ekstrakcja zęba w klinice stomatologicznej

Zabieg ekstrakcji zęba to jeden z najczęstszych, ale również najbardziej obciążających stomatologicznych interwencji. Aby rana po usunięciu zęba mogła prawidłowo się zagoić, niezwykle istotną rolę odgrywa tworzący się tam skrzep. Co to takiego i jak długo się utrzymuje?

Czym jest skrzep po zabiegu wyrywania zęba?

Skrzep to po prostu zakrzepła krew, która pojawia się w zębodole po usunięciu zęba. Jej zadaniem jest zabezpieczenie otwartej rany przed wtórnym zakażeniem oraz umożliwienie procesów gojenia. Gdy ząb zostaje wyrwany, uszkodzone zostają także drobne naczynia krwionośne w kościstej jamie zębodołu. Wynaczyniająca się krew miesza się ze śliną, tworząc zakrzep zamykający zębodół. Skrzep stanowi tymczasowe opatrunki i podłoże do regeneracji tkanek.

Jak wygląda prawidłowy skrzep po usunięciu zęba?

Prawidłowy, dobrze uformowany skrzep w zębodole powinien mieć kolor ciemnoczerwonej lub ciemnobrązowej galaretki. Jego konsystencja jest zbita, a powierzchnia gładka. Jeśli nie zostanie uszkodzony, będzie stopniowo robił się twardszy i ściślejszy.

Jak dbać o higienę miejsca po zabiegu ekstrakcji zęba?

Utrzymanie właściwej higieny miejsca po usunięciu zęba ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego gojenia się. Należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:

  • Nie płukać ust zbyt intensywnie przez pierwsze 24 godziny po zabiegu
  • Unikać gorących napojów i pokarmów
  • Nie nakładać palca na skrzep, nie rozruszać go
  • Nie pić z rurki ani nie pić napojów gazowanych
  • Nie palić papierosów
  • Płukać jamę ustną delikatnie, najlepiej roztworem soli fizjologicznej

Jak długo utrzymuje się skrzep po wyrwaniu zęba?

Skrzep jest strukturą przejściową, której zadaniem jest tylko początkowe zabezpieczenie rany poekstrakcyjnej. Zwykle pozostaje on na swoim miejscu przez około 24 godziny po zabiegu. Następnie stopniowo się obkurcza, staje się bardziej zbity i suchy, a po kilku dobach całkowicie zanika i zaczyna tworzyć się błonka śluzowa.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Czy przez aparat ortodontyczny mogą wypaść zęby?

Co zrobić gdy wypadnie skrzep po wyrwaniu zęba?

Jeśli skrzep wypada, pojawia się pusty zębodół. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który może np. założyć opatrunek leczniczy zabezpieczający ranę przed zakażeniem. Jeżeli problem nie zostanie szybko rozwiązany, zębodół narażony będzie na opóźnione gojenie i ryzyko powikłań.

Polecamy: