Kortykotomia - co to jest za zabieg?

31 December 2020

pacjent w trakcie leczeniaW dziedzinie stomatologii wykonywane są różne zabiegi mające na celu leczenie zębów pacjentów, tkanek przyzębia, albo też likwidowanie istniejących wad zgryzu lub przeciwdziałanie ich powstawaniu. W przypadku ortodoncji, która jest jedną z gałęzi nauk stomatologicznych, wymienia się zabieg kortykotomii. Czym on jest i komu będzie on zalecany? Dowiedz się więcej z artykułu, przygotowanego przez ekspertów kliniki Supradent.

Kortykotomia – co to jest?

Kortykotomia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany przede wszystkim u osób dorosłych, po ukończeniu przez nie 20. roku życia, z w pełni wykształconymi kośćmi szczęki. Polega on na pionowym nacięciu blaszki kostnej, dokładnie między korzeniami zębów, tuż pod dziąsłem. Można tego dokonać albo przez dziąsło, albo z odsłonięciem płatu dziąsła. Kortykotomia, zgodnie z zaleceniami stomatologa i ortodonty, może być częściowa, czyli wykonana wyłącznie na pewnym odcinku łuku zębowego lub może to być kortykotomia pełna, obejmująca cały łuk.

Po co wykonywana jest kortykotomia?

Zabieg ten wykonywany jest w wielu różnych celach:

  • zmniejszenia bólu, jaki towarzyszy siłom działającym na zęby podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego,
  • ułatwienia przemieszczania się zębów, tj. zmniejszenia oporów kostnych,
  • ułatwienia leczenia i skrócenia czasu noszenia aparatów ortodontycznych,
  • eliminacji ryzyka zanikania korzeni przesuwanych zębów,
  • eliminacji ryzyka odsłonięcia szyjek zębowych po leczeniu,
  • eliminacji ryzyka wystąpienia ruchomości zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Kortykotomia wykonywana może być przez stomatologa także w przypadku konieczności:

  • poszerzenia łuku zębowego,
  • zamykania przestrzeni pomiędzy zębami,
  • leczeniu rotacji, intruzji, ekstruzji itp.

Zalecane jest wykonanie kortykotomii dopiero po założeniu aparatu stałego, ponieważ w około 7 dni po wizycie u ortodonty, na zęby zaczyna oddziaływać odpowiednia siła, a w kościach zachodzą pewne reakcje chemiczne, które mogą wywoływać ból.

Przebieg zabiegu kortykotomii

Zabieg chirurgiczny kortykotomii jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a kiedy zacznie ono działać, dziąsło jest nacinane przez stomatologa, a następnie przy użyciu odpowiedniego urządzenia, nacina on blaszkę kostną. Narzędziem służącym do kortykotomii jest niewielkich rozmiarów piła piezoelektryczna, o szerokości 2-3 mm, działająca na zasadzie drgań. Po nacięciu blaszki kostnej, miejsce jest zaszywane.

Jeśli kortykotomia zostanie przeprowadzona u dorosłego pacjenta ortodontycznego w odpowiednim momencie, może ona skutecznie wesprzeć leczenie aparatami stałymi. Ułatwi przesuwanie się zębów pod wpływem nacisku aparatu ortodontycznego i oszczędzi pacjentowi bólu.

Autor: Zespół Kliniki Supradent