Wizyta kontrolna u dentysty - jak często?

Kontrolna wizyta u dentysty

Lekarze są zgodni co do tego, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zasada ta odnosi się również do kwestii zdrowia jamy ustnej. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o swoje zęby, dłużej pozostaną zdrowe, a my unikniemy ewentualnych dolegliwości bólowych związanych z chorobami zębów i dziąseł. Profilaktyka stomatologiczna powinna obejmować także kontrolne wizyty u dentysty. Jak często powinny się one odbywać?

Po co regularnie kontrolować stan uzębienia?

Nawet przy bardzo dokładnym i systematycznym szczotkowaniu zębów, wykorzystywaniu nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębowych oraz korzystaniu z płynów do płukania jamy ustnej, i tak może rozwinąć się próchnica czy choroby przyzębia. Nie można więc całkowicie zrezygnować z konieczności wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie problemy z uzębieniem były diagnozowane na wczesnym ich etapie rozwoju. Wówczas dentysta może podjąć właściwe kroki, które pozwolą mu na przeciwdziałanie chorobom. Zlikwidowanie zalążka próchnicy w zarodku, wymaga krótszych i mniej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych niż usunięcie potężnego ubytku w zębach.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne u dentysty?

Kontrolna wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbywać się regularnie, choć różne źródła wskazują odmienne odstępy pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty. Trudno dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o częstotliwość kontrolowania zębów w gabinecie u stomatologa, ponieważ uzależniona jest ona od wieku pacjenta, ryzyka wystąpienia różnych chorób zębów i względów indywidualnych. Przyjmuje się jednak, że właściwa profilaktyka stomatologiczna obejmuje kontrolę uzębienia i całej jamy ustnej u dentysty raz na 3-6 miesięcy. Powinniśmy zgłaszać się więc do stomatologa co najmniej 2 razy do roku, chyba że nasz dentysta zaleci inaczej.

W przypadku najmłodszych pacjentów pierwsza konsultacja u stomatologa zalecana jest w wieku od 2 do 3 lat. Jest to tzw. wizyta adaptacyjna, która ma na celu skontrolowanie, czy proces ząbkowania przebiega poprawnie. Można też wykryć ewentualne nieprawidłowości w budowie jamie ustnej i pierwsze zmiany próchnicowe. Później powinniśmy odwiedzać wraz z dzieckiem co 3-4 miesiące, gabinet dentystyczny. Pozwoli to na wczesne i regularne leczenie zębów mlecznych. Ich kondycja ma ogromny wpływ na rozwój szczęki i żuchwy. W klinice Supradent o zdrowie najmłodszych pacjentów dba wykwalifikowany stomatolog dziecięcy

Błędy pacjentów w profilaktyce stomatologicznej

Rzadsze kontrole narażają pacjentów na poważne problemy z zębami. Zwlekając z umówieniem się do dentysty, działamy na swoją niekorzyść, ponieważ bez przeszkód może rozwijać się próchnica. Później więc będzie nas czekało nieuchronne borowanie, leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja zepsutego zęba.

Wiele osób wyznaje zasadę, że idzie do dentysty tylko wtedy, gdy istnieje taka absolutna konieczność. Kiedy zaczynają odczuwać negatywne konsekwencje uszkodzeń zębów, a więc dokuczliwy, przedłużający się ból, to umawiają się na wizytę. To poważny błąd, ponieważ przy regularnej kontroli mogliby w ogóle uniknąć dolegliwości bólowych i leczyć zęby odpowiednio wcześnie. Systematyczność w odwiedzaniu swego dentysty pozwala na wczesne wykrycie problemu i zapobieganie jego eskalacji.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Wyszukaj
Najnowsze wpisy
Napisz do nas

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości