Po profesjonalnym wybielaniu zębów ważne jest, aby zadbać o utrzymanie osiągniętych efektów. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty białej diety, której przestrzeganie jest niezbędne po zabiegu wybielania, aby zapewnić długotrwałe i satysfakcjonujące rezultaty. Dowiesz się, jakie produkty należy unikać i jakie włączyć do swojego jadłospisu, by Twoje zęby pozostały lśniące i zdrowe.

Na czym polega biała dieta po wybielaniu zębów?

Białą dietą określamy sposób leczenia, który zalecany jest pacjentom, którzy niedawno przeszli zabieg wybielania zębów. Taki sposób leczenia jest tymczasowy i ma na celu utrzymanie efektu zabiegu. 

Aby stosować białą dietę, należy wyeliminować z jadłospisu tych produktów spożywczych, które zawierają barwniki i mogą doprowadzić do pojawienia się na zębach nowych przebarwień. Mowa tu nie tylko o sztucznych barwnikach, ale także tych naturalnych, które zawarte są w niektórych potrawach. 

Biała dieta jest bardzo ważna, ponieważ zęby, które niedawno przeszły przez zabieg wybielania są wyjątkowo podatne na wszelkie zabarwienia. Biała dieta trwa od siedmiu do czternastu dni i polega przede wszystkim na przyjmowaniu jasnych produktów spożywczych – najlepiej w kolorze białym. Warto pamiętać, że ten sposób żywienia jest nie tylko dobry dla zębów. Powinien także odżywiać pacjenta, dlatego biała dieta musi pokrywać zapotrzebowanie kaloryczne i być odpowiednio zrównoważona i zbilansowana. 

Na pierwszy rzut oka biała dieta wydaje się być dosyć restrykcyjna. Warto jednak pamiętać, że jest to sposób żywienia, który będzie towarzyszył nam tylko przez jakiś czas. Najważniejsze jest to, aby dobrze ją zbilansować i zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Biała dietaco można jeść a co należy wykluczyć?

W białej diecie należy wykluczyć wszystkie produkty spożywcze zawierające silne składniki barwiące, niezależnie od tego, czy są one barwnikami naturalnymi, roślinnymi, czy barwnikami sztucznymi. Jak sama nazwa wskazuje, biała dieta powinna zawierać produkty pozbawione kolorowych barwników. Może składać się z produktów o jasnym zabarwieniu oraz tych, które w ogóle są pozbawione jakichkolwiek barwników. Produkty z barwnikami sztucznymi można łatwo rozpoznać, ponieważ w składzie żywności są one oznaczone jako symbole od E100 do E199. Kolor biały to E170 i oznacza węglan wapnia, oraz E171 – dwutlenek tytanu. Produkty z takim oznaczeniem na etykiecie nie wpłyną ujemnie na stan uzębienia po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów.

Biała dieta – lista produktów

Bezpośrednio po zabiegu wybielania zębów, przez około 2 godziny, należy pić wyłącznie niegazowaną wodę mineralną, bez żadnych dodatków i powstrzymać się od jedzenia i picia innych napojów. Nie wolno żuć gumy i myć zębów, aby nie zniweczyć efektów wybielania.

Przez pierwsze dwie doby warto prowadzić restrykcyjną białą dietę, w której mogą znaleźć się następujące produkty:

  • nabiał – sery białe, twaróg, śmietana, kefir, maślanka naturalna, zsiadłe mleko, masło bez dodatków, jogurt naturalny,
  • warzywa – po obraniu, m.in. bakłażan, cukinia, ogórek szklarniowy, bez obierania kalafior, biała fasola, ziemniaki, czosnek, kalarepa, biała rzodkiew, szparagi białe, korzeń selera i pietruszka,
  • banany,
  • ryby – pieczone lub robione na parze,
  • owoce morza – krewetki i małże,
  • ryż,
  • kasza jaglana i jęczmienna,
  • białe pieczywo, otręby owsiane, białe makarony,
  • sosy jasne, na bazie jogurtu lub majonezu,
  • wiórki kokosowe i miąższ kokosa.

Dania powinniśmy przyprawiać tylko solą, pieprzem lub ziołami, z wyjątkiem m.in. kurkumy, mającej silny żółty barwnik. Do dań podawajmy tylko wodę mineralną bez cytryny oraz mleko.

Supradent Poleca:  Ile kosztuje aparat na zęby i leczenie ortodontyczne 2024?

Biała dieta – produkty zakazane

Biała dieta polega na wykluczeniu z codziennego menu produktów, które mogą zabawiać zęby. Niektóre z nich są mało oczywiste, dlatego warto dobrze przyjrzeć się liści zakazanych pokarmów. O jakich produktach mowa? Na białej diecie nie wolno jeść: 

  • słodyczy
  • przypraw (szczególnie tych kolorowych – kurkumy, chilli, czy cynamonu)
  • owoców (można opcjonalnie spożywać banany)
  • warzyw
  • żółtek
  • kawy
  • herbaty
  • soków
  • ciemnego mięsa (wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, ale także przetworów, takich jak pasztety, czy parówki)
  • dżemów (zarówno kupnych, jak i tych domowych) 
  • kolorowych sosów
  • słodkich jogurtów (w tej grupie zawiera się każdy nabiał z dodatkiem owoców)
  • topiony ser
  • żółty ser
  • produkty z dodatkiem barwników E177 (węglan wapnia), E171, E133, oraz E110

Przykładowy jadłospis do stosowania podczas białej diety

Stosowanie białej diety jest kluczowym elementem po zabiegu wybielania zębów, aby zapewnić najlepsze i trwałe rezultaty. Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis, który pomoże Ci utrzymać biel zębów, jednocześnie zapewniając zbilansowane i smaczne posiłki na każdą porę dnia.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


PosiłekPrzykładowe dania
ŚniadanieOwsianka na mleku z białymi owocami (np. bananem), jajecznica, biały jogurt z miodem
ObiadGotowana pierś z kurczaka, puree ziemniaczane, gotowane na parze białe warzywa (np. kalafior, seler)
KolacjaTwaróg z odrobiną śmietany, pieczywo pszenne, biały ser, ryż z mlekiem
PrzekąskaJogurt naturalny, biały serek waniliowy, śmietankowy budyn, biała kanapka z indykiem

Dlaczego ważne jest stosowanie białej diety?

Dieta po wybielaniu zębów jest bardzo ważna dla utrzymania pożądanego efektu wybielenia uzębienia. Jeśli pacjent nie zastosuje się do niej, bardziej niż prawdopodobne jest, że na powierzchni szkliwa zębów pojawią się w krótkim czasie mało estetyczne przebarwienia.

Wybielanie zębów to inwazyjny zabieg stomatologiczny lub wykonywany w warunkach domowych, którego celem jest nadanie jaśniejszego kolorytu zębom pacjenta. Podczas jego wykonywania zęby tracą dużo wody i po zabiegu zachowują się jak gąbka – chłoną z większą intensywnością wszystkie barwniki, pochodzące ze spożywanych produktów – żywności stałej oraz napojów.

Supradent Poleca:  Martwy ząb - co to jest i w jaki sposób go leczyć?

Każdy barwnik, który znajdzie się w diecie osoby tuż po wybielaniu zębów, może wniknąć automatycznie, wraz ze śliną, przez szkliwo do zęba i zmienić jego barwę. W najgorszym przypadku spowoduje to całkowicie cofnięcie uzyskanego efektu wybielania i pójdzie on na marne. Barwniki z pożywienia przebarwią szkliwo i spowodują, że zabieg wybielania będzie trzeba powtórzyć.

Biała dieta po wybielaniu zębów – jak długo ją stosować?

Ważne jest, aby stosować białą dietę w trakcie procesu wybielania zębów i zaraz po takich zabiegach. Wystarczy zrezygnować na co najmniej 48 godzin po zabiegu ze spożywania pokarmów i napojów silnie barwiących zęby, aby utrzymać pożądany efekt wybielenia. Stomatolodzy zalecają swoim pacjentom przedłużenie stosowania białej diety przez okres od trzech do nawet 14 dni po zabiegu. Dłuższa dieta uzależniona jest od indywidualnych nawyków pacjenta oraz stopnia porowatości zębów. Po okresie stabilizacji koloru uzębienia można już bez obaw wrócić do normalnej diety.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy: