higiena jamy ustnej u dziecka

Przestrzeganie higieny jamy ustnej

Od wczesnych lat dzieciństwa rodzice powinni wpajać swoim dzieciom prawidłowe zasady utrzymywania higieny jamy ustnej. Jej podstawą jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na czym jeszcze polega prawidłowa higiena zębów i jak o nią dbać?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena zębów wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą można przeprowadzić przy zastosowaniu konkretnych narzędzi i preparatów. Podstawą jest szczoteczka do zębów oraz pasta o właściwym składzie, dostosowane do indywidualnych wymagań pacjenta. Należy unikać kupowania twardych szczoteczek, które mogą spowodować uszkodzenie szkliwa i dziąseł, zwiększając ryzyko zachorowania na próchnicę i choroby przyzębia. Zdecydowanie bardziej bezpiecznie jest stosować przy higienie jamy ustnej szczoteczek z miękkim lub średnio twardym włosiem o różnej długości, które umożliwi prawidłowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i nierówności fizjologicznych zębów. Zasady higieny jamy ustnej wskazują, że szczoteczkę do zębów należy wymieniać minimum co 3 miesiące. W przeciwnym wypadku na szczoteczce zaczną namnażać się bakterie, które przy szczotkowaniu przeniosą się na nasze zęby.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Zdrowie jamy ustnej wymaga, aby nową szczoteczkę wyparzyć w gorącej wodzie. Taka dokładna dezynfekcja pozwoli na skuteczne pozbycie się bakterii powstałych w procesie produkcji szczoteczki. Można wybrać szczoteczkę manualną lub elektryczną, która pozwala skuteczniej dbać o zdrowie całej jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne umożliwiają dokładniejsze usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej niż w przypadku korzystania ze szczoteczki manualnej. Dzięki nim można dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc.

Nie mniej ważny od wyboru szczoteczki do zębów, jest wybór pasty do zębów. Pasta do mycia zębów powinna być dostosowana do wieku i kondycji uzębienia pacjenta. Dla dzieci można wybrać pasty dedykowane dla najmłodszych albo dla dorosłych, ale z zawartością stężenia fluoru nieprzekraczającą 1000 ppm. Nie należy nadużywać stosowania past wybielających, które przy nadmiernym użyciu mogą powodować nieodwracalne uszkodzenie szkliwa.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Augmentacja kości — co to jest?

Profilaktyka jamy ustnej

Dbanie o higienę jamy ustnej wymaga systematycznego szczotkowania zębów, niestety trzeba to robić w prawidłowy sposób. Technika szczotkowania zalecana przez stomatologów polega u dzieci na wykonywaniu szczoteczką ruchów pionowo-kulistych wzdłuż zębów. Dorośli natomiast powinni układać szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów i szczotkować nią uzębienie w sposób obrotowo-wymiatający. Podczas szczotkowania zębów należy nie tylko czyścić zęby, ale również oczyszczać język – służy do tego gumowa końcówka, umieszczona na główce szczoteczki do zębów. Można czyścić język także z pomocą odpowiednich przyrządów zwanych zamiataczami.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Dla zapewnienia skutecznej ochrony przed próchnicą dla całej jamy ustnej trzeba dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nie tylko szczoteczki, ale i nici dentystycznych. Pozwolą one na usunięcie resztek pokarmu i pozbycie się z takich miejsc płytki bakteryjnej. Nitkę wkłada się pomiędzy zęby, a następnie trzymając ją za dwa końce, wykonujemy ruchy posuwiste pionowe. Trzeba tylko uważać, aby nie uszkodzić dziąseł i nie doprowadzić do ich krwawienia. Zasady higieny jamy ustnej obejmują też stosowanie płynu do płukania ust, o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Bez właściwej profilaktyki stomatologicznej, zęby narażone są bardziej na rozwój próchnicy oraz na choroby dziąseł. Dbanie o higienę jamy ustnej jest proste, ale trzeba być systematycznym w wykonywaniu codziennie tych samych zabiegów. Nie bez znaczenia jest także to, aby odwiedzać regularnie gabinet stomatologiczny, na wizytach kontrolnych. 

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów:
Supradent Poleca:  Przerwa majowa w Supradent