hemisekcja stomatologiczna

Zabieg stomatologiczny hemisekcji

Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na separacji i usunięciu części korony i korzenia zęba, w przypadku którego występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie zdrowej części zęba, który posłuży jako baza do późniejszej odbudowy protetycznej. Zabieg hemisekcji korzenia czy hemisekcji zęba jest niezbędny w przypadku uszkodzeń pojedynczych korzeni m.in. w złamaniach korony i korzeni zęba, w przebiegu zaawansowanej, głębokiej próchnicy czy też po niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu endodontycznym (kanałowym), prowadzącym do powstawania zmian okołowierzchołkowych.

Kiedy stosuje się zabieg hemisekcji ?

Nasi lekarze z kliniki Supradent mogą podjąć decyzję o wykonaniu hemisekcji, jeśli wyczerpali już wszelkie możliwości leczenia zachowawczego. Decydują się na to w przypadku występowania u pacjenta:📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


  • pionowego złamania zęba lub korzenia,
  • zmian okołowierzchołkowych występujących przy korzeniach zębowych,
  • zmian periodontologicznych, takich jak m.in. ubytek kości,
  • innych procesów chorobowych.

Zabieg hemisekcji jest uzasadniony, kiedy leczenie endodontyczne zęba nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Natomiast hemisekcja nie będzie mogła zostać przeprowadzona, jeśli nieprawidłowości w leczeniu kanałowym dotyczą obydwu korzeni, albo w jamie ustnej pacjenta toczą się choroby przyzębia prowadzące do znacznego rozchwiania zęba. Hemisekcji nie przeprowadza się także i wtedy, gdy nie ma możliwości odtworzenia protetycznego zęba.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Jak przebiega hemisekcja?

Hemisekcja pozwala na uratowanie zębów mocno dotkniętych stanami zapalnymi. Polega na usunięciu zmian zapalnych, bez jednoczesnej ekstrakcji całego zęba wraz z korzeniem. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym na zębach wielokorzeniowych, dlatego najczęściej dotyczy trzonowców.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Pierwszym krokiem przy zabiegu hemisekcji jest wykonanie RTG zęba. Na podstawie zdjęcia radiologicznego stomatolog podejmie decyzję, czy ząb kwalifikuje się do hemisekcji. Jeśli tak, jest on znieczulany miejscowo, a następnie stomatolog przy użyciu wiertła usuwa część zainfekowaną zęba. Później odseparowuje korzeń wraz z częścią korony i usuwa je za pomocą kleszczy. Zakłada szwy, jeśli jest to niezbędne, a dopiero po upływie kilku tygodni przystępuje do odbudowy protetycznej.

Supradent Poleca:  Wyciągi ortodontyczne - czym są, dlaczego są stosowane?

Rehabilitacja po zabiegu hemisekcji

Dentysta z naszej kliniki Supradent dokładnie wyjaśni pacjentowi przebieg samego zabiegu hemisekcji, jak i zalecenia dotyczące rehabilitacji protetycznej. Otóż w okresie około 6 tygodni po przeprowadzeniu hemisekcji, do prawidłowo przeleczonej korony zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy, który jest podłożem protetycznym. Osadza się na nim po upływie kolejnych 2-4 tygodni, koronę protetyczną. W ten sposób stomatolog dokonuje rekonstrukcji funkcjonalnej i estetycznej całej przestrzeni powstałej po utraconym zębie w jamie ustnej pacjenta.

Hemisekcja – cena zabiegu

Zabiegi hemisekcji są dostosowane pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Cena zabiegu uzależniona jest od wielu czynników i jest ustalona indywidualnie z pacjentem.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów: