Kamień nazębny tworzy się w wyniku nieprawidłowego usuwania płytki nazębnej z powierzchni naszych zębów. Płytka twardnieje (ulega mineralizacji) i zmienia się w twardą masę, przywierającą mocno do szkliwa zębów. Jeśli na powierzchni naszych zębów pojawi się kamień, nie ma możliwości jego samodzielnego usunięcia w warunkach domowych. Trzeba tego dokonać w gabinecie stomatologicznym, ponieważ jest zagrożeniem dla zdrowia zębów i dziąseł oraz poważnym defektem wizualnym.
Spis Treści
Co to jest skaling zębów?
Skaling, inaczej usuwanie kamienia nazębnego to jeden z najczęściej przeprowadzanych dziś zabiegów w gabinetach dentystycznych, który ma na celu usunięcie zmineralizowanych złogów nazębnych, czyli w rzeczy samej – kamienia. Dentysta wykonuje skaling zębów, który polega na usunięciu twardego kamienia nazębnego. Można zrealizować go na kilka różnych sposobów:
- skaling ultradźwiękowy – z zastosowaniem skalera ultradźwiękowego,
- skaling laserowy – kamień usuwany jest z zastosowaniem skalera laserowego,
- skaling mechaniczny – wykonywany przy użyciu wiertła typu frez,
- skaling chemiczny – polegający na nałożeniu na zęby 30-procentowego roztworu perhydrolu, który rozpuści kamień,
- skaling tradycyjny – wykonywany przy użyciu skalerów ręcznych,
- skaling dźwiękowy – polega na usuwaniu osadów za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz.
Usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesne dla pacjenta, a skaler wykorzystany w toku zabiegu przez stomatologa, w żadnym przypadku nie może uszkodzić powierzchni zęba. Skaling może mieć postać zabiegu naddziąsłowego, który polega na usunięciu kamienia z powierzchni korona zęba, albo skalingu poddziąsłowego, który umożliwia usuwanie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.
Kiedy warto wykonać skaling zębów?
Skaling zębów jest jednym z najbardziej podstawowych zabiegów stomatologicznych, mającym na celu usunięcie kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej z powierzchni zębów i dziąseł. Oto sytuacje, kiedy warto zastanowić się nad wykonaniem skalingu:
- Regularna profilaktyka: Skaling jest zalecany jako element regularnej profilaktyki stomatologicznej, przynajmniej raz do roku. Może to zapobiec poważniejszym problemom takim jak choroby dziąseł czy próchnica.
- Objawy zapalenia dziąseł: Jeżeli zauważysz objawy zapalenia dziąseł, takie jak czerwoność, krwawienie czy wrażliwość, skaling może pomóc w usunięciu podrażniających czynników i poprawie stanu zdrowia jamy ustnej.
- Zapobieganie chorobom dziąseł: Osoby ze skłonnościami do chorób dziąseł, takich jak periodontitis, powinny regularnie poddawać się skalingowi jako środkowi profilaktycznemu.
- Zanieczyszczenia i osady: Jeśli zauważysz widoczne zanieczyszczenia, kamień nazębny czy osady na zębach, szczególnie w okolicach linii dziąsła, to jest to zdecydowany sygnał, że czas na wizytę u stomatologa w celu wykonania skalingu.
- Brzydki oddech: Chroniczny zły oddech może być sygnałem nadmiernej akumulacji płytki bakteryjnej, którą można skutecznie usunąć podczas skalingu.
- Estetyka uśmiechu: Kamień nazębny i przebarwienia mogą znacząco wpłynąć na estetykę uśmiechu. Skaling może pomóc w przywróceniu naturalnego, zdrowego wyglądu zębów.
- Przed innymi zabiegami: Czasami skaling jest zalecany przed innymi zabiegami stomatologicznymi, jak np. wybielanie zębów, aby zwiększyć ich efektywność i zapewnić lepsze przyleganie materiałów.
Jak często wykonuje się skaling?
Stomatolodzy zalecają wykonywanie skalingu, czyli zabiegu usunięcia kamienia nazębnego, raz na 6 miesięcy lub raz na rok. To wartości uśrednione, ponieważ osoby palące papierosy, pijące kawę i mocną herbatę, wymagają częstszego skalingu. Na częstotliwość tego rodzaju zabiegów wpływają też cechy indywidualne przypisywane pacjentom, które są w dużym stopniu uwarunkowane składek śliny. Jeśli będzie ona wysoce zmineralizowana, powinna sprzyjać szybszemu odkładaniu się kamienia.
Jakie są rezultaty przeprowadzenia skalingu zębów?
Skaling zębów ma na celu przede wszystkim poprawę stanu zdrowia jamy ustnej poprzez usunięcie nagromadzonej płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Oto kilka konkretnych rezultatów, które można oczekiwać po przeprowadzeniu tego zabiegu:
- Poprawa zdrowia dziąseł: Usunięcie kamienia i płytki bakteryjnej z linii dziąsła może znacząco zmniejszyć objawy zapalenia, takie jak czerwoność, krwawienie czy wrażliwość dziąseł.
- Zmniejszenie ryzyka chorób: Regularne skalingi mogą znacząco obniżyć ryzyko rozwoju chorób dziąseł oraz próchnicy, poprzez eliminację groźnych bakterii.
- Lepszy oddech: Skaling pomaga w walce z chronicznym złym oddechem (halitozą) poprzez usunięcie bakterii i resztek pokarmowych, które są jednym z głównych jego źródeł.
- Estetyka uśmiechu: Po skalingu zęby wyglądają zdrowiej, są bardziej białe i pozbawione przebarwień, co zwykle poprawia ogólną estetykę uśmiechu.
- Przywrócenie komfortu: Nagromadzony kamień nazębny może być nie tylko estetycznie nieatrakcyjny, ale również niekomfortowy. Po skalingu wiele osób zauważa znaczącą poprawę w komforcie.
Czy skaling i piaskowanie to ten sam zabieg?
Skaling i piaskowanie zębów to dwa zabiegi stomatologiczne, które najczęściej wykonuje się razem. Uzupełniają się one wzajemnie, dlatego zaleca się, aby następowały jeden po drugim. W toku skalingu zębów stomatolog usuwa twarde złogi nazębne. Później przy użyciu metody piaskowania można usunąć pozostały osad i powierzchowne przebarwienia. Dzięki piaskowaniu, powierzchnia zębów zostaje wypolerowana, co utrudnia powtórne osadzanie się kamienia nazębnego.
Bez piaskowania, a po wykonaniu skalingu, powierzchnia zębów byłaby porowata, co przyspieszyłoby powstawanie złogów kamienia. Z kolei samo piaskowanie, bez skalingu, daje efekt w postaci wypolerowania nie zębów, a kamienia nazębnego.
Bagatelizując wagę skalingu i piaskowania zębów doprowadzimy do tego, że złogi kamienia będą się powiększać, prowadząc do demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy. Może łatwiej dochodzić w przypadku takich pacjentów do stanów zapalnych dziąseł i pozostałych tkanek przyzębia. W zaawansowanej paradontozie, spowodowanej osadzonym się kamieniem, zęby ostatecznie mogą zacząć się chwiać i grozić wypadnięciem.
Autor: Zespół Kliniki Supradent
Polecamy:- Usuwanie kamienia nazębnego – co to jest, jak często należy wykonywać? – 16 grudnia 2023
- Kamień nazębny – jak powstaje? Jak usuwać i zapobiegać? – 22 października 2023
- Kamień nazębny – dlaczego powstaje i jak go skutecznie usunąć? – 20 września 2024
- Higienizacja zębów – na czym polega i kiedy należy ją wykonać? – 20 września 2024
- Periodontolog – czym się zajmuje się ten lekarz? – 20 września 2024
- Piaskowanie zębów – co to jest i na czym polega? – 22 października 2023
- Prawidłowa higiena jamy ustnej – Na czym polega? – 30 lipca 2023
- Paradontoza – jakie są objawy i jak leczyć? – 26 maja 2024
- Fluoryzacja zębów – czym jest i kiedy wykonać? – 23 sierpnia 2023
- Konsekwencje odsłoniętych szyjek zębowych – 22 września 2023