Szczoteczka soniczna do zębów

Co to jest szczoteczka soniczna?

Codzienne, regularne i dokładne szczotkowanie zębów powinno być obowiązkiem każdego z nas – od dziecka, po osobę dorosłą. Dzięki przywiązaniu do skrupulatnej higieny jamy ustnej można na dłużej zachować piękne i zdrowe zęby, bez śladu ubytków próchnicowych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju szczoteczki, które umożliwiają dbanie o zęby. Są to szczoteczki manualne, elektryczne i nowoczesne szczoteczki soniczne. Czy warto wybrać te ostatnie? Jaka szczoteczka soniczna będzie dla nas najlepsza?

Wśród różnych typów szczoteczek służących do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej na uwagę zasługują szczoteczki soniczne. Szczoteczka soniczna do zębów jest typem szczoteczki elektrycznej, która pracuje jedna z większą wydajnością, ponieważ wykonuje około 31 tys. obrotów na minutę, podczas gdy klasyczna szczoteczka elektryczna zaledwie 8 tys. obrotów na minutę. Dlatego dzięki używaniu jej w codziennej higienie jamy ustnej będziemy w stanie precyzyjnie oczyścić całą powierzchnię zębów, a przy tym nie narazić tkanek okołozębowych na uszkodzenie.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Szczoteczka soniczna – jak działa?

Tryb działania szczoteczek sonicznych opiera się na technologii emitowania drgań i fal dźwiękowych. Każda szczoteczka soniczna ma głowicę z generatorem, który odpowiada za emitowanie fal dźwiękowych, wprawiających w ruch włosie szczoteczki. Drgania te następnie rozchodzą się w jamie ustnej i tworzą z pasty do zębów, wody oraz śliny bąbelki, które bardzo skutecznie usuwają bakterie i nagromadzony osad oraz resztki pokarmów. Szczoteczka soniczna wykonuje właściwie polecany przez stomatologów ruch wymiatający, który jest traktowany jako najbardziej efektywny sposób mycia zębów.

Szczoteczki do zębów soniczne są łatwe w użyciu, co jest ich zdecydowanym atutem. Może z nich korzystać każdy – od małego dziecka, aż po osoby dorosłe, seniorów i niepełnosprawnych. Efektywnie usuwają bakterie, osad oraz płytkę nazębną, nie dopuszczając do powstawania próchnicy i kamienia nazębnego. Wykazują wysoką skuteczność w czyszczeniu przestrzeni między zębami, pomagają w walce z kamieniem i redukują przebarwienia. Z uwagi na delikatność działania szczoteczek sonicznych, są one polecane osobom z paradontozą i ze skłonnością do krwawienia dziąseł.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Hemisekcja - co to jest?

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

W odróżnieniu od szczoteczek manualnych, szczoteczką soniczną nie musimy intensywnie i dynamicznie szczotkować zębów. Dbanie o higienę jamy ustnej w przypadku szczoteczek do zębów sonicznych polega na przesuwaniu szczoteczki wzdłuż linii uzębienia, aby szczoteczka skutecznie oczyściła wszystkie zęby.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Osoby przyzwyczajone do zwykłych szczoteczek mogą być zdziwione zalecaną techniką mycia zębów przy użyciu szczoteczki sonicznej. Najlepiej umieszczać i chwilowo przytrzymywać głowicę nad powierzchnią zęba i przy powierzchniach bocznych, aby dobrze je oczyścić. Nie ma przy tym potrzeby wykonywania ruchów okrężnych i szczotkowania zębów.

Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza?

Będąc zdecydowanym na zakup szczoteczki sonicznej, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego jej modelu. Należy sprawdzić prędkość pracy głowicy szczoteczki, która wpływa na efektywność jej pracy i łatwość oczyszczania uzębienia z płytki nazębnej. Najczęściej szczoteczki soniczne wykonują około 30 tys. ruchów na minutę, a najsilniejsze modele nawet do 60 tys. ruchów.

Szczoteczka soniczna może służyć nam nie tylko do codziennego mycia zębów, ale również do innych celów, o ile jest wyposażona w różne tryby pracy, takie jak delikatne szczotkowanie, masaż dziąseł czy tryb wybielania zębów.

Istnieją szczoteczki soniczne dla dzieci, wyposażone w irygator, który pozwala dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów:
Supradent Poleca:  Aparat ortodontyczny - wszystko co musisz wiedzieć przed założeniem