Wizyta kontrola u stomatologa

Kontrolna wizyta u dentysty

Lekarze są zgodni co do tego, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zasada ta odnosi się również do kwestii zdrowia jamy ustnej. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o swoje zęby, dłużej pozostaną zdrowe, a my unikniemy ewentualnych dolegliwości bólowych związanych z chorobami zębów i dziąseł. Profilaktyka stomatologiczna powinna obejmować także kontrolne wizyty u dentysty. Jak często powinny się one odbywać?

Po co regularnie kontrolować stan uzębienia?

Nawet przy bardzo dokładnym i systematycznym szczotkowaniu zębów, wykorzystywaniu nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębowych oraz korzystaniu z płynów do płukania jamy ustnej, i tak może rozwinąć się próchnica czy choroby przyzębia. Nie można więc całkowicie zrezygnować z konieczności wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie problemy z uzębieniem były diagnozowane na wczesnym ich etapie rozwoju. Wówczas dentysta może podjąć właściwe kroki, które pozwolą mu na przeciwdziałanie chorobom. Zlikwidowanie zalążka próchnicy w zarodku, wymaga krótszych i mniej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych niż usunięcie potężnego ubytku w zębach.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne u dentysty?

Kontrolna wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbywać się regularnie, choć różne źródła wskazują odmienne odstępy pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty. Trudno dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o częstotliwość kontrolowania zębów w gabinecie u stomatologa, ponieważ uzależniona jest ona od wieku pacjenta, ryzyka wystąpienia różnych chorób zębów i względów indywidualnych. Przyjmuje się jednak, że właściwa profilaktyka stomatologiczna obejmuje kontrolę uzębienia i całej jamy ustnej u dentysty raz na 3-6 miesięcy. Powinniśmy zgłaszać się więc do stomatologa co najmniej 2 razy do roku, chyba że nasz dentysta zaleci inaczej.

Supradent Poleca:  Rodzaje aparatów ortodontycznych

W przypadku najmłodszych pacjentów pierwsza konsultacja u stomatologa zalecana jest w wieku od 2 do 3 lat. Jest to tzw. wizyta adaptacyjna, która ma na celu skontrolowanie, czy proces ząbkowania przebiega poprawnie. Można też wykryć ewentualne nieprawidłowości w budowie jamie ustnej i pierwsze zmiany próchnicowe. Później powinniśmy odwiedzać wraz z dzieckiem co 3-4 miesiące, gabinet dentystyczny. Pozwoli to na wczesne i regularne leczenie zębów mlecznych. Ich kondycja ma ogromny wpływ na rozwój szczęki i żuchwy. W klinice Supradent o zdrowie najmłodszych pacjentów dba wykwalifikowany stomatolog dziecięcy


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Błędy pacjentów w profilaktyce stomatologicznej

Rzadsze kontrole narażają pacjentów na poważne problemy z zębami. Zwlekając z umówieniem się do dentysty, działamy na swoją niekorzyść, ponieważ bez przeszkód może rozwijać się próchnica. Później więc będzie nas czekało nieuchronne borowanie, leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja zepsutego zęba.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Wiele osób wyznaje zasadę, że idzie do dentysty tylko wtedy, gdy istnieje taka absolutna konieczność. Kiedy zaczynają odczuwać negatywne konsekwencje uszkodzeń zębów, a więc dokuczliwy, przedłużający się ból, to umawiają się na wizytę. To poważny błąd, ponieważ przy regularnej kontroli mogliby w ogóle uniknąć dolegliwości bólowych i leczyć zęby odpowiednio wcześnie. Systematyczność w odwiedzaniu swego dentysty pozwala na wczesne wykrycie problemu i zapobieganie jego eskalacji.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów:
Supradent Poleca:  Odwapnianie zębów - co to jest? przyczyny i objawy