Biała dieta po wybielaniu zębów - Co jeść?

30 October 2020
białe dieta po wybielaniu zębów

Jednym z zaleceń dentystów wykonujących profesjonalny zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, jest stosowanie tuż po nim tzw. białej diety. Polega ona na wyeliminowaniu produktów spożywczych posiadających intensywne zabarwienie. Z czego powinna składać się biała dieta?

Biała dieta – co jeść?

W białej diecie należy wykluczyć wszystkie produkty spożywcze zawierające silne składniki barwiące, niezależnie od tego, czy są one barwnikami naturalnymi, roślinnymi, czy barwnikami sztucznymi. Jak sama nazwa wskazuje, biała dieta powinna zawierać produkty pozbawione kolorowych barwników. Może składać się z produktów o jasnym zabarwieniu oraz tych, które w ogóle są pozbawione jakichkolwiek barwników. Produkty z barwnikami sztucznymi można łatwo rozpoznać, ponieważ w składzie żywności są one oznaczone jako symbole od E100 do E199. Kolor biały to E170 i oznacza węglan wapnia, oraz E171 – dwutlenek tytanu. Produkty z takim oznaczeniem na etykiecie nie wpłyną ujemnie na stan uzębienia po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów.

Dlaczego ważne jest stosowanie białej diety?

Dieta po wybielaniu zębów jest bardzo ważna dla utrzymania pożądanego efektu wybielenia uzębienia. Jeśli pacjent nie zastosuje się do niej, bardziej niż prawdopodobne jest, że na powierzchni szkliwa zębów pojawią się w krótkim czasie mało estetyczne przebarwienia.

Wybielanie zębów to inwazyjny zabieg stomatologiczny lub wykonywany w warunkach domowych, którego celem jest nadanie jaśniejszego kolorytu zębom pacjenta. Podczas jego wykonywania zęby tracą dużo wody i po zabiegu zachowują się jak gąbka – chłoną z większą intensywnością wszystkie barwniki, pochodzące ze spożywanych produktów – żywności stałej oraz napojów. Każdy barwnik, który znajdzie się w diecie osoby tuż po wybielaniu zębów, może wniknąć automatycznie, wraz ze śliną, przez szkliwo do zęba i zmienić jego barwę. W najgorszym przypadku spowoduje to całkowicie cofnięcie uzyskanego efektu wybielania i pójdzie on na marne. Barwniki z pożywienia przebarwią szkliwo i spowodują, że zabieg wybielania będzie trzeba powtórzyć.

Biała dieta po wybielaniu zębów – jak długo ją stosować?

Ważne jest, aby stosować białą dietę w trakcie procesu wybielania zębów i zaraz po takich zabiegach. Wystarczy zrezygnować na co najmniej 48 godzin po zabiegu ze spożywania pokarmów i napojów silnie barwiących zęby, aby utrzymać pożądany efekt wybielenia. Stomatolodzy zalecają swoim pacjentom przedłużenie stosowania białej diety przez okres od trzech do nawet 14 dni po zabiegu. Dłuższa dieta uzależniona jest od indywidualnych nawyków pacjenta oraz stopnia porowatości zębów. Po okresie stabilizacji koloru uzębienia można już bez obaw wrócić do normalnej diety.

Biała dieta – lista produktów

Bezpośrednio po zabiegu wybielania zębów, przez około 2 godziny, należy pić wyłącznie niegazowaną wodę mineralną, bez żadnych dodatków i powstrzymać się od jedzenia i picia innych napojów. Nie wolno żuć gumy i myć zębów, aby nie zniweczyć efektów wybielania.

Przez pierwsze dwie doby warto prowadzić restrykcyjną białą dietę, w której mogą znaleźć się następujące produkty:

  • nabiał – sery białe, twaróg, śmietana, kefir, maślanka naturalna, zsiadłe mleko, masło bez dodatków, jogurt naturalny,
  • warzywa – po obraniu, m.in. bakłażan, cukinia, ogórek szklarniowy, bez obierania kalafior, biała fasola, ziemniaki, czosnek, kalarepa, biała rzodkiew, szparagi białe, korzeń selera i pietruszka,
  • banany,
  • ryby – pieczone lub robione na parze,
  • owoce morza – krewetki i małże,
  • ryż,
  • kasza jaglana i jęczmienna,
  • białe pieczywo, otręby owsiane, białe makarony,
  • sosy jasne, na bazie jogurtu lub majonezu,
  • wiórki kokosowe i miąższ kokosa.

Dania powinniśmy przyprawiać tylko solą, pieprzem lub ziołami, z wyjątkiem m.in. kurkumy, mającej silny żółty barwnik. Do dań podawajmy tylko wodę mineralną bez cytryny oraz mleko.

Autor: Zespół Kliniki Supradent