grafika okazująca sprzęt stomatologiczny

W dziedzinie stomatologii wykonywane są różne zabiegi mające na celu leczenie zębów pacjentów, tkanek przyzębia, albo też likwidowanie istniejących wad zgryzu lub przeciwdziałanie ich powstawaniu. W przypadku ortodoncji, która jest jedną z gałęzi nauk stomatologicznych, wymienia się zabieg kortykotomii. Czym on jest i komu będzie on zalecany? Dowiedz się więcej z artykułu, przygotowanego przez ekspertów kliniki Supradent.

Kortykotomia – co to jest?

Kortykotomia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany przede wszystkim u osób dorosłych, po ukończeniu przez nie 20. roku życia, z w pełni wykształconymi kośćmi szczęki. Polega on na pionowym nacięciu blaszki kostnej, dokładnie między korzeniami zębów, tuż pod dziąsłem. Można tego dokonać albo przez dziąsło, albo z odsłonięciem płatu dziąsła. Kortykotomia, zgodnie z zaleceniami stomatologa i ortodonty, może być częściowa, czyli wykonana wyłącznie na pewnym odcinku łuku zębowego lub może to być kortykotomia pełna, obejmująca cały łuk.

Po co wykonywana jest kortykotomia?

Zabieg ten wykonywany jest w wielu różnych celach:

  • zmniejszenia bólu, jaki towarzyszy siłom działającym na zęby podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego,
  • ułatwienia przemieszczania się zębów, tj. zmniejszenia oporów kostnych,
  • ułatwienia leczenia i skrócenia czasu noszenia aparatów ortodontycznych,
  • eliminacji ryzyka zanikania korzeni przesuwanych zębów,
  • eliminacji ryzyka odsłonięcia szyjek zębowych po leczeniu,
  • eliminacji ryzyka wystąpienia ruchomości zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Kortykotomia wykonywana może być przez stomatologa także w przypadku konieczności:

  • poszerzenia łuku zębowego,
  • zamykania przestrzeni pomiędzy zębami,
  • leczeniu rotacji, intruzji, ekstruzji itp.
Supradent Poleca:  Korony zębowe - czym są i czy warto się zdecydować?

Zalecane jest wykonanie kortykotomii dopiero po założeniu aparatu stałego, ponieważ w około 7 dni po wizycie u ortodonty, na zęby zaczyna oddziaływać odpowiednia siła, a w kościach zachodzą pewne reakcje chemiczne, które mogą wywoływać ból.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Kiedy wykonanie zabiegu kortyktomii może być konieczne?

Kortyktomia, będąca procedurą chirurgiczną stosowaną w ortodoncji, może być konieczna w kilku specyficznych sytuacjach. Jest to zabieg polegający na wykonaniu nacięć w kości szczękowej w celu przyspieszenia ruchu zębów podczas leczenia ortodontycznego. Kortyktomia może być rozważana w następujących przypadkach:

  1. Przyspieszenie leczenia ortodontycznego: Głównym celem kortyktomii jest skrócenie czasu potrzebnego na przemieszczenie zębów, co jest szczególnie przydatne u dorosłych pacjentów, u których proces leczenia ortodontycznego często trwa dłużej niż u dzieci.
  2. Skomplikowane przypadki ortodontyczne: Kortyktomia może być zalecana w przypadku bardziej skomplikowanych nieprawidłowości zgryzu, gdzie konwencjonalne metody leczenia ortodontycznego mogą być mniej skuteczne.
  3. Ograniczona współpraca pacjenta: W przypadkach, gdy istnieje ograniczona możliwość współpracy ze strony pacjenta (na przykład ze względów zdrowotnych lub zawodowych), kortyktomia może pomóc osiągnąć pożądane rezultaty w krótszym czasie.
  4. Potrzeba uniknięcia ekstrakcji zębów: Czasami kortyktomia jest stosowana, aby uniknąć konieczności ekstrakcji zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, szczególnie gdy przestrzeń jest ograniczona.
  5. Zapobieganie relapsom: W niektórych przypadkach kortyktomia może pomóc w stabilizacji rezultatów leczenia ortodontycznego i zapobieganiu nawrotom.

Jednakże, decyzja o wykonaniu kortyktomii zawsze powinna być podejmowana indywidualnie przez specjalistę, po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta i specyfiki przypadku. Jest to zabieg inwazyjny i jak każda procedura chirurgiczna, niesie ze sobą pewne ryzyko.

Jak przebiega wykonanie zabiegu kortykotomii?

Zabieg chirurgiczny kortykotomii jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a kiedy zacznie ono działać, dziąsło jest nacinane przez stomatologa, a następnie przy użyciu odpowiedniego urządzenia, nacina on blaszkę kostną. Narzędziem służącym do kortykotomii jest niewielkich rozmiarów piła piezoelektryczna, o szerokości 2-3 mm, działająca na zasadzie drgań. Po nacięciu blaszki kostnej, miejsce jest zaszywane.

Supradent Poleca:  Krzywe zęby - jakie są przyczyny? Jak możemy leczyć?

Jeśli kortykotomia zostanie przeprowadzona u dorosłego pacjenta ortodontycznego w odpowiednim momencie, może ona skutecznie wesprzeć leczenie aparatami stałymi. Ułatwi przesuwanie się zębów pod wpływem nacisku aparatu ortodontycznego i oszczędzi pacjentowi bólu.

Jakie są wskazania do zabiegu kortykotomii?

Kortykotomia to zabieg, który wykonywany jest w określonych – wymagających tego – sytuacjach, najczęściej u osób dorosłych, u których cechy osobnicze utrudniają przeprowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego. 

Wskazania do jego wykonania są bardzo różne, jednak spośród nich wymienić można przede wszystkim:



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • cienki biotyp dziąsła
  • oporność na przesuwanie się zębów
  • twarde i mało elastyczne kości 
  • znaczny zanik kości w miejscu przeprowadzonych przed laty ekstrakcji 
  • anatomicznie krótkie korzenie zębowe
  • korzenie zębowe podatne na resorpcję
  • wady kostne (o słabym nasileniu)

Wskazania do zabiegu kortykotomii są bardzo różne, ponieważ sam zabieg często pełni różne funkcje. Stosuje się go przede wszystkim w celu przyspieszenia leczenia ortodontycznego i ułatwienia jego przebiegu. W zależności od indywidualnych potrzeb i cech pacjenta, zabieg może być wykonany z bardzo różnych przyczyn. 

Ile kosztuje zabieg kortykotomii?

Koszt zabiegu kortykotomii, który jest procedurą chirurgiczną stosowaną w ortodoncji, może się różnić w zależności od szeregu czynników. Cena ta może być zależna od wielu czynników, w tym od renomy gabinetu ortodontycznego, lokalizacji miasta, w którym znajduje się gabinet, oraz renomy oraz doświadczenia chirurga stomatologicznego wykonującego zabieg. Warto zaznaczyć, że wysokiej klasy specjaliści i gabinety w dużych miastach mogą naliczać wyższe stawki za tę zaawansowaną procedurę ortodontyczną. Warto skontaktować się bezpośrednio z naszym centrum stomatologii, aby uzyskać konkretną wycenę danego przypadku.

Co zrobić, jeżeli występuje ból po kortykotomii?

Po zabiegu kortykotomii może występować ból obszaru rany. Wskazane jest przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych, które przepisuje stomatolog. Nie należy stosować żadnych leków na własną rękę. Przy dobrze dobranych lekach pacjent nie powinien odczuwać bólu, który zaburza jego codzienne funkcjonowanie. 

Supradent Poleca:  Dzień Otwarty z Oral-B

Ból po zabiegu zazwyczaj nie jest problemem, jednak dyskomfort pacjenta często wiąże się z występującą w miejscu rany opuchlizną. Jest to wprawdzie objaw, który samoistnie ustępuje, wskazane jest jednak stosowanie zimnych okładów, które przynoszą ulgę i ograniczają opuchliznę. Rana nie powinna krwawić, jeśli jednak pojawi się niewielki krwotok, powinno się usiąść z głową wysoko i poczekać aż minie. 

Warto zaznaczyć, że jeżeli pomimo zażywania przepisanych przez lekarza leków, pojawi się ból, który jest mocny, stały i nie ustępuje – konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Wskazaniem do pojawienia się w gabinecie jest także duży krwotok, którego nie można zatrzymać i obrzęk, który nie ustępuje i powiększa się pomimo upływu trzech dni od zabiegu. 

Autor: Zespół Kliniki Supradent



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Polecamy: