kobieta na wizycie dentystycznej podczas skalingu zębów

Kamień nazębny tworzy się w wyniku nieprawidłowego usuwania płytki nazębnej z powierzchni naszych zębów. Płytka twardnieje (ulega mineralizacji) i zmienia się w twardą masę, przywierającą mocno do szkliwa zębów. Jeśli na powierzchni naszych zębów pojawi się kamień, nie ma możliwości jego samodzielnego usunięcia w warunkach domowych. Trzeba tego dokonać w gabinecie stomatologicznym, ponieważ jest zagrożeniem dla zdrowia zębów i dziąseł oraz poważnym defektem wizualnym.

Co to jest skaling zębów?

Skaling, inaczej usuwanie kamienia nazębnego to jeden z najczęściej przeprowadzanych dziś zabiegów w gabinetach dentystycznych, który ma na celu usunięcie zmineralizowanych złogów nazębnych, czyli w rzeczy samej – kamienia. Dentysta wykonuje skaling zębów, który polega na usunięciu twardego kamienia nazębnego. Można zrealizować go na kilka różnych sposobów:📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


  • skaling ultradźwiękowy – z zastosowaniem skalera ultradźwiękowego,
  • skaling laserowy – kamień usuwany jest z zastosowaniem skalera laserowego,
  • skaling mechaniczny – wykonywany przy użyciu wiertła typu frez,
  • skaling chemiczny – polegający na nałożeniu na zęby 30-procentowego roztworu perhydrolu, który rozpuści kamień,
  • skaling tradycyjny – wykonywany przy użyciu skalerów ręcznych,
  • skaling dźwiękowy – polega na usuwaniu osadów za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz.

Usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesne dla pacjenta, a skaler wykorzystany w toku zabiegu przez stomatologa, w żadnym przypadku nie może uszkodzić powierzchni zęba. Skaling może mieć postać zabiegu naddziąsłowego, który polega na usunięciu kamienia z powierzchni korona zęba, albo skalingu poddziąsłowego, który umożliwia usuwanie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.

Jak często wykonuje się skaling?

Stomatolodzy zalecają wykonywanie skalingu, czyli zabiegu usunięcia kamienia nazębnego, raz na 6 miesięcy lub raz na rok. To wartości uśrednione, ponieważ osoby palące papierosy, pijące kawę i mocną herbatę, wymagają częstszego skalingu. Na częstotliwość tego rodzaju zabiegów wpływają też cechy indywidualne przypisywane pacjentom, które są w dużym stopniu uwarunkowane składek śliny. Jeśli będzie ona wysoce zmineralizowana, powinna sprzyjać szybszemu odkładaniu się kamienia.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Aparat ortodontyczny samoligaturujący - dla kogo, jak działa?

Czy skaling i piaskowanie to ten sam zabieg?

Skaling i piaskowanie zębów to dwa zabiegi stomatologiczne, które najczęściej wykonuje się razem. Uzupełniają się one wzajemnie, dlatego zaleca się, aby następowały jeden po drugim. W toku skalingu zębów stomatolog usuwa twarde złogi nazębne. Później przy użyciu metody piaskowania można usunąć pozostały osad i powierzchowne przebarwienia. Dzięki piaskowaniu, powierzchnia zębów zostaje wypolerowana, co utrudnia powtórne osadzanie się kamienia nazębnego.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Bez piaskowania, a po wykonaniu skalingu, powierzchnia zębów byłaby porowata, co przyspieszyłoby powstawanie złogów kamienia. Z kolei samo piaskowanie, bez skalingu, daje efekt w postaci wypolerowania nie zębów, a kamienia nazębnego.

Bagatelizując wagę skalingu i piaskowania zębów doprowadzimy do tego, że złogi kamienia będą się powiększać, prowadząc do demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy. Może łatwiej dochodzić w przypadku takich pacjentów do stanów zapalnych dziąseł i pozostałych tkanek przyzębia. W zaawansowanej paradontozie, spowodowanej osadzonym się kamieniem, zęby ostatecznie mogą zacząć się chwiać i grozić wypadnięciem.

AutorZespół Kliniki Supradent 

Zobacz inne porady ekspertów: