojawia się rano lub po posiłku. Nie ma tu znaczenia wiek czy płeć danej osoby.

O czym świadczy nieświeży oddech?

Nieświeży oddech, medycznie nazywany halitozą, może świadczyć o wielu różnych kwestiach zdrowotnych oraz nawykach. Oto niektóre z nich:



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  1. Zła higiena jamy ustnej: Nieregularne lub niewłaściwe mycie zębów i języka może prowadzić do gromadzenia się bakterii w jamie ustnej, które produkują nieprzyjemne zapachy.
  2. Choroby dziąseł: Nieświeży oddech może być wczesnym objawem gingiwitis (zapalenia dziąseł) lub bardziej zaawansowanej postaci choroby dziąsłowej.
  3. Spożywanie pewnych pokarmów: Pokarmy takie jak czosnek, cebula czy niektóre ryby mogą prowadzić do tymczasowego nieświeżego oddechu.
  4. Palenie tytoniu: Palenie papierosów i używanie innych produktów tytoniowych może prowadzić do chronicznego nieświeżego oddechu.
  5. Sucha jama ustna (kserostomia): Spadek produkcji śliny może prowadzić do sucha w jamie ustnej, co sprzyja rozmnażaniu się bakterii i powoduje nieświeży oddech.
  6. Niektóre schorzenia: Choroby takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca, choroby wątroby, niewydolność nerek czy niektóre infekcje dróg oddechowych mogą powodować specyficzny zapach z ust.
  7. Zakażenia w jamie ustnej: Abscesy, nieleczone ubytki w zębach czy infekcje gardła mogą być źródłem nieświeżego oddechu.
  8. Nieprawidłowe protezy i aparaty: Nienależycie dopasowane protezy czy aparaty ortodontyczne mogą być miejscem gromadzenia się resztek jedzenia i bakterii.
  9. Ketony: Osoby na rygorystycznych dietach niskowęglowodanowych mogą doświadczać nieświeżego oddechu spowodowanego przez ketony, które są produktem przemiany materii w organizmie.
  10. Leki: Niektóre leki mają skutki uboczne w postaci nieświeżego oddechu, przede wszystkim te, które powodują suchość w jamie ustnej.
Supradent Poleca:  Wizyta kontrolna u dentysty - jak często?

Nieświeży oddech może być objawem różnorodnych kwestii, od łatwych do wyeliminowania nawyków po poważne schorzenia. Jeśli problem jest stały i nie ustępuje mimo podjętych środków ostrożności, warto skonsultować się z dentystą lub lekarzem.

Nieświeży oddech – przyczyny

Wydaje się, że nieświeży oddech spowodowany jest wyłącznie tym, co zjedliśmy lub niewłaściwą higieną jamy ustnej. Problem może jednak być znacznie głębszy. Problemy stomatologiczne to tylko jedna z przyczyn. Jeśli zostaną wykluczone, trzeba przyjrzeć się innym czynnikom, mogącym powodować przykry zapach z ust.

Jedną z przyczyn są schorzenia laryngologiczne, takie jak nawracające anginy w migdałkach, alergiczny nieżyt nosa lub zapalenie zatok. W niszach w migdałkach, które powstają po przejściu stanów zapalnych, mogą zalegać resztki pożywienia, które rozkładane są przez bakterie beztlenowe w gardle. W metabolizmie powstają duże ilości związków siarki. Poza tym w niszach migdałkowych zalegać może też cuchnąca wydzielina, spływająca w to miejsce z chorych zatok i nosa. Jeśli do tego dochodzi zaburzenie w prawidłowej pracy ślinianek, to nie ma mowy o naturalnym usunięciu bakterii wraz ze śliną z jamy ustnej. Im jest mniej śliny, tym łatwiej o namnażanie bakterii, które nie są usuwane z gardła, migdałków i całej jamy ustnej.

Inne możliwe przyczyny nieświeżego oddechu

  • problemy gastryczne — kłopoty żołądkowe i schorzenia przewodu pokarmowego, związane z chorobą wrzodową, nieżytem przewodu pokarmowego, zapaleniem błony śluzowej żołądka czy zespołem złego wchłaniania, powodują wydzielanie zbyt małej ilości enzymów trawiennych,
  • zaburzenia w równowadze hormonalnej, kiedy wydzielana jest zmniejszona ilość śliny,
  • obciążenia psychiczne – nadprodukcję hormonu stresu, który hamuje wydzielanie śliny,
  • stosowanie diet odchudzających, które prowadzą do nadmiernego odwodnienia organizmu,
  • stosowanie niektórych leków – m.in. odwadniających i na nadciśnienie, które hamują wydzielanie śliny,
  • występowanie chorób dróg oddechowych – w tym m.in. grzybicy i gruźlicy.
Supradent Poleca:  Bruksizm czyli zgrzytanie zębami - w jaki sposób leczyć?

Nieświeży oddech – leczenie

Jeśli problem nieświeżego oddechu wynika z niedokładnego mycia zębów i problemów stomatologicznych, trzeba im zaradzić. Walkę o świeży oddech warto rozpocząć od wizyty u dentysty i zadbania o staranną higienę jamy ustnej. Zęby trzeba czyścić wraz z tkankami przyzębia co najmniej 2 razy dziennie. Ważne jest zadbanie o język i przestrzenie między zębami. Można również stosować płyny do płukania ust, działające bakteriobójczo.

Dla nawilżenia błon śluzowych i wypłukania bakterii z jamy ustnej, stosować należy zwykłą niegazowaną wodę mineralną albo napary ziołowe, w tym z rumianku czy szałwii, które dodatkowo zwalczają drobnoustroje i regenerują błony śluzowe.

Dla natychmiastowego pozbycia się nieprzyjemnego oddechu można zażyć tabletki z cynkiem organicznym, neutralizujące zapach związków siarki, albo skorzystać z miętowych lub eukaliptusowych gum bez cukru.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Myję zęby a mam nieświeży oddech

Najczęściej to niedostateczna, nieprawidłowa lub brak higieny jamy ustnej powoduje, że nasz oddech jest nieświeży. Zatem u około 87 proc. wszystkich przypadków brzydki oddech wynika z tego, że na powierzchni zębów, dziąseł, języka, podniebienia i policzków gromadzą się resztki pokarmów, które stanowią znakomitą pożywkę dla bakterii i grzybów. Na niedomytych zębach pojawia się kamień nazębny. W efekcie bez przeszkód może rozwijać się w jamie ustnej próchnica, choroby dziąseł i śluzówki. Takim schorzeniom stomatologicznym towarzyszy najczęściej nieprzyjemny zapach z ust.

Z należytej, codziennej higieny jamy ustnej bynajmniej nie są zwolnieni ci, którzy korzystają z częściowych lub całkowitych protez. Na ogół są one wykonane z akrylu, a ten ma porowatą powierzchnię, sprzyjającą rozwijaniu się szczepów bakterii, będących źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Często przy myciu zębów myjemy wyłącznie łuki zębowe, a zapominamy o języku. Przez nalot na jego powierzchni mnożą się bakterie beztlenowe w gardle. Jednym z produktów przemiany materii tych drobnoustrojów są nieprzyjemne dla węchu lotne związki siarki, jak:

  • siarkowodór,
  • siarczek dimetylu,
  • merkaptan metylu.
Supradent Poleca:  Odwapnianie zębów - co to jest? przyczyny i objawy

Można zdiagnozować, w jakim stopniu mamy nieprzyjemny oddech, z wykorzystaniem halimetru, w który należy dmuchnąć, a urządzenie zmierzy stężenie lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. Dokładniej zrobi to specjalista podczas chromatografii gazowej. Ocenia ona skład i stężenie związków znajdujących się w wydychanym powietrzu.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy: