Okulista - Supramed


Okulista to lekarz, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób oczu oraz narządów pomocniczych. Z jego pomocy mogą korzystać osoby w każdym wieku, u których podejrzewa się schorzenia związane z narządem wzroku. Jak wygląda wizyta u okulisty i w jakich przypadkach należy się do niego udać?

Kim jest lekarz okulista?

Na początek warto wyjaśnić, kim jest lekarz okulista oraz jakie uprawnienia posiada? Okulistą może tytułować się osoba, która ukończy studia na kierunku lekarskim, a następnie specjalizację z zakresu okulistyki. W swojej pracy lekarz zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem, a także profilaktyką wad wzroku oraz narządów pomocniczych, takich jak:

  • spojówka,
  • powieka,
  • narząd łzowy,
  • mięśnie zewnętrzne.

Na co dzień okuliści zajmują się badaniami, mającymi na celu wykrycie wad wzroku bądź chorób oczu, a także wypisywaniem recept czy dobieraniem odpowiednich okularów i soczewek korekcyjnych. Lekarz okulista edukuje pacjentów w zakresie dbania o narząd wzroku oraz jego prawidłową higienę.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty każdorazowo rozpoczyna się od zebrania przez specjalistę wywiadu lekarskiego. Pacjent pytany jest nie tylko o problem, z którym przychodzi, lecz również o wady wzroku czy choroby wrodzone, które występowały w rodzinie. W drugiej części spotkania lekarz przechodzi do wykonywania konkretnych badań. To, jakie badania wykonuje okulista, w dużej mierze zależy od charakteru wizyty i problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Najczęściej lekarz rozpoczyna od badania przedmiotowego, oceniając stan powiek, oczodołów czy ruch gałek ocznych. Następnie wykonuje się badanie ostrości wzroku – polega ono na ocenie jakości widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Specjalista może również dokonać pomiaru ciśnienia śródgałkowego bądź zbadać pole widzenia. Do badania okulistycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dobrze, aby kobiety wykonały demakijaż oczu, tak aby drobinki kosmetyków nie utrudniały oględzin. Przed badaniem koniecznie trzeba zdjąć soczewki kontaktowe, których obecność może znacząco utrudniać postawienie właściwej diagnozy.

Jak często należy odwiedzać gabinet okulistyczny?

Na pierwszą wizytę u lekarza okulisty warto udać się z dzieckiem, które nie ukończyło 3. roku życia. Do osiągnięcia pełnoletniości badania wzroku przeprowadzane są w ramach bilansów, jednak osoby dorosłe powinny pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetów okulistycznych, nawet jeśli nie mają one problemów z widzeniem. Zaleca się odbywanie wizyt profilaktycznych minimum raz na 2 lata. Pacjenci, którzy są obciążeni ryzykiem wystąpienia wady wzroku, powinni odwiedzać okulistę minimum raz w roku. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów nie warto zwlekać – należy jak najszybciej umówić się na wizytę. Wzbudzić czujność powinno:

  • nieostre widzenie,
  • problemy z widzeniem z daleka bądź z bliska,
  • częste bóle głowy niewiadomego pochodzenia,
  • łzawienie oczu,
  • zaczerwienienie i pieczenie oczu, niespowodowane alergią.

Należy pamiętać, że nieleczona wada czy choroba oczu pogłębia się, a w efekcie może doprowadzić nawet do uszkodzenia narządu wzroku. 

Ile kosztuje wizyta u okulisty?

Większość pacjentów zastanawia się, ile kosztuje okulista i co obejmuje cena wizyty? Konsultacja okulistyczna związana jest z wydatkiem rzędu 150-250 zł i obejmuje podstawowe badanie okulistyczne, poradę lekarską i zaproponowane odpowiedniego leczenia. Okulista Warszawa proponuje pacjentom różnego rodzaju usługi medyczne, których ceny zależne są od stopnia zaawansowania badania czy zabiegu. Wizyta u specjalisty, która obejmuje w głównej mierze dobór soczewek kontaktowych czy okularów korekcyjnych, kosztuje tyle samo, co wizyta podstawowa. Warto pamiętać, że aby dobrać właściwe soczewki lub okulary, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Lekarz okulista może też przyjmować pacjentów w ramach umowy podpisanej z NFZ, jednak wtedy czas oczekiwania na wizytę jest znacznie dłuższy i w Warszawie może on wynosić nawet rok. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości