kobieta na prześwietleniu zębów w klinice

Próchnica zębów w Polsce

Próchnica w Polsce urasta do miana epidemii XXI wieku. Atakuje bez względu na wiek i płeć. Szacuje się, że ponad połowa 3-latków i 90 proc. 15-latków ma próchnicę, a 40 proc. starszych Polaków nie ma już własnych zębów. Badania ankietowe wykazały, że zaledwie 50 proc. Polaków myje zęby codziennie, rano i wieczorem, zabezpieczając się skutecznie w ten sposób przed próchnicą.

Problem w tym, że czasem szczotkowanie jest wykonywane niedbale, a po umyciu zębów, dana osoba spożywa jeszcze posiłek lub pije słodki napój, przez co naraża się ponownie na atak bakterii próchnicy.  Na szczęście, możliwe jest leczenie zębów z próchnicy. W klinice Supradent usuwanie próchnicy odbywa się w ramach bezbolesnego zabiegu. Przeczytaj poniższy artykuł, przygotowany przez naszych ekspertów i dowiedz się więcej na temat tego czym jest próchnica, jakie są przyczyny jej powstawania a także jakie są charakterystyczne objawy. Postaramy się również przybliżyć profilaktykę, czyli jak zapobiegać próchnicy!

Czym jest próchnica?

Próchnica jest procesem chorobowym, polegającym na zmiękczaniu szkliwa zębów pod wpływem działania kwasów, powstających w momencie, kiedy bakterie tworzące płytkę nazębną rozkładają cukry obecne w jamie ustnej. Innymi słowy, próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną, która atakuje stopniowo tkanki twarde zębów. Zęby z próchnicą z czasem są degradowane, powstają w nich ubytki próchnicowe, które wymagają leczenia stomatologicznego i wypełnienia odpowiednim materiałem kompozytowym. Nieleczona próchnica na zębach prowadzi do ich całkowitej utraty.

Jak boli ząb przy próchnicy?

Ból zęba przy próchnicy to doświadczenie, które różni się od osoby do osoby. Może to być lekki dyskomfort, szczególnie przy jedzeniu słodkich, gorących czy zimnych potraw, lub intensywny, pulsujący ból, który jest trudny do ignorowania. Ból zęba jest zazwyczaj wynikiem stanu zapalnego miazgi, która jest wewnętrzną częścią zęba składającą się z nerwów i naczyń krwionośnych. Próchnica, jeśli jest nieleczone, niszczy powoli zewnętrzną część zęba (szkliwo i dentynę), aż osiąga miazgę, co prowadzi do stanu zapalnego, a tym samym do bólu.

Supradent Poleca:  Czego nie wolno robić mając implanty zębowe?

Przyczyny próchnicy

Próchnica zębów jest chorobą wywoływaną przez bakterie próchnicy, bytujące i tworzące płytkę nazębną. Ubytki próchnicowe powstają wówczas, kiedy pokarmy zawierające węglowodany odkładają się w jamie ustnej, głównie na powierzchniach międzyzębowych, z których nie są usuwane podczas codziennego szczotkowania lub nitkowania. Cukry stają się pożywką dla bakterii w płytce nazębnej. W procesie rozwoju wytwarzają one kwasowe produkty pośrednie, skutecznie niszczące szkliwo naszych zębów i przyczyniające się do powstawania ubytków.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Podstawową przyczyną próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak oraz spożywanie słodkich, lepkich pokarmów i napojów. Im więcej słodkich rzeczy jemy, tym więcej w naszej jamie ustnej powstaje kwasów, prowadzących do powstawania i rozwoju próchnicy.

Warto podkreślić, że cukier pozostały w jamie ustnej, czyli resztki pokarmów węglowodanowych, łączy się z płytką nazębną, uszkadza i osłabia szkliwo, jednocześnie zwiększając podatność zębów na próchnicę.
Nie trzeba sobie bynajmniej odmawiać jedzenia ukochanych słodyczy, ale należy przy tym wiedzieć, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej oraz przeciwdziałać powstawaniu zmian próchnicowych.

Objawy próchnicy

Pierwszym, charakterystycznym objawem powstawania próchnicy jest pojawienie się na zębach żółtawego, miękkiego nalotu, czyli płytki nazębnej. Tworzona jest ona z resztek pokarmów, głównie cukrów oraz żywiących się nim bakterii. Płytka nazębna może być skutecznie usuwana poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Jeśli tego nie zrobimy, z płytki zacznie się tworzyć kamień nazębny. Usuwanie kamienia nazębnego może przeprowadzić tylko dentysta.

Pacjenci odczuwają rozwój próchnicy, ponieważ w momencie, kiedy bakterie próchnicy wnikają w głąb zębów i zaczynają niszczyć wszystko, co napotkają po drodze, zbliżą się do wrażliwej i silnie unerwionej miazgi. Odczuwalne jest to jako silny ból zęba albo nadwrażliwość na czynniki termiczne, głównie ciepłe i zimne napoje lub posiłki.

Czy da się wyleczyć próchnicę?

Tak, próchnicę da się wyleczyć, ale jest to proces, który wymaga interwencji stomatologicznej. Na wczesnym etapie, gdy próchnica dotyczy tylko szkliwa, możliwe jest zatrzymanie jej postępu poprzez ścisłe przestrzeganie higieny jamy ustnej, używanie pasty z fluorem i regularne wizyty u dentysty. Jeśli jednak próchnica postępuje, pacjent odczuwa ból zęba oraz nadwrażliwość, leczenie jest konieczne. W takim przypadku, lekarz stoamatolog usunie zniszczone części zęba i wypełni ubytek odpowiednim materiałem.

Supradent Poleca:  Inlay i Onlay – Czym są? Jakie są wskazania do stosowania?

Jak długo leczy się próchnicę?

Czas leczenia próchnicy zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku małych ubytków, cały proces, od usunięcia próchnicy po wypełnienie ubytku, może trwać od 20 do 60 minut. Jeżeli próchnica dotarła do miazgi zęba, może być konieczne leczenie kanałowe, które wymaga zwykle dwóch lub trzech wizyt u periodontologa, każda trwająca od 45 minut do 90 minut.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Czy leczenie próchnicy jest bolesne?

Dzięki postępowi w technologiach stomatologicznych, leczenie próchnicy jest zwykle mało bolesne. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, które niweluje ból. Po leczeniu pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort lub wrażliwość, ale te objawy zwykle mijają po kilku dniach.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy jest procesem, który obejmuje kilka kroków. Po pierwsze, dentysta dokonuje oceny stanu jamy ustnej, aby zidentyfikować obszary próchnicy. Następnie zakażony obszar jest usunięty, a ząb jest oczyszczony, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Stomatolog wypełnia następnie ubytek materiałem wypełniającym, który jest utwardzany za pomocą specjalnego światła. Po tym procesie ząb powinien być w pełni funkcjonalny i wolny od bólu. Regularne wizyty u dentysty są kluczem do utrzymania zdrowych zębów i zapobiegania przyszłym problemom z próchnicą.

Jak zapobiegać próchnicy?

Profilaktyka próchnicy polega na zmianie diety na zdrowszą. To, co jemy, może bowiem wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia próchnicy zębów. Spożywanie dużych ilości cukrów prostych i dwucukrów, które szybko przetwarzają się na kwasy, przyspiesza rozwój próchnicy. Ważne jest, aby jeść jak najmniej słodyczy oklejających zęby oraz wykluczyć z diety kolorowe i słodkie napoje, które powodują, że poziom pH w jamie ustnej obniża się.

Kolejnym krokiem dla zapobiegania skutecznie próchnicy jest prawidłowe szczotkowanie zębów – co najmniej rano i wieczorem, po około 3 minuty dziennie. Jeśli mimo to pojawią się w naszej jamie ustnej przebarwienia i ubytki, mogące wskazywać na próchnicę, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby i wykluczy ognisko próchnicy.

Supradent Poleca:  Aparat porcelanowy - co to jest, jak działa i ile kosztuje?

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy: