Recesja dziąseł u mężczyzny i powodowany tym ból w prawym policzku

W naszej klinice możemy zaproponować wiele sposobów na leczenie recesji dziąseł. Najprościej będzie pokryć obsunięcie materiałem kompozytowym, co zmniejszy nadwrażliwość odkrytej zębiny na bodźce, ale nie doprowadzi do zwiększenia grubości dziąsła. Recesje dziąseł są też leczone przy użyciu techniki resekcji. Stosuje się ją przy przewlekłych stanach zapalnych wierzchołka korzenia zębowego. Resekcja jest zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia i usunięcia zmian zapalnych, które w nim występują. Leczenie recesji dziąseł można przeprowadzić również chirurgicznie, kiedy to wykonywany jest zabieg chirurgii śluzówkowodziąsłowej.

Czym jest recesja dziąsła?

W terminologii stomatologicznej recesja dziąseł to nic innego, jak odsłonięcie powierzchni korzenia w wyniku obsuwania się brzegu dziąsła. Powoduje to odsłonięcie szyjki zębowej i wydłużenie zęba. Najczęściej recesją objęte są kły i siekacze, rzadziej natomiast zjawisko to obserwujemy przy zębach bocznych. Jednak jest to nie tylko defekt estetyczny, ale i poważny problem stomatologiczny, który powoduje wiele różnych dolegliwości i konsekwencji zdrowotnych.

Recesja dziąseł – konsekwencje

  • zwiększenie nadwrażliwości zębów na czynniki zewnętrzne – głównie na zimne i ciepłe pokarmy i napoje,
  • zwiększenie dolegliwości bólowych na bodźce termiczne, w tym na kwaśne i słodkie pokarmy,
  • zwiększenie wrażliwości na bodźce mechaniczne, czasem także na dotknięcie dziąsła,
  • zwiększenie podatności zębów na próchnicę,
  • pojawianie się ubytków pochodzenia niepróchnicowego, np. erozji zębów czy ścierania się ich powierzchni,
  • problemy w prawidłowej higienie jamy ustnej,
  • problemy z leczeniem zachowawczym lub protetycznym,
  • w skrajnych przypadkach doprowadzenie do stanu zapalnego miazgi i konieczności przeprowadzenia leczenia endodontycznego.

Recesja dziąseł – przyczny powstawania

Istnieje wiele przyczyn powstawania recesji dziąsłowych, m.in. nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów, przy użyciu zbyt twardej szczoteczki lub szczotkowanie z dużą siłą nacisku, niewystarczająca higiena jamy ustnej oraz utrzymywanie się stanu zapalnego wokół szyjki zęba, spowodowanego obecnością płytki bakteryjnej. Zdarza się, że o cofaniu się dziąseł decydują nieprawidłowo wykonane korony protetyczne, albo czynniki anatomiczne. Zbyt duże zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi oraz leczenie ortodontyczne także może wywołać recesję.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Jak długo wytrzymują implanty zębowe, czy trzeba je wymieniać?

Recesja dziąseł – jak zapobiegać powstawaniu?

Recesji zębów na szczęście można w pewnym stopniu zapobiegać, m.in. ucząc się w naszym gabinecie stomatologicznym Supradent od wykwalifikowanych dentystów tego, jak wygląda prawidłowa technika szczotkowania zębów. Należy je myć ruchami okrężnymi oraz obrotowo-wymiatającymi, przy użyciu szczoteczek z miękkim lub bardzo miękkim włosiem.