kobietę boli ząb po ekstrakcji

Suchy zębodół to bardzo rzadkie powikłanie po wyrwaniu zęba, najczęściej trzonowego. Choć nie występuje u wielu pacjentów, jest niezwykle uciążliwe i bolesne. Co to jest suchy zębodół i jak wygląda jego leczenie? Kiedy należy ponownie udać się do lekarza stomatologa?

Jak wygląda suchy zębodół?

Suchy zębodół może wystąpić po ekstrakcji zęba, czyli po jego wyrwaniu. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do stomatologa z nieprzyjemnymi objawami po wyrwaniu dolnych trzonowców, choć przypadłość ta może dotyczyć każdego zęba. Suchy zębodół powstaje na skutek przypadkowego wypłukania skrzepu, jego rozpuszczenia lub całkowitego niewytworzenia na skutek zaburzonego ukrwienia rany. Najczęściej jest to konsekwencja zbyt częstego płukania jamy ustnej po ekstrakcji zęba bądź zbyt wczesnego spożycia posiłku.

Czasami suchy zębodół powstaje na skutek niewytworzenia się prawidłowego skrzepu zamykającego lożę po usunięciu zęba. Zwykle przyczyna ta dotyczy osób, u których zdiagnozowano schorzenia związane z krzepnięciem krwi. Dlatego też należy poinformować o nich stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu wyrwania zęba. Jak wygląda suchy zębodół? Otóż dziura po wyrwaniu zęba jest pusta, nie wypełnia jej żadna tkanka ani skrzep. Pacjent jest w stanie zauważyć we własnym zakresie nieprawidłowy obraz kliniczny, choć nie oznacza to, że może zrezygnować z wizyty u lekarza stomatologa.

Sprawdź: Chirurgia stomatologiczna Warszawa

Suchy zębodół – objawy

Rozpoznanie suchego zębodołu zwykle ma miejsce kilka dni po ekstrakcji zęba. Początkowe objawy nie są bowiem zbyt charakterystyczne – pacjentowi towarzyszy jedynie tępy ból. Ma on charakter ciągły, jednak tego typu objaw może wystąpić nawet w ciągu kilku godzin po wyrwaniu zęba, gdy znieczulenie przestanie działać. Typowym objawem suchego zębodołu jest narastanie bólu – staje się on coraz trudniejszy do zniesienia, do tego stopnia, że pacjentowi przestają pomagać leki przeciwbólowe.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Czy w nakładkach na zęby można jeść?

Najczęściej pacjenci zgłaszają się ponownie do gabinetu lekarskiego w ciągu kilku dni od czasu ekstrakcji zęba. Innym objawem suchego zębodołu może być zaburzenie w wyczuwaniu smaku. Pacjentom często towarzyszy także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Zaalarmować mogą powiększone węzły chłonne oraz szczękościsk. Czasami pacjenci mają też gorączkę, choć częściej mówimy o lekkim stanie podgorączkowym. Niemniej jednak podstawowym objawem suchego zębodołu jest ból i to on zwykle nakłania pacjentów to udania się do lekarza stomatologa. 

Jak się leczy suchy zębodół?

Wiadomo już, jak powstaje zapalenie zębodołu i jakie są jego objawy, pozostaje więc pytanie, jak się leczy suchy zębodół? Pacjent, w przypadku wystąpienie niepokojących objawów, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W pierwszym etapie leczenia stomatolog zajmuje się oczyszczaniem zębodołu z resztek pokarmowych, następnie zostaje on przepłukany roztworem soli fizjologicznej.

W celu uśmierzenia bólu, lekarz może zaaplikować odpowiedni preparat przeciwbólowy bądź przeciwzapalny. Leczenie suchego zębodołu najczęściej wieńczy założenie opatrunku, który ma właściwości antyseptyczne. Stomatolog może także przepisać pacjentowi antybiotyk, który należy przyjmować doustnie, przez określony czas. Zazwyczaj stomatolog decyduje się na to, jeśli pacjent zgłasza się z dodatkowymi objawami, takimi jak gorączka czy powiększone węzły chłonne. Oznaczają one bowiem, że stan zapalny zaczął się rozprzestrzeniać po organizmie, dlatego też wymagane jest leczenie ogólnoustrojowe.

Co istotne, suchy zębodół nie może zostać wyleczony samodzielnie, w domowych warunkach. Leki przeciwbólowe jedynie uśmierzają objawy, nie pozbywając się ich przyczyny. Suchy zębodół – leczenie ma więc charakter miejscowy bądź ogólny, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Suchy zębodół – profilaktyka

Gojenie po ekstrakcji zęba może przebiegać w różnym tempie, w zależności od własnych predyspozycji pacjenta. Niemniej jednak pozbycie się problematycznego zęba nie oznacza jeszcze pełnego wyleczenia, bowiem może pojawić się kolejny kłopot, na przykład w postaci suchego zębodołu. Pojawia się więc pytanie, czy w jakiś sposób można zapobiec tej przypadłości? Stomatolodzy radzą, aby przede wszystkim stosować się do wszelkich rad, dotyczących pierwszych kilku godzin po wyrwaniu zęba.

Supradent Poleca:  Aparat nakładkowy - co to jest i kiedy się go stosuje?

Pacjenci, którzy przepłukują jamę ustną zbyt często bądź zbyt szybko spożywają posiłek czy przyjmują płyny, narażają się na powstanie suchego zębodołu. Bardzo istotna jest higienizacja jamy ustnej na właściwym poziomie – o tym, jak zrobić to w prawidłowy sposób, poinformuje nas lekarz. Pacjenci natomiast powinni poinformować medyka o przyjmowanych lekach bądź zaburzeniach krzepliwości krwi, jeśli takowe zostały zdiagnozowane. Po wyrwaniu zęba nie powinno się palić papierosów przez określony czas – do tej zasady również należy się stosować, bowiem substancje zawarte w tytoniu mogą uniemożliwić prawidłowe gojenie się rany.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Niestety, nawet ścisłe przestrzeganie zasad profilaktyki nie daje nam pewności, że nie wystąpi u nas problem suchego zębodołu. Dlatego też, jeśli tylko zauważymy pierwsze jego objawy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Polecamy: