Badanie wzroku Warszawa - umów wizytę u specjalisty


Badanie wzroku powinno zostać przeprowadzone w ramach wizyty profilaktycznej u lekarza okulisty. Osoby dorosłe, spoza grupy podwyższonego ryzyka, powinny udawać się na nią raz w roku. Na czym polega badanie wzroku, kiedy należy je wykonać i jak się do niego przygotować?

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku najczęściej przeprowadza lekarz okulista, jednak pacjenci mają też możliwość udania się do salonu optycznego, gdzie badanie przeprowadzi doświadczony optometrysta. Należy jednak pamiętać, że optometrysta nie jest lekarzem, zatem w przypadku odnotowania jakichkolwiek niepokojących objawów skieruje on pacjenta do okulisty, w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. Tymczasem samo badanie wzroku rozpoczyna się od zebrania wywiadu medycznego. Specjalista zapyta pacjenta o jego ogólny stan zdrowia, objawy chorób oczu czy choroby narządu wzroku, jakie występowały w rodzinie. Badany powinien zabrać ze sobą aktualne badania, które mogą mieć wpływ na ocenę stanu zdrowia oczu. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów chorujących na cukrzycę bądź nadciśnienie tętnicze. Następnie lekarz przechodzi do badania właściwego, na które składa się:

  • badanie ostrości wzroku,
  • badanie pola widzenia,
  • badanie przedniego odcinka oka,
  • badanie dna oka,
  • badanie refrakcji,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Badanie ostrości wzroku może być przeprowadzone metodą tradycyjną, poprzez odczytywanie określonych liter na tablicy. Badanie pola widzenia polega natomiast na śledzeniu konkretnego punktu świetlnego, na podstawie czego lekarz może określić ewentualne ubytki w polu widzenia. Badanie przedniego odcinka oka oraz dna oka pozwala wykryć różnego typu schorzenia narządu wzroku, takie jak uszkodzenie rogówki, choroby siatkówki czy stany zapalne błony naczyniowej. Badanie refrakcji pozwala natomiast ocenić zdolność widzenia z bliska i z daleka. Ostatnim elementem badania wzroku jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie wartości wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak się przygotować do badania wzroku?

Pacjent nie musi przygotowywać się do badania wzroku, które najczęściej przeprowadzane jest w ramach wizyty profilaktycznej bądź w momencie, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z konkretnymi objawami chorobowymi. Niemniej jednak badany powinien zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną oraz okulary, które nosił do tej pory. Przed samym badaniem lekarz poprosi o zdjęcie soczewek kontaktowych bądź okularów korekcyjnych. Zaleca się także wykonanie demakijażu okolic oczu, tak aby drobinki kosmetyków nie dostały się do wnętrza narządu. Ile czasu trwa badanie wzroku? Najczęściej pacjent spędza w gabinecie nie dłużej, niż pół godziny. W niektórych przypadkach specjalista może mieć wątpliwości co do uzyskanych wyników, decydując się na przeprowadzenie dodatkowych badań, wychodzących poza zakres tych bazowych. W takiej sytuacji pacjent może spędzić w gabinecie okulistycznym nawet godzinę. Czas nie powinien jednak być najistotniejszy – ważna jest precyzja, z jaką przeprowadzane jest badanie, dzięki której uzyskuje się miarodajne wyniki.

Gdzie można przeprowadzić badanie wzroku?

Badanie wzroku najczęściej przeprowadza się w gabinetach okulistycznych, choć coraz więcej salonów optycznych również oferuje tego typu usługę. Należy jednak pamiętać, że o ile okulista ma możliwość skierowania pacjenta na dalsze badania i zadecydowania o podjęciu optymalnego leczenia, o tyle optometrysta może jedynie przeprowadzić podstawowe badanie wzroku i w razie potrzeby skierować pacjenta do specjalisty. Ile kosztuje badanie wzroku w Warszawie? Jeśli udamy się na nie do salonu optycznego, koszt będzie wynosił około 150-200 zł. Natomiast w przypadku, gdy badanie przeprowadza lekarz okulista w profesjonalnie wyposażonym gabinecie, jego cena wyniesie około 150-250 zł. Pamiętajmy, że w przypadku osób dorosłych badanie wzroku powinno być wykonane raz w roku, natomiast pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka powinni zgłaszać się na nie częściej, na przykład raz na pół roku. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości