wizyta w gabinecie stomatologicznym i diagnozowanie wady zgryzu

Po co robimy piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który wykonuje się u pacjentów ze stałym uzębieniem. Bywa, że jest on zabiegiem uzupełniającym skaling zębów. Celem piaskowania zębów jest usunięcie bakteryjnej płytki nazębnej, gromadzącej się na powierzchni zębów. Nieusunięta płytka nazębna z czasem zamienia się w kamień nazębny, którego nie można usunąć przy zwyczajnym szczotkowaniu.

Dodatkowo piaskowanie zębów prowadzi do zniwelowania przebarwień oraz drobnych ilości kamienia nazębnego. Bardzo często piaskowanie zalecane jest przed wykonaniem profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Na czym polega piaskowanie zębów?

Wiedząc już, co to jest piaskowanie, warto dowiedzieć się, jak właściwie wygląda cały zabieg. Przeprowadzany jest on przez stomatologa lub na jego zalecenie przez higienistkę stomatologiczną. Specjalista przy użyciu odpowiedniego narzędzia, jakim jest piaskarka stomatologiczna, dokonuje piaskowania.

Piaskarka działa w ten sposób, że generuje silny strumień wody pod ciśnieniem. Do wody dodawane są aktywne składniki, m.in. drobiny czyszczące w postaci wodorowęglanu sodu i inne składniki, które łatwo docierają wraz z wodą do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Oprócz piaskarki dentystycznej, w jamie ustnej pacjenta dentysta umieszcza odsysacz zbierający zużyty drobny proszek, jaki gromadzi się podczas zabiegu. Po piaskowaniu zębów przeprowadzana jest ich fluoryzacja.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Kiedy warto wykonać piaskowanie?

Stomatolog może zalecić piaskowanie zębów osobom, które:

  • są nałogowymi palaczami,
  • mają zęby podatne na przebarwienia,
  • posiadają zęby, które nachodzą na siebie,
  • noszą stały aparat ortodontyczny,
  • mają dopiero co wybielone zęby,
  • piją dużo kawy, herbaty i wina.

Piaskowanie powinno być zabiegiem powtarzanym cyklicznie. U osób z powyższej listy najlepiej dokonywać go mniej więcej co kilka miesięcy. Jeśli jednak piaskowanie dentystyczne ma charakter profilaktyczny, to można ograniczyć się do powtarzania go raz do roku. Systematycznie poddawanie się takim zabiegom daje nam wiele korzyści. Pozwoli na usunięcie zgromadzonego na zębach osadu, mało estetycznych przebarwień i ochroni nas od różnych, groźnych chorób dziąseł i zębów.

Supradent Poleca:  Ból zęba - Nie lekceważ go! Udaj się do dentysty

Zalecenia po zabiegu piaskowania zębów

Po wykonaniu zabiegu piaskowania zębów zaleca się specjalną dietę dla pacjentów. W ciągu kolejnych 48 godzin powinni oni jeść wyłącznie produkty jasne, niebarwiące. Najlepiej, aby w tym czasie pacjent wstrzymał się od palenia papierosów, picia mocnej herbaty lub kawy, czerwonego wina itp. Istnieje bowiem wysokie ryzyko pojawienia się przebarwień na zębach. Po dwóch dobach pacjent może spokojnie wrócić do normalnego trybu życia i żywienia, ciesząc się długotrwałymi, pozytywnymi efektami zabiegu. Powinien przy tym przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Oznacza to konieczność dokładnego szczotkowania zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym większym posiłku.Zobacz inne porady ekspertów: