kobieta w ciąży u dentysty

Wizyty u dentysty w ciąży

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Przyszła matka musi zadbać o swoje zdrowie, które ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka. Czy ciężarne mogą korzystać z wizyt u dentysty i leczyć zęby w czasie ciąży? Czy wiąże się to z jakimkolwiek ryzykiem dla niej i dla jej nienarodzonego dziecka?

Dentysta w ciąży

Ciąża nie służy zębom, ponieważ zmiany hormonalne, jakie są z nią nierozerwalnie związane, powodują zmianę poziomu pH śliny. Sprzyja to rozwojowi potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów w jamie ustnej, przez co szybciej może dojść między innymi do powstania ubytków próchnicowych.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Kolejnym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na zęby ciężarnej, są typowe objawy ciąży. Poranne mdłości i związane z nimi wymioty oraz częstsze spożywanie posiłków, nawet w środku nocy, powoduje, że stan zębów może się diametralnie pogorszyć. W czasie ciąży przyszła mama może walczyć z nawracającymi stanami zapalnymi błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia. Dlatego nie tylko może, ale powinna częściej chodzić do dentysty. Najlepiej umówić wcześniej wizyty co najmniej raz na każdy trymestr ciąży. Niewykluczone, że będzie konieczne leczenie zębów w ciąży. Nie wszystkie zabiegi można jednak u ciężarnej wykonać.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Nie tylko można, ale i trzeba. Leczenie próchnicy jest przy tym bezpieczne w każdym trymestrze. Natomiast już leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba pacjentki w ciąży nie powinno być przeprowadzane w pierwszym trymestrze. Są bowiem zabiegi, które w ogóle nie mają negatywnego wpływu na płód, a są i takie, które potencjalnie mogą być niebezpieczne. Przy leczeniu kanałowym najczęściej wymagane jest wykonanie zdjęcia RTG, które ułatwia stomatologowi właściwe oczyszczenie kanałów zębowych. Zdjęcie rentgenowskie mogłoby zaszkodzić, dlatego nie należy go wykonywać co najmniej w pierwszym trymestrze ciąży, a najlepiej w całym jej okresie. Można jednak poddać się zabiegowi leczenia kanałowego z wykorzystaniem nowoczesnego mikroskopu endodontycznego lub z użyciem elektronicznego endometru.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Ruszające się zęby - Czy są powodem do niepokoju?

Wiele kobiet popełnia błąd i unika dentysty w czasie ciąży. Przyczyną jest tu zakorzeniony stereotyp, że ciąża wyklucza leczenie zębów. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Kontrola uzębienia w czasie ciąży powinna być częstsza, niż w innych okresach życia kobiety. Zwłaszcza że rozwinięta, postępująca próchnica szkodzi organizmowi matki i dziecka.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Ból zęba w ciąży powinien skłonić kobietę do natychmiastowej wizyty u stomatologa. Oceni on, co jest przyczyną problemu i podejmie decyzję, jakie zabiegi trzeba wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z jakimi będzie można jeszcze poczekać.

Zalecane jest wykonanie przynajmniej dwa razy w czasie ciąży profesjonalnego skalingu oraz piaskowania zębów. To element higienizacji pozwalającej na usunięcie płytki nazębnej, na której rozwijają się bakterie próchnicy. Piaskowanie zębów w ciąży jest bezpiecznym zabiegiem. Jeśli nie wykonamy higienizacji, odkładająca się na zębach płytka szybko zamieni się w twardy nalot, czyli w kamień nazębny. Dla ciężarnych to szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ kamień wnika pod rozpulchnione dziąsła i może doprowadzić do rozchwiania zębów.

Znieczulenie u dentysty w ciąży

Kwestia znieczulenia w ciąży jest problematyczna. Generalnie jest ono niezalecane, zwłaszcza jeśli zabieg dentystyczny nie wywołuje większych dolegliwości bólowych. Jeśli jednak ból zęba jest duży, można poddać się znieczuleniu miejscowemu. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że leczenie zęba bez znieczulenia powoduje ból i stres, które mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie.

W przypadku ciężarnych stosowane jest znieczulenie, które nie powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Przyszłe mamy powinny unikać stosowania znieczulenia w I trymestrze ciąży, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem ewentualnego szkodliwego wpływu na dziecko.  

Wyrywanie zęba w ciąży

Ze względu na to, że ekstrakcje, czyli wyrywanie zęba, wykonuje się na ogół pod znieczuleniem miejscowym, w pierwszym trymestrze ciąży nie będzie ono zalecane. Zwłaszcza że skutkiem wyrwania zęba może być krwotok. Z drugiej strony nie powinno się czekać z usunięciem bolącego zęba po urodzeniu dziecka, ponieważ osłabia to organizm matki i stwarza ryzyko powstania infekcji u niemowlęcia.

Supradent Poleca:  Korony zębowe - czym są i czy warto się zdecydować ?

Najlepiej leczenie zębów prowadzić regularnie, zgodnie z planem ustalonym przez dentystę. Kobieta w ramach przygotowań do ciąży powinna umówić się na wizytę kontrolną u dentysty. Kiedy przychodzi do gabinetu stomatologicznego pacjentka w ciąży, powinna o tym fakcie poinformować dentystę.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów: