Hemisekcja - co to jest?

Zabieg stomatologiczny hemisekcji

Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na separacji i usunięciu części korony i korzenia zęba, w przypadku którego występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie zdrowej części zęba, który posłuży jako baza do późniejszej odbudowy protetycznej. Zabieg hemisekcji korzenia czy hemisekcji zęba jest niezbędny w przypadku uszkodzeń pojedynczych korzeni m.in. w złamaniach korony i korzeni zęba, w przebiegu zaawansowanej, głębokiej próchnicy czy też po niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu endodontycznym (kanałowym), prowadzącym do powstawania zmian okołowierzchołkowych.

Kiedy stosuje się zabieg hemisekcji ?

Nasi lekarze z kliniki Supradent mogą podjąć decyzję o wykonaniu hemisekcji, jeśli wyczerpali już wszelkie możliwości leczenia zachowawczego. Decydują się na to w przypadku występowania u pacjenta:

 • pionowego złamania zęba lub korzenia,
 • zmian okołowierzchołkowych występujących przy korzeniach zębowych,
 • zmian periodontologicznych, takich jak m.in. ubytek kości,
 • innych procesów chorobowych.

Zabieg hemisekcji jest uzasadniony, kiedy leczenie endodontyczne zęba nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Natomiast hemisekcja nie będzie mogła zostać przeprowadzona, jeśli nieprawidłowości w leczeniu kanałowym dotyczą obydwu korzeni, albo w jamie ustnej pacjenta toczą się choroby przyzębia prowadzące do znacznego rozchwiania zęba. Hemisekcji nie przeprowadza się także i wtedy, gdy nie ma możliwości odtworzenia protetycznego zęba.

Jak przebiega hemisekcja?

Hemisekcja pozwala na uratowanie zębów mocno dotkniętych stanami zapalnymi. Polega na usunięciu zmian zapalnych, bez jednoczesnej ekstrakcji całego zęba wraz z korzeniem. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym na zębach wielokorzeniowych, dlatego najczęściej dotyczy trzonowców.

Pierwszym krokiem przy zabiegu hemisekcji jest wykonanie RTG zęba. Na podstawie zdjęcia radiologicznego stomatolog podejmie decyzję, czy ząb kwalifikuje się do hemisekcji. Jeśli tak, jest on znieczulany miejscowo, a następnie stomatolog przy użyciu wiertła usuwa część zainfekowaną zęba. Później odseparowuje korzeń wraz z częścią korony i usuwa je za pomocą kleszczy. Zakłada szwy, jeśli jest to niezbędne, a dopiero po upływie kilku tygodni przystępuje do odbudowy protetycznej.

Supradent Poleca:  Bonding zębów - co to jest, kiedy się go wykonuje, co warto wiedzieć?

Rehabilitacja po zabiegu hemisekcji

Dentysta z naszej kliniki Supradent dokładnie wyjaśni pacjentowi przebieg samego zabiegu hemisekcji, jak i zalecenia dotyczące rehabilitacji protetycznej. Otóż w okresie około 6 tygodni po przeprowadzeniu hemisekcji, do prawidłowo przeleczonej korony zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy, który jest podłożem protetycznym. Osadza się na nim po upływie kolejnych 2-4 tygodni, koronę protetyczną. W ten sposób stomatolog dokonuje rekonstrukcji funkcjonalnej i estetycznej całej przestrzeni powstałej po utraconym zębie w jamie ustnej pacjenta.

Hemisekcja – cena zabiegu

Zabiegi hemisekcji są dostosowane pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Cena zabiegu uzależniona jest od wielu czynników i jest ustalona indywidualnie z pacjentem.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Wyszukaj
Najnowsze wpisy
Napisz do nas

  Imię i nazwisko

  Email

  Temat

  Treść wiadomości