zęby po zabiegu chirurgicznej ekstrakcji

Pytanie, które zadaje sobie wielu pacjentów po ekstrakcji zęba mądrości. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiednie odżywianie w okresie rekonwalescencji ma kluczowy wpływ na szybkość gojenia i minimalizację ewentualnych powikłań. Poznajcie porady naszych specjalistów z kliniki stomatologicznej Supradent na Mokotowie.

Ekstrakcja zęba mądrości (ósemki)

Ekstrakcja, czyli inaczej wyrwanie ósemki, to zabieg, który zwykle przebiega bez komplikacji. Jednakże, pomimo że jest to standardowa procedura, wymaga pewnej staranności w okresie rekonwalescencji. Szczególnie ważna jest dieta, którą musisz stosować w dniach po wyrwaniu zęba.

Po jakim czasie można jeść po wyrwaniu ósemki? 

Podstawową zasadą po ekstrakcji ósemki jest unikanie spożywania pokarmów przez pierwsze kilka godzin po zabiegu. Na początku najlepiej spożywać jedynie płyny, jak zupa czy jogurt, aby uniknąć uszkodzenia miejsca ekstrakcji. Możesz również stosować lody, które pomogą złagodzić ból i obrzęk.

zbliżenie na wyrwanego zęba mądrości

Po jakim czasie można pić po wyrwaniu ósemki? 

Podobnie jak z jedzeniem, powinieneś unikać spożywania napojów przez pierwsze godziny po ekstrakcji. Po tym okresie zaleca się picie dużych ilości wody, unikając jednocześnie napojów gorących, zimnych i gazowanych. Ponadto powinieneś unikać picia przez słomkę, aby nie doprowadzić do powstania tzw. suchego zębodołu.

Co można jeść po wyrwaniu ósemki? 

Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Wskazane są jednak pokarmy miękkie i łatwostrawne, które nie wymagają intensywnego gryzienia. Dobrym pomysłem są np. kasze, puree ziemniaczane, ryby gotowane na parze, twarożek czy owoce zmiksowane na mus.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Na ile zębów zakłada się licówki?

Czego nie jeść po wyrwaniu ósemki? Unikaj twardych, kwaśnych lub pikantnych pokarmów, które mogą podrażniać miejsce po ekstrakcji. Do tego grona należą m.in. orzechy, chipsy, owoce cytrusowe, sosy chili czy napoje gazowane. Zwracaj uwagę na pokarmy, które mogą się zahaczyć o miejsce po zabiegu, jak np. ziarna maku czy sezamu.

zbliżenie do lusterka zęba ósemki

Czy można spożywać alkohol po wyrwaniu ósemki? 

Nie zaleca się spożywania alkoholu przez co najmniej 72 godziny po ekstrakcji. Alkohol może bowiem przyczynić się do spowolnienia procesu gojenia i zwiększenia ryzyka powikłań, takich jak infekcje.

Czy można palić papierosy po wyrwaniu ósemki?

Palenie papierosów jest bardzo niewskazane po ekstrakcji ósemki. Dym tytoniowy może podrażnić miejsce po zabiegu i spowolnić gojenie, zwiększając ryzyko powstania suchego zębodołu.

Umów się na konsultacje ekstrakcji ósemki w klinice Supradent w Warszawie

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o zdrowie jamy ustnej po ekstrakcji ósemki? A może zastanawiasz się, jakie są najczęstsze powikłania po tym zabiegu i jak im zapobiegać? Nasza klinika stomatologiczna Supradent na Mokotowie to miejsce, gdzie znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania. Nasi doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści są do twojej dyspozycji.

W Supradent przeprowadzamy także profesjonalne ekstrakcje ósemek. Wszystko zgodnie z najnowszymi standardami medycznymi, z najwyższym dbałością o komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Nasza nowoczesna klinika wyposażona jest w najnowsze technologie, co pozwala nam na przeprowadzanie zabiegów szybko i efektywnie, minimalizując dyskomfort i ból.

Polecamy:
Supradent Poleca:  Biała dieta po wybielaniu zębów - co jeść?