kobieta na wizycie dentystycznej podczas skalingu zębów

Kamień nazębny tworzy się w wyniku nieprawidłowego usuwania płytki nazębnej z powierzchni naszych zębów. Płytka twardnieje (ulega mineralizacji) i zmienia się w twardą masę, przywierającą mocno do szkliwa zębów. Jeśli na powierzchni naszych zębów pojawi się kamień, nie ma możliwości jego samodzielnego usunięcia w warunkach domowych. Trzeba tego dokonać w gabinecie stomatologicznym, ponieważ jest zagrożeniem dla zdrowia zębów i dziąseł oraz poważnym defektem wizualnym.

Co to jest skaling zębów?

Skaling, inaczej usuwanie kamienia nazębnego to jeden z najczęściej przeprowadzanych dziś zabiegów w gabinetach dentystycznych, który ma na celu usunięcie zmineralizowanych złogów nazębnych, czyli w rzeczy samej – kamienia. Dentysta wykonuje skaling zębów, który polega na usunięciu twardego kamienia nazębnego. Można zrealizować go na kilka różnych sposobów:

  • skaling ultradźwiękowy – z zastosowaniem skalera ultradźwiękowego,
  • skaling laserowy – kamień usuwany jest z zastosowaniem skalera laserowego,
  • skaling mechaniczny – wykonywany przy użyciu wiertła typu frez,
  • skaling chemiczny – polegający na nałożeniu na zęby 30-procentowego roztworu perhydrolu, który rozpuści kamień,
  • skaling tradycyjny – wykonywany przy użyciu skalerów ręcznych,
  • skaling dźwiękowy – polega na usuwaniu osadów za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz.

Usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesne dla pacjenta, a skaler wykorzystany w toku zabiegu przez stomatologa, w żadnym przypadku nie może uszkodzić powierzchni zęba. Skaling może mieć postać zabiegu naddziąsłowego, który polega na usunięciu kamienia z powierzchni korona zęba, albo skalingu poddziąsłowego, który umożliwia usuwanie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Jak często wykonuje się skaling?

Stomatolodzy zalecają wykonywanie skalingu, czyli zabiegu usunięcia kamienia nazębnego, raz na 6 miesięcy lub raz na rok. To wartości uśrednione, ponieważ osoby palące papierosy, pijące kawę i mocną herbatę, wymagają częstszego skalingu. Na częstotliwość tego rodzaju zabiegów wpływają też cechy indywidualne przypisywane pacjentom, które są w dużym stopniu uwarunkowane składek śliny. Jeśli będzie ona wysoce zmineralizowana, powinna sprzyjać szybszemu odkładaniu się kamienia.

Supradent Poleca:  Kortykotomia - co to jest za zabieg?

Czy skaling i piaskowanie to ten sam zabieg?

Skaling i piaskowanie zębów to dwa zabiegi stomatologiczne, które najczęściej wykonuje się razem. Uzupełniają się one wzajemnie, dlatego zaleca się, aby następowały jeden po drugim. W toku skalingu zębów stomatolog usuwa twarde złogi nazębne. Później przy użyciu metody piaskowania można usunąć pozostały osad i powierzchowne przebarwienia. Dzięki piaskowaniu, powierzchnia zębów zostaje wypolerowana, co utrudnia powtórne osadzanie się kamienia nazębnego.

Bez piaskowania, a po wykonaniu skalingu, powierzchnia zębów byłaby porowata, co przyspieszyłoby powstawanie złogów kamienia. Z kolei samo piaskowanie, bez skalingu, daje efekt w postaci wypolerowania nie zębów, a kamienia nazębnego.

Bagatelizując wagę skalingu i piaskowania zębów doprowadzimy do tego, że złogi kamienia będą się powiększać, prowadząc do demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy. Może łatwiej dochodzić w przypadku takich pacjentów do stanów zapalnych dziąseł i pozostałych tkanek przyzębia. W zaawansowanej paradontozie, spowodowanej osadzonym się kamieniem, zęby ostatecznie mogą zacząć się chwiać i grozić wypadnięciem.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


AutorZespół Kliniki Supradent