Krwawienie dziąseł - przyczyny i leczenie

1 October 2017
krwawienie z dziąseł Kiedy przy codziennym szczotkowaniu zębów zauważymy na umywalce krew, powinno nas to skłonić do wizyty kontrolnej u stomatologa. Być może nic złego się nie dzieje, a krew pojawiła się np. z przyczyn o charakterze jednorazowym. Jeśli jednak tak nie jest, krwawienie dziąseł powinno być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone.

Krwawienie dziąseł – przyczyny

Krew cieknąca z dziąsła najczęściej pojawia się u pacjentów przy myciu zębów lub w trakcie gryzienia stosunkowo twardych pokarmów. Powodów tego stanu rzeczy może być bardzo wiele, m.in. mogą to być przyczyny mechaniczne, jak i chorobowe, w tym paradontoza i stany zapalne. Krwawienie dziąseł samo w sobie może być objawem innych, groźnych chorób, w tym cukrzycy, niedokrwistości lub chorób wątroby. Krwawienie z dziąseł wynikać może również z zaburzeń w krzepnięciu krwi. Wśród możliwych przyczyn krwawienia dziąseł wymienić należy: • Cukrzycę – diabetycy opornie reagują na leczenie schorzeń jamy ustnej, dlatego leczenie krwawiącego dziąsła może długo trwać. • Anemię – niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza lub wytwarzaniem zbyt małej ilości płytek, zaburzeniami krzepnięcia, a nawet chorobami nowotworowymi krwi, wywoływać może krwawienie z dziąseł. • Choroby wątroby – wymagają specjalistycznego leczenia i mogą obejmować ostre stany zapalne czy marskość wątroby, wywołane zaburzeniami czynności płytek krwi. Przy takim upośledzeniu błony śluzowe, w tym jamy ustnej, stają się szczególnie podatne na uszkodzenia. • Niedobór witamin – zwykle witaminy C i witaminy K. • Predyspozycje genetyczne – szacuje się, że nawet 35 proc. ludzi rodzi się z tendencją do występowania chorób przyzębia. • Przyjmowanie niektórych leków – skutkiem ubocznym stosowania między innymi leków przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych, zalecanych w leczeniu choroby Parkinsona czy Alzheimera, leków przeciwwymiotnych i leków na nadciśnienie, może być suchość w ustach, wywołana zmianami w przepływie krwi lub redukcją produkcji śliny. Niedobór śliny powoduje, że tkanki przyzębia są bardziej narażone na podrażnienia i stany zapalne, objawiające się krwawieniem dziąseł. • Ciąża – krwawienie wywołane jest huśtawką hormonalną, zwłaszcza wpływem progesteronu, szczególnie pomiędzy 2. a 8. miesiącem ciąży, kiedy tkanki dziąseł są czułe na dotyk, przerośnięte i wrażliwe, przez co mogą krwawić przy szczotkowaniu. • Zła higiena jamy ustnej – niewystarczająca higiena jamy ustnej powoduje, że płytka nazębna nie jest w całości usuwana i dochodzi do opuchlizny i krwawienia z dziąsła. • Paradontoza – najczęstsza przyczyna krwawienia dziąseł, oznaczająca zakaźną infekcję bakteryjną, atakującą dziąsła i okalające zęby tkanki. Krwawienie z dziąseł nigdy nie jest normalne, dlatego trzeba wykryć jego przyczynę i rozpocząć właściwe leczenie.

Krwawiące dziąsła – leczenie

Jeśli przyczyną krwawienia dziąseł jest bakteryjny stan zapalny – paradontoza, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ w przeciwnym wypadku choroba ta zacznie sukcesywnie niszczyć dziąsła, doprowadzając do zaniku kości, ruchomości zębów, aż w końcu do ich utraty. Dziedziną stomatologii zajmująca się leczeniem paradontozy jest periodontologia. Leczenie polega na usunięciu z zębów pacjenta biofilmu bakteryjnego, dzięki czemu wypierana jest płytka nazębna, a kamień podrażniający tkanki przyzębia w ogóle nie powstaje. Przy paradontozie konieczne jest także regularne usuwanie kamienia z zębów. W każdym innym przypadku leczenie krwawienia dziąseł polega na zwalczaniu przyczyn tego stanu i leczeniu chorób ogólnoustrojowych, które wpływają na większą wrażliwość tkanek wokół zęba. Autor: Zespół Kliniki Supradent