kobieta szczotkuje zęby mając aparat ortodontyczny

W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi w dziedzinie ortodoncji, możliwe jest korygowanie nieprawidłowości zgryzu i ustawienia zębów z niespotykaną dotąd precyzją i komfortem. Jednak, jak w przypadku wielu interwencji medycznych, również tutaj pojawia się pytanie o potencjalne reakcje alergiczne. Mimo że uczulenie na aparat ortodontyczny jest zjawiskiem rzadkim, ważne jest, by znać jego objawy i wiedzieć, jak postępować, gdyby się one pojawiły.

Jakie są objawy uczulenia na aparat ortodontyczny?

Uczulenie na aparat ortodontyczny może manifestować się na różne sposoby, w zależności od składników, na które pacjent ma alergię. Oto najczęstsze objawy uczulenia na aparat ortodontyczny:

  • Zaczerwienienie i wysypka w okolicy ust i na dziąsłach, szczególnie w miejscach bezpośredniego kontaktu z aparatem.
  • Swędzenie i pieczenie skóry oraz błony śluzowej jamy ustnej, które mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale również bolesne.
  • Obrzęk w okolicy ust, w szczególności wokół warg i dziąseł, który może wystąpić zarówno w łagodnej jak i w bardziej zaawansowanej formie.
  • Suchość ust oraz uczucie palenia mogą być spowodowane reakcją alergiczną błony śluzowej na obecność aparatu.
  • Utrata smaku lub zmiana percepcji smaków, choć jest to objaw mniej powszechny, może również świadczyć o reakcji alergicznej.

Jak sprawdzić, czy mam uczulenie na aparat ortodontyczny?

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć uczulenie na materiały użyte w aparacie ortodontycznym, warto podjąć kroki w celu jego potwierdzenia lub wykluczenia. Jednym ze sposobów jest wykonanie specjalistycznych testów alergicznych, takich jak testy płatkowe, które pomogą zidentyfikować alergen. Często uczulenia wywołuje nikiel, który jest składnikiem wielu tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Warto zatem przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się z alergologiem i, w razie potrzeby, przeprowadzić badania na uczulenie na nikiel oraz inne metale.

Supradent Poleca:  Rodzaje implantów zębowych

Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego dla osób z alergią?

Dla osób, które mają potwierdzone uczulenie na materiały zawarte w tradycyjnych aparatach ortodontycznych, doskonałą alternatywą mogą być nakładki ortodontyczne. Te przezroczyste, wykonane z medycznego plastiku urządzenia, są bezpieczne dla alergików, gdyż nie zawierają metali, na które najczęściej występują alergie, takich jak nikiel.

Nakładki ortodontyczne oferują nie tylko rozwiązanie problemu alergii, ale również zapewniają wysoki komfort noszenia, dyskrecję oraz łatwość utrzymania higieny jamy ustnej, co czyni je doskonałym wyborem dla osób poszukujących alternatywy dla klasycznych aparatów ortodontycznych.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Polecamy: