Implanty zębów pozwalają na uzupełnienie braków w uzębieniu pacjenta. Ich wstawienie pozwala na odbudowę pojedynczych koron zębowych, jak i mostów protetycznych czy całych protez. Są stabilne, wytrzymałe i trwałe, a co najważniejsze – pacjent może swobodnie się uśmiechać i jeść nawet bardzo twarde pokarmy bez obaw o wypadnięcie protezy. Jakie rodzaje implantów zębowych są wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych? Jakie typy implantów zębowych wróżniamy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, przygotowanego przez specjalistów z kliniki Supradent! Zapraszamy do zapoznania się.
Spis Treści
Założony czas użytkowania implantów
Biorąc pod uwagę to, jak długo będą wykorzystywane implanty stomatologiczne, wyróżniamy dwa rodzaje implantów:
• implanty czasowe – wykorzystywane głównie w ortodoncji, które pozwalają skorygować zgryz,
• implanty stałe – jako mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych, mostów protetycznych czy pojedynczych koron.
Miejsce umieszczenia implantu
Kolejnym kryterium pozwalającym na wyróżnienie różnych rodzajów implantów jest miejsce, a właściwie głębokość ich umieszczenia w żuchwie lub szczęce pacjenta. Można je podzielić na:
• Implanty śródkostne – mocowane w obrębie kości budującej szczękę lub żuchwę, gdzie proces wszczepienia implantu przebiega dwuetapowo – w pierwszej kolejności umieszcza się wszczep w pożądanym miejscu, stomatolog zszywa otaczające dziąsła, a po upływie od 3 do 6 miesięcy i po integracji implantu z kością, jest on wyłaniany. Na jego szczycie zakładana jest wtedy obudowa protetyczna – korona lub łącznik służący do ulokowania mostu czy protezy.
• Implanty podkostnowe – mocowane znacznie płyciej, powierzchowniej niż implanty śródkostne. Są one umiejscawiane bezpośrednio pod dziąsłem, w efekcie stykają się tylko z zewnętrzną częścią kości. Proces założenia implantu obejmuje tylko jeden etap, w którym wierzchołek implantu pozostaje przez cały czas na zewnątrz. Po wygojeniu rany mocowane są na implancie korony. Taki rodzaj implantów wykorzystywany jest u pacjentów z kośćmi o niewielkiej gęstości, co wyklucza osadzenie w ich szczęce lub żuchwie implantów śródkostnych.
Kształt i rozmiar implantu zębowego
Można wyróżnić kilka rodzajów implantów stomatologicznych, obierając za kryterium podziału ich kształt i wielkość. Implanty mogą mieć kształt spiral, cylindrów lub śrub, choć coraz częściej występują i inne ich odmiany, urozmaicone pod względem ich geometrycznych kształtów.
Typowe implanty zębowe mają od 3,5 do 4,2 mm średnicy, ale są i mniejsze i większe rodzaje implantów – mierzące do 6 mm średnicy oraz około 2-3,5 mm. W zależności od tego, jak wiele miejsca jest do ewentualnego ulokowania implantu, stosowane są odpowiednie jego rodzaje.
Materiał na implanty
Kryterium podziału implantów stomatologicznych mogą stanowić materiały, z jakich zostały one wykonane. Obecnie w gabinetach stomatologicznych zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe, biokompatybilne, które nie wywołują zwykle uczuleń i reakcji alergicznych innego typu u pacjentów. Ich powierzchnię zaś najczęściej pokrywają różne biomateriały lub plazma tlenku tytanu. Tytan jest materiałem dobrze tolerowanym przez organizm człowieka, dlatego tytanowe wszczepy szybko integrują się (zrastają) z otaczającymi je kości, przez co będą stanowić idealnie stabilne podparcie dla korony, mostu lub protezy.
W implantologii stosowane są także implanty cyrkonowe, czyli implanty ceramiczne (pełnoceramiczne) wykonane z tlenku cyrkonu, który stosowany był od lat w protezach stawu biodrowego. Wytwarza się je z tlenku cyrkonu, który podobnie jak tytan wykazuje bardzo dobrą integrację z organizmem człowieka, a przy tym jest wytrzymały i odporny na ścieranie.
Przeczytaj także: https://www.supradent.pl/implant-zeba-kiedy-warto-sie-zdecydowac/
Autor: Zespół Kliniki Supradent