Laserowa korekcja wzroku - co to jest? Jak przebiega zabieg? - Supramed
Lekarka podczas oglądania oka pacjentki pod specjalną maszyną

Laserowa korekcja wzroku pozwala osiągnąć zadowalające efekty do tego stopnia, że niektórzy pacjenci mogą całkowicie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych czy okularów korekcyjnych. Rolą zabiegu jest nie tylko korekta wzroku, lecz również zatrzymanie rozwoju wady. Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku? Czy warto zdecydować się na ten zabieg?

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wad wzroku przeprowadzana jest z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu – lasera, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne modelowanie rogówki, celem usunięcia konkretnej wady. Wskazania do laserowej korekty wzroku to przede wszystkim:

  • astygmatyzm,
  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność.

Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest u osób, których wady sferyczne wynoszą od -14 do +6 dioptrii, natomiast wady cylindryczne do 5 dioptrii. Niemniej jednak każdy pacjent traktowany jest indywidualnie – bywa, że niemożliwe jest usunięcie mniejszej wady, podczas gdy można skorygować laserowo wadę, wynoszącą nawet -17 dioptrii. 

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Wiadomo już, od jakiej wady można zrobić laserową korekcję wzroku, jednak bardzo istotna jest sama kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Sama wada nie stanowi jedynego wyznacznika – ważne są również takie aspekty, jak:

  • preferencje wzrokowe i oczekiwania pacjenta,
  • obraz dna oka,
  • wartość ciśnienie wewnątrzgałkowego,
  • ostrość widzenia,
  • obraz rogówki oka.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

  • ciąża i karmienie piersią,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • nieustabilizowane choroby tarczycy,
  • nieleczone choroby autoimmunologiczne,
  • dystrofie rogówki,
  • stożek rogówki.
kobieta podczas zabiegu laserowej korekty wzroku

Czy warto zrobić laserową korekcję wzroku?

Pacjenci, którzy zainteresowani są zabiegiem laserowej korekcji wzroku, często zadają sobie szereg różnych pytań. Wśród nich najczęściej pojawia się pytanie, czy laserowa korekcja wzroku może się nie udać oraz, czy po laserowej korekcji wzroku można oślepnąć? Okuliści są zdania, że laserowe zabiegi są jednymi z bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych, dzięki czemu ryzyko powikłań jest niewielkie. Oczywiście, nie można ich całkowicie wykluczyć, o czym pacjent jest informowany przez lekarza, podpisując zgodę na zabieg. Szacuje się, że powikłania występują u mniej, niż 1% pacjentów, dlatego też odpowiedź na pytanie, czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny, powinna być twierdząca. Pacjenci zawsze mają do wyboru alternatywne metody leczenia, niemniej jednak należy mieć świadomość, że nie są one tak skuteczne, jak laserowa korekcja wzroku. Pozwala ona niemal całkowicie usunąć wadę wzroku, dzięki czemu większość pacjentów może zaprzestać noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych. Z drugiej strony, u pacjentów z dużą wadą, zabieg pozwala znacząco poprawić komfort życia. Warto mieć na uwadze, że przed jego przeprowadzeniem pacjent przechodzi szereg badań, dzięki którym możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości dyskwalifikujących go.



📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę do naszych specjalistów   🩺


Supramed Poleca:  Co to jest dalekowzroczność? Przyczyny, objawy i leczenie

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to popularna metoda poprawy jakości widzenia. Koszt zabiegu może się różnić w zależności od metody, którą się wybierze. Oto tabela z orientacyjnymi cenami dla różnych metod laserowej korekcji wzroku, podzielonych na metody głębokie i powierzchniowe:

MetodaTypPrzybliżony zakres cen (za jedno oko)
FEMTO-LASIKMetoda głęboka3 500 – 6 000 PLN
SMART SIGHTMetoda głęboka4 000 – 7 000 PLN
EBK (Epi-Bowman’s Keratectomy)Metoda powierzchniowa2 500 – 4 000 PLN
PRK/LASEKMetoda powierzchniowa2 000 – 3 500 PLN
Trans PRKMetoda powierzchniowa2 500 – 4 000 PLN

Proszę zauważyć, że ceny podane w tabeli są tylko orientacyjne i mogą się różnić w zależności od kliniki, lokalizacji, doświadczenia lekarza i indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed podjęciem decyzji o laserowej korekcji wzroku warto skonsultować się z lekarzem okulistą i sprawdzić aktualne ceny w wybranej klinice.

Czy laserowa korekcja wzroku jest trwała?

Zabieg ten ma na celu trwałe poprawienie widzenia poprzez zmianę kształtu rogówki lub ciała szklistego w oku. Po przeprowadzeniu zabiegu większość pacjentów doświadcza znacznej poprawy ostrości widzenia, a efekty są zazwyczaj trwałe.

Jednakże, jak w przypadku każdej procedury medycznej, nie ma gwarancji, że efekty zabiegu będą trwałe na całe życie. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u pacjentów z niektórymi schorzeniami oczu, może być konieczne ponowne przeprowadzenie zabiegu korekcji wzroku po pewnym czasie.

Ważne jest również, aby pamiętać o konieczności regularnych wizyt kontrolnych u okulisty oraz przestrzegania zaleceń dotyczących opieki nad oczami. Unikanie urazów i zanieczyszczeń, a także stosowanie okularów przeciwsłonecznych i ochronnych może pomóc w utrzymaniu trwałych efektów po laserowej korekcji wzroku.

portret kobiety pokazujący laserową korektę wzroku

Do jakiej wady wzroku można zrobić operację?

Wady wzroku, które można skorygować za pomocą operacji, obejmują krótkowzroczność (miopia), nadwzroczność (hipermetropia) oraz astygmatyzm. Dzięki zaawansowanym technikom, takim jak laserowa korekcja wzroku, możliwe jest przeprowadzenie skutecznych i precyzyjnych zabiegów.



📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę do naszych specjalistów   🩺


Supramed Poleca:  Insulinooporność a cukrzyca. Co należy wiedzieć?

W przypadku krótkowzroczności, laserowa korekcja pozwala na korektę wad do -10 dioptrii. Osoby z nadwzrocznością mogą skorzystać z tej metody, aby skorygować wadę do +5 dioptrii. Astygmatyzm również jest podatny na leczenie laserowe, z możliwością korekty do 5 dioptrii. Laserowa korekcja wzroku jest również skuteczna w przypadku pacjentów, u których występuje kombinacja tych wad wzroku.

Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego przed przystąpieniem do operacji konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą, który oceni przydatność oraz ryzyko związane z zabiegiem. W przypadku niektórych pacjentów, z powodów medycznych lub anatomicznych, operacja może nie być odpowiednia lub konieczne może być zastosowanie innych metod korekcji wzroku.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bolesna?

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ przed jego przeprowadzeniem pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie w postaci kropli do oczu. Dzięki temu oko jest znieczulone, a pacjent nie odczuwa bólu podczas samego zabiegu.

Dodatkowo, laserowa korekcja wzroku nie wiąże się z dużą ingerencją w strukturę oka, co sprawia, że okres rekonwalescencji po zabiegu jest krótki. Wiele osób może wrócić do pracy czy codziennych obowiązków już po kilku dniach, chociaż czas potrzebny na pełne wyzdrowienie może różnić się w zależności od indywidualnych czynników.

Mimo że laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezbolesnym, niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort lub podrażnienie oka po zabiegu. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy skonsultować się z lekarzem okulistą, który może zalecić odpowiednie leczenie lub środki łagodzące.

Czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca?

Po laserowej korekcji wzroku nawroty wad wzroku są rzadkie i występują jedynie u niewielkiego odsetka pacjentów. Zazwyczaj dotyczą osób, które miały znaczne wady wzroku przed zabiegiem, a ich nawrót może nastąpić w ciągu pół roku od korekcji. Nawroty są zwykle jedynie częściowe i nie oznaczają powrotu do pełnej wady wzroku sprzed operacji.



📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę do naszych specjalistów   🩺


Supramed Poleca:  Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy?

W przypadku, gdy wada wzroku nawróci, ważne jest, aby poczekać na jej ustabilizowanie przed podjęciem decyzji o kolejnym zabiegu korekcyjnym. Lekarz okulista oceni sytuację oraz doradzi pacjentowi, jaka metoda będzie najbardziej odpowiednia dla jego przypadku. Ponowna korekcja może być rozważana tylko wtedy, gdy wada wzroku utrzymuje się na stałym poziomie, a lekarz uzna, że kolejny zabieg jest bezpieczny i skuteczny.

Ostatecznie, nawroty wad wzroku po laserowej korekcji są rzadkim zjawiskiem, a większość pacjentów doświadcza długotrwałej poprawy wzroku po zabiegu.

kobieta podczas konsultacji okulistycznej w gabinecie

Czy można stracić wzrok po laserowej korekcji wzroku?

Ryzyko utraty wzroku po laserowej korekcji wzroku jest bardzo małe. W praktyce takie przypadki są wyjątkowo rzadkie, a zdecydowana większość pacjentów doświadcza poprawy wzroku bez jakichkolwiek powikłań. Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, możliwe są niewielkie komplikacje, które jednak bezproblemowo można wyleczyć, będąc pod opieką doświadczonego lekarza okulisty, który prowadzi nasz przypadek.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent otrzymuje zalecenia lekarskie, zgodnie z którymi powinien postępować. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, dlatego po około 2-3 godzinach od jego zakończenia pacjent może wrócić do domu. Niemniej jednak musi on:

  • nosić specjalne soczewki, stanowiące opatrunek,
  • stosować krople z antybiotykiem,
  • nosić okulary przeciwsłoneczne przez kilka dni po zabiegu,
  • przebywać w zaciemnionych pomieszczeniach,
  • unikać ostrego światła,
  • unikać stosowania w okolicach oczu kosmetyków do makijażu czy pielęgnacyjnych,
  • zrezygnować z uprawiania sportu na około miesiąc,
  • zrezygnować z opalania oraz kąpieli morskich przez około 3 miesiące.

Warto pamiętać, że pacjent, u którego została przeprowadzona laserowa korekcja wzroku, będzie musiał stawić się na wizycie kontrolnej u lekarza okulisty. Pierwsza z nich najczęściej ma miejsce już następnego dnia, choć należy mieć na uwadze, że wtedy jeszcze pacjent nie będzie w stanie ocenić efektów zabiegu, gdyż te widoczne są zazwyczaj po około 3 miesiącach. 

Zobacz inne porady ekspertów: