Aparat ceramiczny na zębach pacjentki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić, aby Twój uśmiech był jak z okładki magazynu? Przykuwający wzrok, doskonały i nienagannie biały? Wydaje Ci się, że to jest poza Twoim zasięgiem? Nic bardziej mylnego. Kluczem do takiego uśmiechu może być aparat porcelanowy, nowoczesne rozwiązanie stomatologii estetycznej, które zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. W tym artykule dowiesz się, co to jest, jak działa, ile kosztuje i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Czym jest aparat porcelanowy?

Aparat porcelanowy to forma stałego aparatu ortodontycznego, który stosowany jest do leczenia nieprawidłowości zgryzu. Jego główną zaletą jest estetyka. Kiedy myślisz o aparacie, pewnie przychodzi Ci na myśl obraz metalowych zamków na zębach. W przypadku aparatu porcelanowego nie musisz się martwić o ten efekt. Aparat ortodontyczny wykonany z porcelany lub ceramiki, które są zbliżone kolorystycznie do naturalnych zębów. To sprawia, że aparat jest prawie niewidoczny.

Jak działa aparat porcelanowy?

Zasada działania aparatu porcelanowego nie różni się od tej, jaką ma klasyczny aparat ortodontyczny. Ma on za zadanie poprawić krzywy zgryz poprzez powolne przesuwanie zębów. W tym celu porcelanowe elementy aparatu, zwane zamkami, są przyklejane do zębów. Są one połączone ze sobą drutem, który delikatnie, ale konsekwentnie naciska na zęby, przesuwając je w odpowiednie miejsca.

Supradent Poleca:  Jak powinien wyglądać prawidłowy zgryz?

Jakie są zalety aparatu porcelanowego?

Najważniejszą zaletą aparatu porcelanowego jest jego estetyka. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które muszą nosić aparat, ale nie chcą, aby był on zbyt widoczny.

Inną zaletą jest wytrzymałość. Porcelana jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na uszkodzenia, dzięki czemu aparat porcelanowy jest bardzo wytrzymały.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Ile kosztuje aparat porcelanowy?

Cena aparatu porcelanowego zależy od wielu czynników, takich jak kompleksowość problemu, który ma on rozwiązać, ilość użytych zamków, czy reputacja kliniki, w której jest zakładany. Przybliżony koszt aparatu porcelanowego oscyluje w granicach 4000-8000 zł za jeden łuk. Ostateczna cena może być jednak różna, dlatego warto skonsultować się z lekarzem ortodontą.

Jaki aparat lepszy metalowy czy porcelanowy?

Wybór aparatu ortodontycznego to decyzja, która powinna być podjęta na podstawie indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zarówno aparaty metalowe, jak i porcelanowe mają swoje zalety, które mogą przeważyć szalę na ich korzyść.

Aparat metalowy jest bardziej tradycyjnym wyborem. Jego główne zalety to trwałość i wytrzymałość. Aparat metalowy jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia niż aparat porcelanowy, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie lub dla dzieci, które mogą być nieco mniej ostrożne. Dodatkowo, aparaty metalowe są zazwyczaj tańsze, co również jest ważnym czynnikiem decyzyjnym dla wielu osób.

Z drugiej strony, aparat porcelanowy jest mniej widoczny, co czyni go bardziej estetycznym wyborem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić zgryz, ale jednocześnie nie chcą, aby aparat zbyt bardzo rzucał się w oczy. Aparat porcelanowy jest praktycznie niewidoczny, co pozwala na większą swobodę w wyrażaniu siebie i większe komfort psychiczny.

Czy aparat porcelanowy się przebarwia?

Często pojawia się pytanie, czy aparat porcelanowy może ulec przebarwieniu. Na ogół, aparaty porcelanowe są odporne na przebarwienia. Porcelana, z której są wykonane, jest materiałem nieabsorbującym, który nie zmienia koloru pod wpływem pokarmów czy napojów.

Supradent Poleca:  Retainer - aparat retencyjny - Jak działa ?

Warto jednak zwrócić uwagę na elementy łączące (drut, gumki) aparatu porcelanowego, które mogą ulec przebarwieniom. Na przykład, jeśli pijesz dużo kawy, herbaty czy czerwonego wina, lub jesz jedzenie o intensywnym kolorze, gumki mogą zmienić kolor. To jednak nie jest permanentne i gumki te są regularnie wymieniane podczas wizyt kontrolnych u ortodonty.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Kluczem do utrzymania aparatu porcelanowego w dobrym stanie jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznych pomoże utrzymać aparat czystym i zapobiec przebarwieniom. Pamiętaj też o regularnych wizytach u ortodonty, podczas których aparat jest kontrolowany i czyszczony.

Aparat porcelanowy – często zadawane pytana naszych pacjentów

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania naszych pacjentów, dotyczące aparatów porcelanowych. Mamy nadzieję, że poniższe odpowiedzi pozwolą Państwu podjąć świadomą decyzję i rozwiać wątpliwości dotyczące aparatów porcelanowych,

Czy aparat porcelanowy jest trudny w utrzymaniu?

Nie, utrzymanie aparatu porcelanowego w czystości nie jest trudniejsze niż w przypadku aparatu metalowego. Wymaga regularnego szczotkowania zębów i unikania jedzenia twardych pokarmów, które mogłyby go uszkodzić.

Czy aparat porcelanowy jest bardziej bolesny niż metalowy?

Nie, poziom bólu po założeniu aparatu nie zależy od materiału, z którego jest wykonany. Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort na początku noszenia aparatu, ale to zjawisko powinno minąć po kilku dniach.

Czy aparat porcelanowy może zmienić kolor?

Nie, aparat porcelanowy jest odporny na przebarwienia. Jednakże, jeżeli nie dbasz o higienę jamy ustnej, elementy łączące mogą się przyciemniać. Regularne mycie zębów powinno zapobiec temu problemowi.

Czy aparat porcelanowy jest dla każdego?

Tak, aparat porcelanowy może być stosowany u osób w każdym wieku. Jednakże, ostateczna decyzja zależy od lekarza ortodonty, który oceni stan zdrowia i potrzeby pacjenta.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące aparatu porcelanowego. Pamiętaj, że klucz do zdrowego i pięknego uśmiechu to regularne wizyty u dentysty i dbanie o higienę jamy ustnej.

Supradent Poleca:  Clear aligner cena – orientacyjne koszty leczenia nakładkami
Polecamy: