dziecko pokazuje zęby mleczne


W szczęce małego dziecka znajduje się łącznie 20 zębów, czyli w każdym łuku po 5 zębów mlecznych. Wyżynają się one stopniowo, zwykle od dolnych zębów, w procesie ząbkowania. Większość dzieci w tym czasie mocno się ślini, jest niespokojna, źle sypia, nie chce jeść, gorączkuje i odczuwa dolegliwości bólowe. Pierwsze zęby – dolne jedynki wyrastają między 6. a 11. miesiącem życia dziecka, lub później, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Zęby mleczne są słabo zmineralizowane, dlatego są też bardziej podatne na urazy mechaniczne czy próchnicę.

Zęby mleczne są zastępowane zębami stałymi po 6. roku życia – czasem nieco wcześniej lub później. Zęby wypadają samoistnie, a w ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Szacuje się, że proces wyrzynania się stałych zębów zostaje ostatecznie zakończony około 12. roku życia.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Jak dbać o zęby mleczne?

Stomatolodzy są zgodni co do tego, że dbanie o mleczaki zaczyna się w momencie, kiedy w ustach niemowlęcia pojawi się pierwszy, wyczekiwany przez całą rodzinę ząbek. Oczywiście na tym etapie wystarczy przemywanie ząbków po każdym posiłku gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą. Wraz z rozwojem dziecka można kupić mu pierwszą szczoteczkę z małą główną i pastę dopasowaną do jego wieku.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Regularne szczotkowanie zębów mlecznych dziecka jest bardzo ważne. Rodzic może do tego celu wykorzystywać u niemowlęcia silikonową szczoteczkę nakładaną na palec, a później szczoteczkę z miękkiego włosia. Wystarczy, że będziemy myć zęby dziecka rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Po pierwszych urodzinach dziecku kupić trzeba pastę do zębów bez fluoru.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Warto także zadbać o odpowiednią dietę u dzieci – z jak najmniejszą ilością cukru. Słodycze powinny być ograniczone do minimum, a najlepiej wykluczone z codziennego jadłospisu. Zaleca się zmniejszanie liczby nocnych karmień, aby ograniczyć ekspozycję zębów mlecznych dziecka na cukier.

Supradent Poleca:  Zgryz krzyżowy - co to jest, dlaczego należy go leczyć?

Uzębienie mleczne u dzieci wymaga kontroli u dentysty. Najlepiej wybrać się na wizytę już w pierwszym półroczu życia dziecka, nawet jeśli maluch nie ma jeszcze zębów. Później trzeba odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3-4 miesiące, ponieważ próchnica na zębach mlecznych u dzieci może się błyskawicznie rozwijać.

Dobrze jest wyrobić u dzieci nawyk mycia zębów – co najmniej rano i wieczorem, kontrolując, w jaki sposób dziecko szczotkuje ząbki. U dzieci starszych można przeprowadzić lakierowanie mleczaków, co pomoże uchronić je przed próchnicą. Wszystkie ząbki pokrywane są przezroczystą błonką, zawierającą fluor. Po wyrżnięciu się u dziecka pierwszych zębów trzonowych, można je zalakować, czyli pokryć bakteriobójczym lakiem. Zabieg jest bezbolesny i chroni przed próchnicą.

Gdy pomimo wielu podjętych działań profilaktycznych pojawią się dziurki w zębach mlecznych, należy je zaleczyć.

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

Błędem jest myślenie, że zęby mleczne nie wymagają szczotkowania czy kontroli u dentysty. Jeśli zostaną dotknięte próchnicą, to nie dość, że mogą zacząć boleć, to jeszcze próchnica przeniesie się także na zęby stałe.  Należy zwrócić uwagę na fakt, że mleczaki są zębami słabo zmineralizowanymi, dlatego w większym stopniu są narażone na próchnicę. Paradoksalnie więc zęby mleczne trzeba szczotkować częściej i z większą dokładnością niż zęby stałe, aby nie narażać je na wystąpienie ubytków.

Trzeba podkreślić, że zaniedbania i nieleczenie zębów mlecznych będzie miało negatywny wpływ na zdrowie zębów stałych. Mleczaki u dzieci muszą być objęte szczególnym nadzorem. Najpierw rodzic, a później i dziecko muszą je szczotkować i odwiedzać od czasu do czasu gabinet stomatologiczny.

Zbyt szybka utrata zębów mlecznych jest bardzo ryzykowna, ponieważ żuchwa i szczęka nie będą rozwijać się odpowiednio, a zęby będą rosnąć jeden na drugim, ponieważ zacznie im brakować miejsca. Prowadzi to do deformacji rysów twarzy, poważnych wad zgryzu, a nawet nieprawidłowości w wymowie u dziecka.

Supradent Poleca:  Godziny pracy kliniki w okresie świątecznym

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów: