zdjęcie implantów zębowych

Utrata zęba bądź kilku zębów powoduje dyskomfort i jest bardzo poważnym problemem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Nowoczesna implantologia i wykorzystywane w niej implanty zębów, są obecnie najskuteczniejszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem na odbudowę pięknego uśmiechu. Co to są implanty zębów, jak wygląda zabieg wszczepienia implantów? Wszystko co należy wiedzieć, znajdziesz w artykule przygotowanym przez ekspertów Supradent.

Co to są implanty?

Implant zęba to najbardziej istotny element odbudowy uzębienia, dzięki któremu można uzyskać trwały efekt estetyczny. Dzięki implantom przywraca się pacjentom funkcję uzębienia i poprawia zaburzoną mechanikę narządu żucia.

Panuje błędne przekonanie, że implanty zębów to po prostu sztuczne, pojedyncze zęby, tymczasem implant zęba to śruba, najczęściej wykonana z tytanu, której rola polega na zastępowaniu korzenia zęba. Śruba wkręcana jest w kość szczęki lub żuchwy i dopiero po udanym umieszczeniu implanta dentystycznego, można założyć na niego koronę protetyczną odbudowującą widoczną część zęba.

Prężnie rozwijającą się dziedziną współczesnej stomatologii jest implantologia. To nauka zajmująca się implantami. Implant to zaś element odbudowy protetycznej utraconego zęba. Jak wyglądają implanty i ile kosztują? Jakie są rodzaje implantów zębowych? Kiedy można zastosować procedurę wszczepienia implantu zębowego? Odpowiemy na te i inne pytania nurtujące naszych pacjentów.

Jak wyglądają implanty zębów?

Implant wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest sztucznym zębem, a śrubą wykonaną zwykle z tytanu lub cyrkonu, która ma imitować naturalny korzeń zęba pacjenta. Implant wszczepiany jest w kość szczęki lub żuchwy, a po okresie zrośnięcia się z kością, można odbudować widoczną część utraconego zęba – za pomocą korony lub mostu protetycznego.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Próchnica zębów - przyczyny i objawy

Kluczowe dla implantologii jest wszczepienie implantu zębowego w kość pacjenta. Jeśli proces integracji tkanek pacjenta ze śrubą tytanową lub cyrkonową przebiegnie prawidłowo, będzie można zamontować na implancie umieszczonym w dziąśle koronę porcelanową lub ceramiczną. Oczywiście możemy dopasować odcień korony do odcienia naturalnych zębów pacjenta, dla uzyskania jak najbardziej estetycznego efektu. W zastosowaniu w naszym gabinecie stomatologicznym są szwajcarskie systemy implantologiczne. Przy zabiegach wykorzystujemy implanty Straumann.

Kiedy możliwe i zalecane jest wszczepienie implantu?

Podstawowym wskazaniem do zaproponowania pacjentowi wstawienia zęba opartego na implancie jest występowanie braków w uzębieniu – pojedynczych i międzyzębowych, o różnej rozległości, bez względu na to, czy są to braki w żuchwie czy w szczęce. Wstawienie implantów zębowych jest też zalecane w przypadku braku zawiązka czy zawiązków zębów stałych, przy nietolerowaniu przez pacjenta tradycyjnych protez wkładanych i przy bezzębiu całkowitym. Zastosowanie implantów może mieć swoje uzasadnienie, jeśli w ten sposób będzie można zwiększyć liczbę filarów (zębów filarowych) pod wykonanie przyszłego mostu protetycznego.

Zanim jednak implant dentystyczny zostanie wstawiony, nasz lekarz implantolog przeprowadzi z pacjentem konsultacje, zgromadzi wywiad oraz zleci wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego. Konsultacja implantologa, który oceni stan zdrowia pacjenta i przebyte lub aktualne choroby, ma kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji, czy ostatecznie zabieg implantacji zęba zostanie przeprowadzony.

Konieczne jest wykluczenie wszelkich chorób jamy ustnej i zębów przed implantacją. Trzeba zaleczyć ubytki próchnicowe, usunąć kamień nazębny i płytkę nazębną. Tkanka miękka powinna mieć odpowiedni kolor i grubość, podobnie jak kości, w które wszczepiany będzie implant. Niekiedy konieczne jest przed jego wszczepieniem zastosowanie zabiegu, który będzie miał na celu zagęszczenie kości i przygotowanie jej do zabiegu właściwej implantacji.

Implanty – jak wygląda zabieg?

Wszczepienie implantu zębowego to zabieg, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Dbamy o to, aby wszczepienie implantu zębowego odbywało się w warunkach pełnej sterylności i aseptyki. Wszystko rozpoczyna się od przygotowania miejsca pod wszczep, opracowania go kalibrowanymi wiertłami oraz wprowadzeniu implantu do dziąsła, aż do kości pacjenta. Implant po wykonaniu osteotomii, czyli otworu pod śrubę, zostaje wkręcony w kość. Zabieg trwa około 20-30 minut, a pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości bólowych – w czasie i po operacji.

Supradent Poleca:  Odbudowa zęba - co to jest, jakie są metody odbudowy zębów?

Wstawienie zęba z wykorzystaniem implantów zębowych może odbywać się według jednej z dwóch metod. Pierwsza jest jednoetapowa i szybsza. Kiedy implant zębowy zostanie wprowadzony w kość, zaopatrywany jest w śrubę gojącą. Po zabiegu wystaje ona z dziąsła, które zbliżane jest do siebie za pomocą szwów. Te są usuwane po upływie około tygodnia. Metoda ta eliminuje konieczność odsłonięcia implantu po okresie osteointegracji. Nakłada jednak obowiązek restrykcyjnego stosowania się do zasad higieny jamy ustnej na pacjenta.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Można też dwuetapowo przeprowadzić zabieg wszczepienia implantu. Najpierw wprowadzany jest implant do kości i zamyka się go śrubą zamykającą. Tkanki miękkie są zaszywane nad implantem, przez co pozostaje on zupełnie niewidoczny, pokryty tkanką dziąsła. Po kilku tygodniach osteointegracji, czyli zrastania się implantu z otaczającą kością, następuje drugi etap zabiegu. Implant jest odsłaniany, poprzez rozcięcie dziąsła i zwykle jest już wygojony. Zastępuje się więc śrubę zamykającą, śrubą gojącą i zakłada się szwy. Konieczna jest też trzecia wizyta pacjenta polegająca na protetycznej odbudowie zębów na implantach.

Implant zęba – cena

Trudno jest podać w sposób jednoznaczny i uniwersalny cenę implantów zębowych. Zależy ona od indywidualnego przypadku pacjenta oraz od jakości zastosowanego implantu. W naszej klinice SUPRADENT polecamy szwajcarskie implanty Straumann, lecz nie są to jedyne implanty w naszej klinice, które wszczepiamy. Cena jest uzależniona od wybranego rodzaju implanta. Orientacyjny koszt implantu zębowego oscyluje w granich od 2500 do 4000 zł. Koszt może wzrosnąć, jeśli u pacjenta będzie konieczna odbudowa kostnej czy podniesienie dna zatoki.

AutorZespół Kliniki Supradent 

Polecamy:
Supradent Poleca:  Recesja dziąseł - co to jest, jak zapobiegać?