kobieta w ciąży u dentysty

Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, pełen radości, oczekiwania, ale także licznych pytań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa zarówno dla mamy, jak i dla rozwijającego się dziecka. Wśród tych pytań pojawia się temat wizyty u dentysty – czy jest bezpieczna? Jakie zabiegi stomatologiczne można przeprowadzić w ciąży, a których unikać? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy, podkreślając, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej w tym wyjątkowym okresie i jakie kroki należy podjąć, by zapewnić sobie i maluszkowi komfort i bezpieczeństwo

Czy w kobiety w ciąży mogą i powinny chodzić do dentysty?

Ciąża nie służy zębom, ponieważ zmiany hormonalne, jakie są z nią nierozerwalnie związane, powodują zmianę poziomu pH śliny. Sprzyja to rozwojowi potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów w jamie ustnej, przez co szybciej może dojść między innymi do powstania ubytków próchnicowych.

Kolejnym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na zęby ciężarnej, są typowe objawy ciąży. Poranne mdłości i związane z nimi wymioty oraz częstsze spożywanie posiłków, nawet w środku nocy, powoduje, że stan zębów może się diametralnie pogorszyć. W czasie ciąży przyszła mama może walczyć z nawracającymi stanami zapalnymi błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia. Dlatego nie tylko może, ale powinna częściej chodzić do dentysty. Najlepiej umówić wcześniej wizyty co najmniej raz na każdy trymestr ciąży. Niewykluczone, że będzie konieczne leczenie zębów w ciąży. Nie wszystkie zabiegi można jednak u ciężarnej wykonać.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Nie tylko można, ale i trzeba. Leczenie próchnicy jest przy tym bezpieczne w każdym trymestrze. Natomiast już leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba pacjentki w ciąży nie powinno być przeprowadzane w pierwszym trymestrze. Są bowiem zabiegi, które w ogóle nie mają negatywnego wpływu na płód, a są i takie, które potencjalnie mogą być niebezpieczne.

Supradent Poleca:  Przerwa wielkanocna w klinice Supradent

Czy w ciąży można przeprowadzać leczenie kanałowe?

Przy leczeniu kanałowym najczęściej wymagane jest wykonanie zdjęcia RTG, które ułatwia stomatologowi właściwe oczyszczenie kanałów zębowych. Zdjęcie rentgenowskie mogłoby zaszkodzić, dlatego nie należy go wykonywać co najmniej w pierwszym trymestrze ciąży, a najlepiej w całym jej okresie. Można jednak poddać się zabiegowi leczenia kanałowego z wykorzystaniem nowoczesnego mikroskopu endodontycznego lub z użyciem elektronicznego endometru.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Dlaczego kobiety unikają dentysty w ciąży?

Wiele kobiet popełnia błąd i unika dentysty w czasie ciąży. Przyczyną jest tu zakorzeniony stereotyp, że ciąża wyklucza leczenie zębów. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Kontrola uzębienia w czasie ciąży powinna być częstsza, niż w innych okresach życia kobiety. Zwłaszcza że rozwinięta, postępująca próchnica szkodzi organizmowi matki i dziecka.

Ból zęba w ciąży powinien skłonić kobietę do natychmiastowej wizyty u stomatologa. Oceni on, co jest przyczyną problemu i podejmie decyzję, jakie zabiegi trzeba wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z jakimi będzie można jeszcze poczekać.

Czy można wykonać zabiegi skalingu i piaskowania zębów?

Zalecane jest wykonanie przynajmniej dwa razy w czasie ciąży profesjonalnego skalingu oraz piaskowania zębów. To element higienizacji pozwalającej na usunięcie płytki nazębnej, na której rozwijają się bakterie próchnicy. Piaskowanie zębów w ciąży jest bezpiecznym zabiegiem. Jeśli nie wykonamy higienizacji, odkładająca się na zębach płytka szybko zamieni się w twardy nalot, czyli w kamień nazębny. Dla ciężarnych to szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ kamień wnika pod rozpulchnione dziąsła i może doprowadzić do rozchwiania zębów.

Czy kobieta może wziąć znieczulenie u dentysty w ciąży?

Kwestia znieczulenia w ciąży jest problematyczna. Generalnie jest ono niezalecane, zwłaszcza jeśli zabieg dentystyczny nie wywołuje większych dolegliwości bólowych. Jeśli jednak ból zęba jest duży, można poddać się znieczuleniu miejscowemu. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że leczenie zęba bez znieczulenia powoduje ból i stres, które mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie.

Supradent Poleca:  Wyciągi ortodontyczne - czym są, dlaczego są stosowane?

W przypadku ciężarnych stosowane jest znieczulenie, które nie powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Przyszłe mamy powinny unikać stosowania znieczulenia w I trymestrze ciąży, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem ewentualnego szkodliwego wpływu na dziecko.  

Czy kobiety mogą zdecydować się na ekstrakcje zębów?

Ze względu na to, że ekstrakcje, czyli wyrywanie zęba, wykonuje się na ogół pod znieczuleniem miejscowym, w pierwszym trymestrze ciąży nie będzie ono zalecane. Zwłaszcza że skutkiem wyrwania zęba może być krwotok. Z drugiej strony nie powinno się czekać z usunięciem bolącego zęba po urodzeniu dziecka, ponieważ osłabia to organizm matki i stwarza ryzyko powstania infekcji u niemowlęcia.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Najlepiej leczenie zębów prowadzić regularnie, zgodnie z planem ustalonym przez dentystę. Kobieta w ramach przygotowań do ciąży powinna umówić się na wizytę kontrolną u dentysty. Kiedy przychodzi do gabinetu stomatologicznego pacjentka w ciąży, powinna o tym fakcie poinformować dentystę.

Czego nie można robić u dentysty w ciąży?

Ciąża to okres, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na różnego rodzaju procedury medyczne, w tym stomatologiczne. Wiele z nich jest całkowicie bezpiecznych, ale istnieją pewne ograniczenia i zalecenia, o których przyszłe mamy powinny wiedzieć:

Pantomogram

Chociaż nowoczesne urządzenia RTG emitują niewielkie dawki promieniowania, zaleca się, aby unikać robienia zdjęć rentgenowskich w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, należy poinformować personel stomatologiczny o ciąży, aby odpowiednio zabezpieczyć brzuch pacjentki osłoną ołowianą.

Leki i znieczulenie

Nie wszystkie leki i środki znieczulające są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jeżeli konieczne jest zastosowanie znieczulenia lub innych leków, należy wybrać te, które są uważane za bezpieczne dla ciężarnych. Zawsze informuj dentystę o ciąży, aby mógł dostosować leczenie.

Niektóre procedury stomatologiczne

Chociaż większość procedur stomatologicznych jest bezpieczna w ciąży, niektóre, zwłaszcza te bardziej inwazyjne, mogą być odkładane do czasu po porodzie. Przykładowo, chociaż leczenie próchnicy czy zapalenia dziąseł jest ważne, bardziej kompleksowe zabiegi, takie jak implanty, mogą zostać przełożone.

Supradent Poleca:  Zgryz głęboki - co to jest, jak wygląda leczenie?

Środki wybielające

Nie ma dostatecznych badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo stosowania środków wybielających zęby w ciąży, dlatego zaleca się unikanie takich zabiegów do czasu po porodzie.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Niektóre antybiotyki i leki

Chociaż leczenie infekcji jest ważne, nie wszystkie antybiotyki i leki są bezpieczne w ciąży. Jeśli istnieje potrzeba przepisania leków, zawsze upewnij się, że dentysta jest świadomy Twojego stanu.

Ostatecznie, dbanie o zdrowie jamy ustnej jest kluczowe zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka. Chociaż pewne procedury i leki mogą wymagać ostrożności lub przełożenia, regularne wizyty kontrolne i utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej są niezwykle ważne. Zawsze konsultuj się ze swoim dentystą i ginekologiem w kwestiach dotyczących leczenia stomatologicznego w ciąży.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy: