zdjęcie przedstawiające implanty zębowe

Współczesna stomatologia i implantologia nie pozostawiają żadnej wątpliwości. Implanty zębowe to najnowocześniejsza i najbardziej korzystna dla pacjenta metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu. Nie da się jednak ukryć, że przebieg zabiegu chirurgicznego, który towarzyszy ich wszczepianiu w wielu pacjentach budzi prawdziwą grozę. Wiercenie w kości, długotrwałe oczekiwanie na pełne wygojenie się rany – to tylko niektóre budzące wątpliwość kwestie. Podpowiadamy, czy implanty zębów bolą i czy zabiegu naprawdę należy się bać.

Czy wszczepienie implantów zębowych boli?

Perspektywa wywiercania w kości otworu w wielu z nas mrozi krew w żyłach. Warto jednak pamiętać, że cały zabieg chirurgiczny wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego dla pacjenta jest nie tylko całkowicie bezbolesny, ale także poziom dyskomfortu jest niższy niż w przypadku takich rutynowych zabiegów stomatologicznych, jak na przykład wyrywanie zębów mądrości. Jedynym elementem wszczepiania implantu, który może sprawiać nam jakikolwiek dyskomfort są wibracje, które powstają podczas wiercenia otworu. 

Aby implant mógł z powodzeniem pełnić funkcję naturalnego zęba musi być umieszczony w kości bardzo precyzyjnie pod odpowiednim kątem przez doświadczonego lekarza implantologa. Implanty zębów wszczepiane w naszej klinice Supradent to gwarancja nie tylko doskonałej jakości, ale także całkowitego braku bólu. 

Sprawdź: Implanty zębów Warszawa – Klinika Supradent

Przebieg wszczepiania implantów

Wszczepianie implantów zębowych to dla wielu z nas proces będący prawdziwą zagadką. Właśnie z powodu niewiedzy i niezrozumienia rodzą się obawy w kwestiach potencjalnego bólu. W istocie wszczepianie implantów rozłożone jest w czasie. Pierwszy zabieg chirurgiczny polega na wywierceniu w kości specjalnego otworu, w który następnie zostaje wkręcona tytanowa śruba. Dopiero po jej pełnym zagojeniu się i umieszczeniu w miejscu implantu śruby gojącej można rozpoczynać proces zakładanie korony, czyli widocznej części implantu. W międzyczasie następuje także proces osteointegracji, czyli zrastanie się implantu z kością. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Implanty zębów - czy warto się zdecydować?

Implanty zębów – ból po zabiegu

Dla wielu z nas wciąż bardzo istotną kwestią jest samopoczucie po zabiegu. Zastanawiamy się, czy implanty zębów powodują ból po zejściu z fotela w gabinecie. Po zabiegu, kiedy przestanie już działać znieczulenie, mogą pojawiać się umiarkowane dolegliwości bólowe. Aby móc się z nimi uporać, pacjentowi zostają przepisane doustne leki przeciwbólowe. Wspomagająco można stosować także miejscowe zimne okłady. Nasilenie bólu może być różne w zależności od osoby, jednak nie powinien on uniemożliwiać codziennych czynności. 

Pomimo obaw można śmiało stwierdzić, że wszczepianie implantów nie jest zabiegiem bolesnym. Na wszystkich jego etapach zostaje nam podane znieczulenie miejscowe, dlatego też zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Ból po zabiegu nie jest natomiast bardzo uciążliwy i może być z powodzeniem niwelowany przez przepisane przez lekarza doustne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu?

Ból po wszczepieniu implantu jest normalną reakcją organizmu na zabieg chirurgiczny. Intensywność i czas trwania bólu po implantacji mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta, skomplikowania procedury oraz technik stosowanych przez chirurga. Oto kilka kluczowych kwestii dotyczących bólu po implantacji:

  1. Natychmiast po zabiegu: Wielu pacjentów doświadcza bólu i obrzęku w pierwszych 24-48 godzinach po operacji. Ból jest zwykle najbardziej intensywny w pierwszych godzinach po zabiegu, a następnie stopniowo maleje.
  2. Pierwsze dni po zabiegu: W ciągu pierwszych kilku dni po wszczepieniu implantu większość pacjentów potrzebuje leków przeciwbólowych, które są zwykle przepisywane przez chirurga. Zalecane jest również stosowanie zimnych okładów na twarz w miejscu operacji, aby zmniejszyć obrzęk i ból.
  3. Po pierwszym tygodniu: Dla większości pacjentów ból znacząco ustępuje po pierwszym tygodniu. Jednakże niektórzy pacjenci mogą nadal odczuwać pewien dyskomfort lub uczucie ściągania w okolicy implantu przez kolejne kilka tygodni.
  4. Przyczyny przedłużającego się bólu: Jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach lub staje się bardziej intensywny, może to wskazywać na komplikacje, takie jak infekcje, uszkodzenie struktur sąsiednich lub niepowodzenie osteointegracji. W takim przypadku pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
  5. Indywidualne różnice: Warto pamiętać, że każdy pacjent jest inny, a reakcje organizmu na wszczepienie implantu mogą się różnić. Czynniki takie jak ogólny stan zdrowia, wiek, nawyki (np. palenie tytoniu) oraz odpowiedź organizmu na ból mogą wpływać na czas trwania i intensywność dolegliwości.
Supradent Poleca:  Co to jest okluzja, jakie są objawy oraz leczenie?

Większość pacjentów odczuwa pewien ból przez kilka dni po wszczepieniu implantu, ale z odpowiednim postępowaniem i leczeniem ból ten jest zwykle dobrze kontrolowany. Jeśli ból jest nadmierny lub utrzymuje się przez dłuższy czas, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Polecamy: