rodzaje aparatów ortodontycznych

Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie zębom ich prawidłowego ułożenia, likwidację wad zgryzu oraz zwiększenie estetyki uzębienia. Stomatolodzy specjalizujący się w ortodoncji proponują swoim pacjentom różnego rodzaju aparaty ortodontyczne. Jakie są ich rodzaje?

Spis Treści📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Klasyczne aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny najczęściej kojarzy nam się z metalową „biżuterią” na zębach. Rzeczywiście takie klasyczne aparaty metalowe z zamkami na poszczególnych zębach są najczęściej wykorzystywane w gabinetach ortodontycznych. Aparat metalowy przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich naszych zębów. W jego skład wchodzą następujące elementy: Zamki, pierścienie lub tuby oraz łuki.

Aparaty metalowe są produkowane z tytanu albo stopu metali z niklem lub bez niego, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentów.
Rodzajem aparatu klasycznego ortodontycznego są aparaty estetyczne, które mają taką samą konstrukcję, jak aparaty metalowe. Zbudowane są one z zamków, wykonanych z porcelany, kryształu lub materiału kompozytowego, dlatego wtapiają się wizualnie w kolorystykę zębów pacjenta. Aparaty estetyczne – ceramiczne lub kryształowe są najmniej widoczne, ponieważ albo wykonywane są w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy uzębienia pacjenta, albo są przeźroczyste. Wadą aparatów estetycznych jest to, że są nawet dwukrotnie droższe od aparatów metalowych.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Aparat ortodontyczny lingwalny

Swoją konstrukcją aparat ortodontyczny lingwalny, nazywany również językowym, przypomina klasyczne aparaty dentystyczne, ale jego zamki są umieszczone od wewnętrznej strony zębów, dlatego z zewnątrz pozostają one całkowicie niewidoczne. Przeciwwskazaniem dla wykorzystania estetycznego aparatu stałego lingwalnego są:
• stosunkowo niskie zęby, w których część koronowa zęba jest niedostatecznie wysoka,
• choroby przyzębia,
• wąskie łuki,
• zła higiena jamy ustnej.
Aparaty językowe są wykonywane indywidualnie, a projekt aparatu jest tworzony z wykorzystaniem technik komputerowych.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Aparat ortodontyczny samoligaturujący - dla kogo, jak działa?

Aparat ortodontyczny przezroczysty

Najbardziej estetycznym, bo niewidocznym aparatem na zęby będzie aparat kosmetyczny Invisalign. Składa się z przezroczystych nakładek, które ściśle obejmują zęby. Wymienia się je co 2 tygodnie, a wskazaniem do zastosowania takiego aparatu są niewielkie wady. Aparat tego rodzaju jest wygodny, ponieważ nakładki można swobodnie wyjąć na czas posiłku czy mycia zębów.

Nowoczesne aparaty samoligaturujące

Tego rodzaju aparaty są nowością w ortodoncji. Mają unikalną budowę zamków, która pozwala na zastosowanie dużo mniejszej siły przy prostowaniu zębów niż ma to miejsce w klasycznych aparatach ortodontycznych stałych. Dlatego pacjent ma zdecydowanie mniejszy dyskomfort podczas leczenia ortodontycznego. Skraca się jego czas. Aparaty ortodontyczne mają ustawiane na kolejnych wizytach kontrolnych ligatury, zaś aparaty samoligaturujące nie mają elementów elastycznych, łatwiej się je ustawia i dają możliwość leczenia bez usuwania zębów.
Występują różne rodzaje aparatów ortodontycznych, dlatego każdy pacjent może dobrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie i po założonym czasie leczenia będzie mógł cieszyć się doskonale równymi zębami.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów: