usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Usuwanie kamienia nazębnego, inaczej nazywane skalingiem, to zabieg z zakresu stomatologii profilaktycznej. Wykonuje go lekarz stomatolog, ewentualnie także higienistka stomatologiczna. Jak wygląda usuwanie osadu nazębnego i jak często powinno się przeprowadzać zabieg?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny, znany również jako kamień zębowy, to utwardzona forma płytki nazębnej, która powstaje na zębach w wyniku mineralizacji. Ten proces rozpoczyna się, gdy minerały zawarte w ślinie reagują z płytką nazębną – substancją składającą się z bakterii i ich produktów metabolicznych. Kamień nazębny najczęściej gromadzi się wzdłuż linii dziąseł i może być zarówno nadziąsłowy (na powierzchni zębów), jak i poddziąsłowy (pod linii dziąseł). Jest on na tyle twardy, że zwykłe szczotkowanie zębów nie jest wystarczające do jego usunięcia, wymagane jest profesjonalne oczyszczenie przeprowadzone przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

Akumulacja kamienia nazębnego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do zapalenia dziąseł i chorób przyzębia. Regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz korzystanie z płynu do płukania ust są kluczowe w zapobieganiu jego powstawaniu, a regularne wizyty u dentysty umożliwiają jego skuteczną kontrolę i zapobiegają dalszym komplikacjom zdrowotnym.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka, która powstaje wskutek gromadzenia się na powierzchni zębów resztek pożywienia i bytujących w nich bakterii. Choć w większości przypadków mówi się o złogach nazębnych, to może on również występować po dziąsłami, prowadząc tym samym do paradontozy, poważnej choroby dziąseł. Kamień nazębny pod dziąsłami powinien być usuwany przez lekarza stomatologa, podczas gdy kamień gromadzący się na powierzchni zęba może zostać usunięty przez doświadczoną higienistkę stomatologiczną. Odkamienianie zębów to jeden z zabiegów stomatologicznych, który ma zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł. Jest on bezbolesny, choć u niektórych pacjentów konieczne może być zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Supradent Poleca:  Plombowanie zębów - czym jest, jakie są materiały?

Sprawdź: Periodontogia Warszawa – klinika Supradent📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


W jaki sposób usunąć kamień nazębny?

Czyszczenie zębów z kamienia może mieć miejsce jedynie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Choć w internecie można znaleźć wiele porad dotyczących tego, jak usunąć kamień nazębny, to stosując je, możemy sobie jedynie zaszkodzić. Nie istnieją bowiem żadne mieszanki czy mikstury, które czyściłyby zęby z kamienia, natomiast aplikując je na zęby, możemy uszkodzić szkliwo. Czyszczenie zębów u dentysty polega na zastosowaniu ultradźwięków, które rozbijają złogi nazębne. Jest to najprostsza i najmniej inwazyjna metoda usuwania kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia ultradźwiękami trwa od kliku do kilkunastu minut, w zależności od ilości nagromadzonych złogów. Choć zabieg nie należy do inwazyjnych ani bolesnych, pacjenci z wyjątkowo wrażliwymi dziąsłami mogą rozważyć aplikację znieczulenia miejscowego. Najczęściej dziąsła smarowane są żelem znieczulającym, nie podaje się natomiast znieczulenia w postaci iniekcji. Profesjonalne czyszczenie zębów bardzo często idzie w parze z ich piaskowaniem, czyli zabiegiem, który pozwala dodatkowo pozbyć się przebarwień. Czasami doradza się również fluoryzację zębów, tak aby w jeszcze lepszy sposób uchronić je przed próchnicą. 

Jak często należy przeprowadzać zabieg odkamieniania zębów?

Ściąganie kamienia z zębów to zabieg, który należy powtarzać co pewien czas. Stomatolodzy radzą, aby każdy pacjent udał się na skaling przynajmniej raz na pół roku, niemniej jednak w niektórych przypadkach musi on być wykonywany zdecydowanie częściej. Wiele zależy tutaj od indywidualnych tendencji do odkładania się złogów nazębnych. Sprzyja im:

  • spożywanie kawy oraz herbaty,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • wady zgryzu,
  • spożywanie produktów bogatych w cukier.

Czasami czyszczenie zębów u dentysty musi mieć miejsce nawet raz na dwa miesiące, zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy zagrożeni są paradontozą czy innymi chorobami dziąseł. Do gabinetu stomatologa powinniśmy się udać w przypadku, gdy zauważymy u siebie nawet drobne złogi. Jak wygląda kamień nazębny? Otóż zwykle ma on biały kolor, zatem odznacza się na tle zębów, które zwykle są nieco ciemniejsze.

Supradent Poleca:  Ile trwa proces leczenia kanałowego?

Cechą charakterystyczną kamienia jest nieregularny kształt, nie można go też usunąć za pomocą szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny często powstaje w przerwach między zębami. Czyszczenie zębów z kamienia powinno mieć miejsce u pacjentów w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Co istotne, czyszczenie kamienia nazębnego może być wstępem do leczenia zębów, zwłaszcza jeśli nagromadzone złogi uniemożliwiają dostęp do niektórych przestrzeni.

Dlaczego należy regularnie ściągać kamień nazębny?

Cena usuwania kamienia nazębnego wynosi około 150-250 zł, choć w niektórych przypadkach skaling może być też refundowany. Jego cena nie powinna jednak odstraszać, bowiem konsekwencje gromadzenia się płytki nazębnej mogą być o wiele bardziej kosztowne dla pacjenta. Warto mieć na uwadze, że kamień nazębny to stanowi istne siedlisko bakterii, które atakują tkanki zęba oraz dziąseł. Powoduje więc próchnicę, w w zaawansowanym stadium może przyczyniać się do rozwoju paradontozy. Nagromadzone złogi mogą powodować krwawienie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust. Choć kamień nazębny sam w sobie nie daje objawów bólowych, to choroby zębów albo dziąseł już tak. Duże ilości kamienia wyglądają bardzo nieestetycznie, co nie jest obojętne dla osób dbających o zdrowy uśmiech.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Profilaktyka kamienia nazębnego

W jaki sposób nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego? Przede wszystkim poprzez codzienną higienizację, a więc dokładne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni między zębowych. Ważne jest także usuwanie nadmiaru bakterii, które gromadzą się na przykład na języku, poprzez stosowanie specjalistycznych płukanek. Dzięki regularnemu usuwaniu kamienia nie doprowadzimy do powstawania dużych, niebezpiecznych dla zdrowia zębów oraz dziąseł złogów. Pamiętajmy, aby częstotliwość zabiegów zawsze ustalać w porozumieniu z lekarzem stomatologiem. 

Polecamy:
Supradent Poleca:  Ile kosztuje aparat na zęby i leczenie ortodontyczne 2024?