Uśmiechnięta kobieta po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe to często jedyna szansa na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Choć zabieg ten jest dość skomplikowany i złożony, dzięki współczesnym technikom może przebiegać w pełni komfortowo dla pacjenta. Pozostaje jednak pytanie – jak długo trzeba się przygotować na cały proces?

Ile wizyt potrzeba na skuteczne leczenie kanałowe?

Typowa terapia endodontyczna składa się z dwóch, trzech, a czasem nawet czterech wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania konkretnego przypadku, liczby kanałów korzeniowych w zębie oraz ewentualnej obecności zakażenia czy zmian okolicznych. Zazwyczaj im więcej kanałów, tym więcej niezbędnych jest etapów pracy.

Od czego zależy liczba wizyt w procesie leczenia kanałowego?

Na ilość wizyt potrzebnych do przeprowadzenia leczenia kanałowego wpływa kilka kluczowych czynników:

  • Stopień zniszczenia miazgi zęba i obecność ewentualnej infekcji
  • Budowa anatomiczna zęba, zwłaszcza liczba i przebieg kanałów
  • Stan zapalny i rozległość zmian w tkankach okołowierzchołkowych
  • Doświadczenie i umiejętności lekarza stomatologa
  • Zastosowanie najnowszych technik i sprzętu endodontycznego

Pacjenci ze zdrowym przyzębiem, brakiem rozległych zmian i niezbyt skomplikowaną anatomią zęba mogą liczyć na skrócenie czasu terapii do dwóch wizyt.

Co się dzieje na wizytach i poszczególnych etapach leczenia kanałowego?

Pierwsza wizyta obejmuje dokładne zdiagnozowanie przypadku, znieczulenie zęba oraz jego opracowanie, czyli oczyszczenie kanałów z martwej miazgi i wszelkich zanieczyszczeń. Następnie wprowadzany jest specjalny lek do czasowego wypełnienia kanałów.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Kolejne wizyty służą dalszej preparacji, poszerzaniu i kształtowaniu przebiegu kanałów. Dopiero gdy lekarz uzyska pełen dostęp do wierzchołka korzenia, możliwe jest ostateczne wypełnienie kanałów biokompatybilną guttaperką.

Supradent Poleca:  Hemisekcja - co to jest?

Ostatni etap to rekonstrukcja zrujnowanej korony zęba, najczęściej poprzez założenie wierzchołkowego wypełnienia lub korony protetycznej.

Ile trwają poszczególne wizyty w etapach leczenia kanałowego?

Czas trwania poszczególnych sesji jest bardzo zróżnicowany i zależny od stopnia skomplikowania danej procedury. Pierwsza wizyta, na której wykonywane jest opracowanie kanału, może potrwać nawet 1,5-2 godziny. Dalsze wizyty kontrolne i uzupełnienia wypełnień są już krótsze i zajmują od 45 minut do 1,5 godziny.

Cały proces leczenia kanałowego to zwykle seria wizyt rozłożona na około 2-3 tygodnie. Przy sprawnym przebiegu i niewymagających przypadkach, czas ten może ulec skróceniu. Dokładne determinanty są zawsze ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Polecamy: