dentysta podczas leczenia wad zgryzu u pacjenta

Zgryz głęboki to zaburzenie, które zaliczane jest do pionowych wad zgryzu. Polega na nadmiernym nachodzeniu siekaczy szczęki na zęby żuchwy. Wada ta stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale może także prowadzić do powstawania powikłań, jeśli pacjent nie podejmie leczenia. Czym dokładnie jest zgryz głęboki, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie?

Czym charakteryzuje się zgryz głęboki?

Prawidłowy zgryz charakteryzuje się tym, że zęby górne nachodzą na zęby dolne, jednak tylko do pewnego stopnia. Tymczasem w przypadku zgryzu głębokiego mamy do czynienia z nadmiernym nachodzeniem zębów górnych na dolne – są one pokryte w około 2/3. W bardziej zaawansowanych przypadkach zęby górne stykają się nie tylko z zębami dolnymi, ale również z dziąsłami żuchwy. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia pacjenta, bowiem naraża go na liczne problemy z zakresu peridontologii. Głęboki zgryz zawsze wymaga przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki, którą wdraża lekarz ortodonta. Jeśli zmiany w żuchwie nie są widoczne gołym okiem, na leczenie najczęściej kieruje pacjenta lekarz dentysta, który podczas rutynowej wizyty dokonuje przeglądu zgryzu.

Umów się na wizytę – Ortodonta Warszawa w klinice Supradent

Przyczyny powstawania zgryzu głębokiego

W większości przypadków wad zgryzu trudno jednoznacznie ustalić ich przyczynę, bowiem na powstawanie mogą mieć wpływ zarówno czynniki pierwotne, jak i wtórne. Wśród czynników pierwotnych wymienia się:

  • wady genetyczne,
  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowy przebieg ciąży,
  • niektóre choroby przebyte przez matkę w okresie ciąży.

Tymczasem czynniki wtórne to między innymi:

  • oddychanie przez usta,
  • nieprawidłowe układanie niemowlaka do spania,
  • zaburzenia funkcji połykania,
  • zaburzenia funkcji i pracy języka.

Bardzo dużą rolę w powstawaniu zgryzu głębokiego mogą odgrywać nieprawidłowe nawyki, jak chociażby ssanie palca czy smoczka. Warto mieć na względzie, że zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci bądź podpieranie brody również ma niemały wpływ na powstawanie tej wady zgryzu.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Aparat estetyczny - jakie są rodzaje, kto powinien wybrać?

Co zrobić w przypadku posiadania zgryzu głębokiego?

W przypadku posiadania zgryzu głębokiego, który charakteryzuje się nadmiernym zachodzeniem górnych zębów na dolne, zalecane jest podjęcie leczenia ortodontycznego. Zgryz głęboki może być nie tylko problemem estetycznym, ale również przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie, takich jak nadmierne zużycie zębów, trudności w prawidłowym czyszczeniu zębów, a nawet bóle żuchwy i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie ortodontyczne ma na celu korygowanie położenia zębów i zmianę relacji między szczękami, co przynosi korzyści zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Proces ten może wymagać użycia aparatu ortodontycznego lub innych urządzeń ortodontycznych, w zależności od indywidualnych potrzeb i stopnia skomplikowania przypadku. Ważne jest, aby konsultować się z doświadczonym ortodontą, który oceni stan zgryzu i zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Pamiętaj, że leczenie ortodontyczne może trwać kilka miesięcy do kilku lat, ale jego efekty mogą znacząco poprawić jakość życia i zdrowie jamy ustnej.

Dlaczego zgryz głęboki wymaga leczenia?

Nieleczony zgryz głęboki może prowadzić do powstania wielu powikłań. Przede wszystkim dochodzi do rozwoju nieestetycznie wyglądających zmian w obrębie twarzy. Głęboki zgryz a rysy twarzy to temat, który wzbudza zainteresowanie osób z tą właśnie wadą zgryzu. Choć początkowo zmiany mogą być niezauważalne, pogłębiająca się wada może przyczynić się do wyraźnego skrócenia odcinka dolnego twarzy. Może również dojść do wywinięcia warg czy przesunięcia bródki w kierunku nosa. Osoby z nieleczonym zgryzem głębokim często mają problemy z nadmiernym napięciem mięśni twarzy, zaburzeniami czynności gryzienia czy żucia.

