Usunięcie ciała obcego z oka Warszawa | Supramed


Występowanie ciała obcego w oku jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym. Niektóre z nich, takie jak pyłek czy rzęsa często jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie. Pojawia się bowiem odruch łzowy, z pomocą którego można pozbyć się ciała obcego. Problem występuje natomiast wtedy, gdy do oka wpadnie coś większego bądź ostrego. Jak usunąć ciało obce z oka? Gdzie się udać z ciałem obcym w oku, jeśli samodzielne próby wyciągnięcia go nie przynoszą efektów?

Ciało obce w oku – czym się objawia?

Drzazga, opiłek czy drobinka szkła – to właśnie najpopularniejsze ciała obce, które pojawiają się w ludzkim oku, a których wyciągnięcie stanowi nie lada wyzwanie. Próby samodzielnego pozbycia się ich z oka bywają nie tylko nieskuteczne, ale również mogą znacząco pogłębić problem. Nie należy więc podejmować ich we własnym zakresie. Jak usunąć ciało obce z oka? W takim przypadku należy udać się do lekarza okulisty, który w profesjonalny sposób wyciągnie zalegający w oku element. Niemniej jednak pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że coś „wpadło” im do oka. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z ciałem obcym? Odpowiedź mogą dać oględziny oka, choć czasami mogą pojawiać się dodatkowe objawy, takie jak:

  • pieczenie, 
  • łzawienie,
  • zaczerwienienie,
  • ból,

które sprawiają, że pacjentowi trudno jest podnieść powiekę. 

Jak postępować w przypadku, gdy ciało obce dostanie się do oka?

Jeśli do oka dostanie się niewielkich rozmiarów, nieinwazyjne ciało obce, takie jak pyłek czy muszka, z dużym prawdopodobieństwem będziemy w stanie pozbyć się go sami. Oko najczęściej zaczyna intensywnie łzawić, co stanowi reakcję obronną organizmu. Dzięki temu ciało obce może wydostać się wraz z kolejnymi łzami. Nieskuteczne jest natomiast pocieranie oczu, które powoduje rozprowadzanie ciała obcego po jego powierzchni. Zasady postępowania wyglądają jednak zupełnie inaczej, jeśli w oku znajdzie się większe bądź znacznie ostrzejsze ciało obce. Co zrobić, gdy coś wpadnie nam do oka? Przede wszystkim nie próbujmy wyciągać ciała obcego na własną rękę, nie prośmy też o pomoc osoby, która nie posiada odpowiedniego przygotowania do wykonywania tego typu czynności. Zachowajmy spokój i udajmy się do lekarza specjalisty – mowa tutaj o okuliście. W przypadku niedostępności medyka, możemy pojechać do szpitala, gdzie ciało obce zostanie wyciągnięte w profesjonalny sposób, nie narażając pacjenta na dalsze problemy z narządem wzroku. Bez względu na to, czy opiłek w oku boli, czy też czujemy jedynie lekki dyskomfort, warto mieć świadomość, że nie wydostanie się on z oka samoistnie, zwłaszcza jeśli przedostał się do głębszych warstw. Lekarz usunie go za pomocą elektromagnesu bądź biomikroskopu – procedura ta jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Oko zostanie natomiast zabezpieczone jałowym opatrunkiem. Jeśli w międzyczasie dojdzie do jakiegokolwiek urazu, pacjent zostanie skierowany do specjalisty, który dokona szczegółowych oględzin oka.

Ile kosztuje wyciągnięcie opiłka z oka?

Ciało obce może dostać się do oka w niemal każdym momencie, choć najbardziej narażone są na to osoby, pracujące z materiałami potencjalnie szkodliwymi, bez odpowiednich okularów zabezpieczających. Ile kosztuje wyciąganie opiłka z oka? W przypadku, gdy udamy się do państwowego szpitala i posiadamy ubezpieczenie zdrowotne, za pomoc specjalistów nie będziemy musieli płacić. Niemniej jednak na interwencję często trzeba poczekać nawet kilka godzin, dlatego w miarę możliwości pacjenci wolą korzystać z usług prywatnych gabinetów specjalistycznych. Wyciągnięcie opiłka z oka to koszt około 150 zł, choć pacjent może też zdecydować się na dodatkową usługę, jaką jest szczegółowe badanie oka. Ma ona na celu ustalenie, czy nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie narządu wzroku. Szczegółowe badanie oka przeprowadzane jest w ramach wizyty lekarskiej, która jest dodatkowo płatna. Z drugiej strony, badanie pozwala w krótkim czasie wykryć niepokojące zmiany i wdrożyć odpowiednie zasady postępowania czy leczenia, co znacząco wpływa na komfort życia pacjenta. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości