Laserowa korekcja wzroku pozawala osiągnąć zadowalające efekty do tego stopnia, że niektórzy pacjenci mogą całkowicie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych czy okularów korekcyjnych. Rolą zabiegu jest nie tylko korekta wzroku, lecz również zatrzymanie rozwoju wady. Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku? Czy warto zdecydować się na ten zabieg?
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku przeprowadzana jest z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu – lasera, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne modelowanie rogówki, celem usunięcia konkretnej wady. Wskazania do laserowej korekty wzroku to przede wszystkim:
- astygmatyzm,
- krótkowzroczność,
- dalekowzroczność.
Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest u osób, których wady sferyczne wynoszą od -14 do +6 dioptrii, natomiast wady cylindryczne do 5 dioptrii. Niemniej jednak każdy pacjent traktowany jest indywidualnie – bywa, że niemożliwe jest usunięcie mniejszej wady, podczas gdy można skorygować laserowo wadę, wynoszącą nawet -17 dioptrii.
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Wiadomo już, od jakiej wady można zrobić laserową korekcję wzroku, jednak bardzo istotna jest sama kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Sama wada nie stanowi jedynego wyznacznika – ważne są również takie aspekty, jak:
- preferencje wzrokowe i oczekiwania pacjenta,
- obraz dna oka,
- wartość ciśnienie wewnątrzgałkowego,
- ostrość widzenia,
- obraz rogówki oka.
Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku
- ciąża i karmienie piersią,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- nieustabilizowane choroby tarczycy,
- nieleczone choroby autoimmunologiczne,
- dystrofie rogówki,
- stożek rogówki.
Czy warto zrobić laserową korekcję wzroku?
Pacjenci, którzy zainteresowani są zabiegiem laserowej korekcji wzroku, często zadają sobie szereg różnych pytań. Wśród nich najczęściej pojawia się pytanie, czy laserowa korekcja wzroku może się nie udać oraz, czy po laserowej korekcji wzroku można oślepnąć? Okuliści są zdania, że laserowe zabiegi są jednymi z bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych, dzięki czemu ryzyko powikłań jest niewielkie. Oczywiście, nie można ich całkowicie wykluczyć, o czym pacjent jest informowany przez lekarza, podpisując zgodę na zabieg. Szacuje się, że powikłania występują u mniej, niż 1% pacjentów, dlatego też odpowiedź na pytanie, czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny, powinna być twierdząca. Pacjenci zawsze mają do wyboru alternatywne metody leczenia, niemniej jednak należy mieć świadomość, że nie są one tak skuteczne, jak laserowa korekcja wzroku. Pozwala ona niemal całkowicie usunąć wadę wzroku, dzięki czemu większość pacjentów może zaprzestać noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych. Z drugiej strony, u pacjentów z dużą wadą, zabieg pozwala znacząco poprawić komfort życia. Warto mieć na uwadze, że przed jego przeprowadzeniem pacjent przechodzi szereg badań, dzięki którym możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości dyskwalifikujących go.
Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent otrzymuje zalecenia lekarskie, zgodnie z którymi powinien postępować. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, dlatego po około 2-3 godzinach od jego zakończenia pacjent może wrócić do domu. Niemniej jednak musi on:
- nosić specjalne soczewki, stanowiące opatrunek,
- stosować krople z antybiotykiem,
- nosić okulary przeciwsłoneczne przez kilka dni po zabiegu,
- przebywać w zaciemnionych pomieszczeniach,
- unikać ostrego światła,
- unikać stosowania w okolicach oczu kosmetyków do makijażu czy pielęgnacyjnych,
- zrezygnować z uprawiania sportu na około miesiąc,
- zrezygnować z opalania oraz kąpieli morskich przez około 3 miesiące.
Warto pamiętać, że pacjent, u którego została przeprowadzona laserowa korekcja wzroku, będzie musiał stawić się na wizycie kontrolnej u lekarza okulisty. Pierwsza z nich najczęściej ma miejsce już następnego dnia, choć należy mieć na uwadze, że wtedy jeszcze pacjent nie będzie w stanie ocenić efektów zabiegu, gdyż te widoczne są zazwyczaj po około 3 miesiącach.