Pogłębiająca się wada zgryzu może zaburzać czynności mowy. Jak się okazuje, takie zaburzenie występuje nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Zgryz głęboki wpływa także na zdrowie zębów. Nie tylko trudniej zadbać o ich prawidłową higienę, wskutek czego może dojść do rozwoju próchnicy, ale nachodzące na siebie zęby powodują zbytnie ścieranie się powierzchni.

Supradent Poleca:  Suchy zębodół - czym jest, jak wygląda, jak się leczy?

W zaawansowanych stadium pojawiają się problemy z dziąsłami, dlatego konieczne staje się nawet podjęcie leczenia chirurgicznego. Warto mieć na uwadze, że nieleczony zgryz głęboki zwykle pogłębia się wraz z wiekiem, dlatego też jego leczenie u osób dorosłych jest znacznie dłuższe i trudniejsze. Nie należy więc bagatelizować problemu, gdyż wymaga on jak najszybszego wdrożenia efektywnych metod leczenia. 

Jak wygląda leczenie zgryzu głębokiego?

Leczenie zgryzu głębokiego zwykle polega na założeniu odpowiedniej jakości aparatu ortodontycznego. Niemniej jednak, w początkowej fazie, konieczne jest przeprowadzenie właściwego leczenia stomatologicznego. Należy bowiem uzupełnić ubytki w zębach, poprzez oczyszczenie i założenie wypełnień. W dalszej kolejności konieczne jest pozbycie się zalegającego kamienia nazębnego, który w przypadku osób z wadami zgryzu gromadzi się w bardzo dużych ilościach. Bardzo istotne okazuje się być także piaskowanie, które jest niejako uzupełnieniem zabiegu usuwania kamienia nazębnego.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Ważne, aby przed podjęciem leczenia zgryzu głębokiego ortodontycznego, stan zdrowia dziąseł ocenił peridontolog. Być może konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, a w ostateczności nawet leczenia chirurgicznego. Może mieć to miejsce, szczególnie gdy wada zgryzu przybiera bardzo zaawansowaną postać. Korekta zgryzu głębokiego wymaga więc interdyscyplinarnego podejścia. Warto mieć na uwadze, że leczenie zgryzu można rozpocząć nawet u dzieci, co jest wręcz zalecane. Wszystko dlatego, że dokonanie właściwej korekty i osiągnięcie pożądanych rezultatów jest o wiele mniej czasochłonne, niż w przypadku leczenia osoby dorosłej.

Niemniej, jednak jeśli do tej pory nie mieliśmy możliwości podjęcia odpowiedniej terapii, leczenie tej wady zgryzu można rozpocząć w każdym wieku. Samo leczenie ortodontyczne, przy zastosowaniu aparatu, zwykle trwa około dwóch lat. Trzeba jednak uwzględnić też czas, który będzie potrzebny na przeprowadzenie wszelkich zabiegów stomatologicznych, przygotowujących do leczenia właściwego.

Zobacz: Periodontolog Warszawa

Jak wygląda leczenie zgryzu głębokiego aparatem ortodontycznym?

Leczenie zgryzu głębokiego aparatem ortodontycznym to proces długotrwały i wieloetapowy, który wymaga współpracy pacjenta z ortodontą. Cel terapii to nie tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim korekta funkcji zgryzu, co wpływa na ogólną zdrowotność układu zębowego. Kluczowe w tym procesie jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, gdyż metody leczenia mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania problemu i specyficznych potrzeb.

Supradent Poleca:  Implant zęba - co to jest? jak wygląda, ile kosztują systemy implantologiczne?

Etapami leczenia ortodontycznego zgryzu głębokiego z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego są:

  1. Konsultacja i planowanie leczenia: wstępna ocena stanu zgryzu, zdjęcia rentgenowskie, wyciski zębów i planowanie indywidualnego leczenia.
  2. Założenie aparatu: zamontowanie aparatu ortodontycznego, który może być stały lub ruchomy, w zależności od przypadku.
  3. Korekta pozycji zębów: stopniowe przesuwanie zębów do pożądanej pozycji za pomocą aparatu, co może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
  4. Wizyty kontrolne i regulacja aparatu: regularne wizyty u ortodonty, podczas których następuje kontrola postępów i ewentualna regulacja aparatu.
  5. Zakończenie leczenia i retencja: po osiągnięciu pożądanej pozycji zębów, aparat jest usuwany, a następnie rozpoczyna się etap retencji, mający na celu utrzymanie efektów leczenia, często z użyciem specjalnych nakładek retencyjnych lub stałych retainerów.
Polecamy: