Ból zęba - Nie lekceważ go! Udaj się do dentysty

Bolące zęby

Dla każdej osoby, która kiedykolwiek w swoim życiu miała tę wątpliwą przyjemność odczuwania bólu zęba, jasne jest, że to jedna z najgorszych dolegliwości. Ból jest przenikający do szpiku kości, tępy, dotkliwy i często może trwać wiele dni. Jeśli boli ząb, nigdy nie powinniśmy lekceważyć takiej dolegliwości, tylko jak najszybciej zgłosić się do dentysty.  Co na ból zęba? Przeczytaj porady ekspertów kliniki Supradent

Ból zęba — z czego może wynikać?

Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać ból zębów. Wiele dotyczy poważnych chorób zębów i tkanek okołozębowych. Silny ból zęba może być spowodowany próchnicą zębów, zapaleniem miazgu zębowej czy chorobami dziąseł i przyzębia

Stopień nasilenia bólu zależy od indywidualnego progu jego odczuwania przez pacjenta oraz od przyczyny bolącego zęba. Ząb boli, ponieważ zachodzą w nim niepożądane procesy.

Bywa, że ból zęba wynika między innymi z nieuświadomionego bruksizmu, czyli ze zgrzytania zębami, nadmiernego zaciskania szczęk, uszkodzenia lub utraty zęba, a także wskutek odbytego, inwazyjnego leczenia stomatologicznego. Bez względu na to, czy dolegliwości bólowe mają charakter przejściowy, czy trwają przez dłuższy czas, zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem dentystą. Ponadto warto dowiedzieć się, jakie są domowe sposoby na ból zęba.

Mocny ból zęba — z czym może być związany?

Jeśli odczuwamy rwący, silny ból zęba incydentalnie, na przykład w kontakcie jamy ustnej z zimnym lub gorącym napojem lub słodkim czy kwaśnym pożywieniem, jest to objaw rozwijającej się próchnicy.

Świdrujący ból o dużej intensywności, pulsujący i obejmujący obszar nawet całego policzka, aż do oka, to objaw charakterystyczny dla zapalenia miazgi zębowej. To poważny stan, któremu może towarzyszyć ropień. Jeśli odczuwamy tego rodzaju ból zęba, obowiązkowo i w trybie natychmiastowym powinniśmy umówić się na wizytę do dentysty.

Jeśli ból nie jest mocny, a pacjent określa go jako dyskomfort, może to oznaczać istniejące choroby dziąseł i przyzębia, których skutecznie nie da się leczyć w warunkach domowych, a jedynie w gabinecie stomatologicznym.

Także małe dzieci mogą odczuwać ból zębów związany z ząbkowaniem albo wymianą uzębienia, czy wyrzynaniem się zębów mądrości. Bóle mogą być silne, długotrwałe, a nawet przechodzić w stany zapalne. Dlatego dziecko czy nastolatek powinien znajdować się pod stałą kontrolą stomatologa, który będzie czuwał nad tym, czy procesy fizjologiczne w jamie ustnej przebiegają prawidłowo.

Co zrobić, gdy boli ząb?

W każdym przypadku ból zęba jest niepokojącą dolegliwością, świadczącą o tym, że w jamie ustnej dzieje się coś nieprawidłowego. Dlatego należy w każdej sytuacji skorzystać z pomocy stomatologa.

Jeśli nie jest to możliwe od razu, to co pomoże na ból zęba w warunkach domowych? Stany zapalne mogą zostać złagodzone dzięki płukaniu ust naparem z szałwii. Przy spuchniętym policzku pomogą zimne okłady. Do bolącego zęba możemy przyłożyć wacik, który nasączymy olejkiem goździkowym. Dolegliwości przy ząbkowaniu zostaną złagodzone dzięki zimnym gryzakom. Doraźnie przy silnych bólach zębów stosuje się także powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, w zaleconych na opakowaniu dawkach.

Domowe sposoby na ból zęba są skuteczne i pomagają w złagodzeniu odczuwanych dolegliwości bólowych, ale nigdy nie powinny zastępować wizyty u dentysty, zwłaszcza jeśli ból zęba nie jest jednorazowym incydentem. Powtarzające się bóle zębów muszą zostać niezwłocznie zdiagnozowane przez stomatologa, który podejmie decyzję dotyczącą właściwego leczenia.

Profilaktyka sposobem na pozbycie się bólu zębów w przyszłości

Dzięki profilaktyce stomatologicznej i regularnym wizytom w gabinecie nasze uzębienie pozostaje pod stałą kontrolą fachowca. Zadba on o to, aby nie rozwijała się próchnica i zapalenie przyzębia oraz dostrzeże sygnały, które mogłyby wskazywać na poważne stany chorobowe w jamie ustnej pacjenta. Kontrola stanu uzębienia przez stomatologa zalecana jest średnio dwa razy do roku. Trzeba przy tym starannie dbać o higienę jamy ustnej, żeby nie dopuścić do powstawania problemów z zębami, które mogłyby skutkować bólem.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Wyszukaj
Najnowsze wpisy
Napisz do nas

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości