Stan zapalny dziąsła jest wrogiem naszych zębów. Jego przyczynę stanowi zwykle niewłaściwa higiena jamy ustnej, w wyniku której na powierzchni zębów zbiera się płytka nazębna, tworzona przez bakterie w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia. Płytka z czasem ulega mineralizacji i tworzy kamień nazębny. Ten zbiera się tuż na granicy zęba i dziąsła, odpychając je od korzeni. Złogi kamienia wciskają się między zęby i pod dziąsła, co staje się drogą dla bakterii, które rozwijając się, niszczą przy okazji konstrukcję zębów. Powstaje stan zapalny, który obejmuje we władanie najpierw przyzębie – dziąsła, a później, jeśli nie będzie odpowiednio leczony, przeniesie się na kości szczęki i żuchwy, zagrażając mocno stabilności naszych zębów.
Spis Treści
Przyczyny zapalenia dziąseł
Choroby dziąseł, podobnie jak choroby zębów, powodowane są często brakiem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jednak zapalenie dziąseł spowodowane może być nie tylko tworzeniem się bakteryjnej płytki nazębnej, ale i pojawieniem się schorzeń całego organizmu. Czasem odpowiedzialne za taki stan przyzębia u pacjenta są leki, jakie przyjmuje w związku z innymi chorobami. Ból dziąsła, który staje się jednym z objawów zapalenia, może wynikać z uszkodzenia mechanicznego dziąseł, np. przy zbyt mocnym szorowaniu zębów lub spożywaniu twardego jedzenia. Czerwone dziąsła stają się czasem objawem innych chorób ogólnoustrojowych. Tak bywa w przypadku białaczki, cukrzycy, anoreksji i bulimii. Na wygląd dziąseł ma wpływ przyjmowanie leków na padaczkę, blokerów kanału wapniowego, czyli leków stosowanych do leczenia chorób układu krążenia czy antybiotyków.
Objawy zapalenia dziąseł
Chore dziąsła trudno jest przeoczyć. Już po około 3-4 tygodniach odkładania się płytki nazębnej, rośnie ryzyko zachorowania na zapalenie dziąseł. Wśród objawów zapalenia należy wymienić:
- nadwrażliwość zębów, a także szyjek zębowych na czynniki termiczne,
- nadmierne, widoczne gołym okiem odkładanie się kamienia nazębnego,
- rozpulchnienie dziąseł,
- zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
- krwawienie dziąseł podczas higieny,
- obniżenie szyjek zębowych,
- rozchwianie zębów.
Objawy stanu zapalnego dziąseł pojawiają się stopniowo, ale prowadzą nieuchronnie do utraty zębów, jeśli w porę pacjent nie zgłosi się do dentysty na leczenie.
Leczenie zapalenia dziąseł
Przy zapaleniu dziąseł najważniejsze są szybka reakcja pacjenta i leczenie w gabinecie dentystycznym, na przykład w naszej klinice Supradent w Warszawie. Wybór metody leczniczej zależy od stopnia rozwoju schorzenia oraz od rodzaju zniszczeń, jakie zapalenie wywołało. Pierwszym etapem leczenia będzie usunięcie kamienia i odkładającego się na zębach osadu, aby choroba nie mogła dalej postępować.
Czasem tylko na tym opiera się leczenie, a pacjent instruowany jest, jak powinien utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej. Gdy po usunięciu złogów nie ma wystarczających efektów poprawy, dentysta może zastosować u chorego specjalne wkładki dodziąsłowe i płukanki. Jeśli i to nie pomoże, należy sprawdzić podłoże choroby dziąseł za pomocą badań krwi.
W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego dziąseł należy przyjmować antybiotyki oraz preparaty podnoszące odporność organizmu. Zaleca się stosowanie płukanek zmiękczających osad i działających bakteriobójczo. Dobre efekty można uzyskać, stosując żel leczniczy, który należy wcierać w dziąsła. W skrajnych przypadkach przy przeroście dziąseł w wyniku infekcji, konieczna staje się chirurgiczna korekta ich wielkości, za pomocą skalpela, noża elektrycznego lub lasera.
Polecamy:- Krwawienie dziąseł – przyczyny i leczenie – 30 lipca 2023
- Kamień nazębny – jak powstaje? Jak usuwać i zapobiegać? – 20 października 2019
- Nadwrażliwość zębów – co to jest? przyczny i leczenie – 2 maja 2021
- Próchnica zębów – przyczyny i objawy – 29 lipca 2023
- Skaling zębów – Co to jest, jak często się wykonuje? – 23 sierpnia 2023
- Recesja dziąseł – co to jest, jak zapobiegać? – 2 maja 2021
- Ból zęba – Nie lekceważ go! Udaj się do dentysty – 29 lipca 2023
- Ruszające się zęby – Czy są powodem do niepokoju? – 2 maja 2021
- Usuwanie kamienia nazębnego – co to jest, jak często należy wykonywać? – 25 marca 2022
- Krzywe zęby – jakie są przyczyny? Jak możemy leczyć? – 2 maja 2021