Kobieta na fotelu denstystycznym

Co to jest bruksizm?

Zgrzytanie zębami, szczególnie w godzinach nocnych, jest bezwiednym zwyczajem, który prowadzi do niszczenia powierzchni zębów stycznych ze sobą. W efekcie zęby są degradowane, a pacjent wymaga natychmiastowej pomocy stomatologa. Jak więc leczyć bruksizm — zgrzytanie zębami?

Zgrzytanie zębami podczas snu

Zgrzytanie zębami podczas snu czy przez sen, to jeden z najbardziej typowych przejawów bruksizmu, czyli dolegliwości, na którą cierpi nawet 7 na 10 osób. Polega ona na podświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Najczęściej chorzy na bruksizm zgrzytają zębami w godzinach nocnych i przez lata mogą być nieświadomi istniejącego problemu. Zgrzytanie zębami w czasie snu jest odkrywane dopiero w momencie, gdy z kimś śpią.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Przyczyny bruksizmu

Przyczyną bruksizmu może być odczuwalny w ciągu dnia stres, ale i długotrwałe, nawykowe żucie gumy, jednostronne żucie pokarmów, albo nieprawidłowe kontakty na zębach własnych lub na źle wyprofilowanych wypełnieniach.

Zaciskanie zębów i zgrzytanie wiąże się z wyzwoleniem ogromnej siły na powierzchniach żujących u pacjentów. Jest ona znacznie większa niż ta, właściwa dla normalnych procesów przeżuwania pokarmów i gryzienia. Nic więc dziwnego w tym, że bruksizm może w niektórych przypadkach doprowadzić do poważnych uszkodzeń zębów i tkanki dziąseł, a nawet do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego przy pierwszych objawach bruksizmu warto zwrócić się do stomatologa z prośbą o właściwe zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Bruksizm – objawy

Ewidentnym, bezdyskusyjnym objawem bruksizmu jest słyszalne w szczególności w godzinach nocnych, zgrzytanie zębami. Czasem pacjenci uświadamiają sobie, że bezwiednie, także w ciągu dnia, zaczynają silnie zaciskać zęby lub nimi zgrzytać, na przykład w warunkach stresujących.
Objawów bruksizmu przez długi czas można nie zauważać lub wiązać je z innymi możliwymi schorzeniami. Wśród nich wymienia się m.in.:


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


  • objawy ogólnoustrojowe – dolegliwości bólowe w obrębie głowy, karku, pleców i ucha, zaburzenia słuchu i zaburzenia w produkcji śliny,
  • objawy w obrębie jamy ustnej — maceracja i anemizacja śluzówki policzków i języka w linii zgryzu, częste krwawienia zębów przy ich szczotkowaniu, zaniki przyzębia, obnażanie się korzeni zębów oraz ścieranie się zębów, widoczne gołym okiem podczas badania stomatologicznego,
  • objawy ze strony mięśni twarzy i obręczy barkowej — bolesność w okolicy przyczepów mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego, bóle obręczy barkowej, wzrost napięcia tejże obręczy, w szczególności w okolicach mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, a także przerost mięśnia żwacza i skroniowego.
  • Najbardziej dokuczliwym objawem bruksizmu jest ból, określany przez pacjentów jako tępy, głęboki, promieniujący lub rozlały. Niejednokrotnie bruksizm wiąże się z bólami całych grup zębów.
Supradent Poleca:  Biała dieta po wybielaniu zębów - Co jeść?

Bruksizm – leczenie

Kiedy pacjent zgłasza się ze swoimi dolegliwościami do stomatologa, który po zwykłym badaniu stomatologicznym może zdiagnozować zgrzytanie zębami i nadmierne ich zaciskanie. Na szczęście bruksizm można leczyć. Najlepiej wyeliminować jego przyczynę, czyli stres czy nieprawidłowy kontakt zębów na powierzchniach stycznych, ale jeśli nie jest to możliwe lub nie przynosi spodziewanych rezultatów, można zastosować specjalną szynę relaksacyjną.

To przezroczysta nakładka na zęby, wykonana ściśle dla konkretnego pacjenta, po realizacji wycisku zębów. Szyna zakładana jest na czas snu i chroni zęby dolne przed tarciem i nadmiernym zaciskaniem.
Wraz z szyną lekarze polecają pacjentom skuteczny relaks, np. słuchanie muzyki czy spacery i relaksujące masaże.

Autorem artykułu jest zespół kliniki Supradent

Zobacz inne porady ekspertów: