Model przedstawiający implanty zębów

Implanty zębowe to nowoczesne i najbardziej korzystne rozwiązanie problemu ubytków zębowych. Wielu pacjentów zastanawia się jednak jak długo wytrzymują implanty zębowe i czy trzeba je wymieniać. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ na trwałość implantów ma wpływ wiele czynników, z którym najważniejszym jest wybór odpowiedniego implantologa oraz systemu implantologicznego

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to obecnie najbardziej korzystny – zarówno z perspektywy fizjologii, jak i estetyki – sposób na radzenie sobie z ubytkami w uzębieniu. Pod terminem implantu zębowego kryje się tytanowa śruba, która zastępuje naturalny korzeń zęba oraz korona, będąca ekwiwalentem naturalnego zęba. Implanty nie powodują u pacjentów żadnego dyskomfortu a ich odczuwanie nie różni się w żaden sposób od odczuwania naturalnych zębów. Testy i badania wskazują jednoznacznie na to, że implanty zębowe są zarówno bezpieczne, jak i estetyczne. Jaka jest jednak ich trwałość?

Trwałość implantu zębowego a czynniki biologiczne

Jednym z najważniejszych elementów procesu wszczepiania implantu zębowego jest osteointegracja. Zjawisko to polega na wrastaniu komórek kostnych, czyli osteoblastów w będącą implantem tytanową śrubę. Czas trwania tego procesu jest różny w zależności od umiejscowienia implantu. Zrośnięcie się implantu z żuchwą może trwać od trzech do sześciu miesięcy, w przypadku szczęki okres ten wynosi od sześciu do nawet ośmiu miesięcy.

Czas ten jest zmienny i zależny od wielu czynników osobniczych. Jeżeli proces osteointegracji nie przebiegnie prawidłowo, implant może zostać odrzucony przez nasz organizm jako ciało obce. Obecnie, w przypadku dobrej jakości implantów wszczepianych przez doświadczonych implantologów, odrzucenia zdarzają się rzadziej niż w 1% wszystkich wykonywanych prac implantologicznych.

Supradent Poleca:  Co to jest okluzja, jakie są objawy oraz leczenie?

Sprawdź: Implanty Warszawa – klinika Supradent📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Ile wytrzymują implanty zębowe – na ile lat się je wszczepia?

Implanty zębowe są projektowane tak, aby były długotrwałym rozwiązaniem w zastępowaniu brakujących zębów, a ich trwałość jest jednym z głównych atutów. Gdy implant zostanie prawidłowo wszczepiony i osiągnie pełną osteointegrację z kością szczękową, może potencjalnie wytrzymać całe życie pacjenta. Jednak średnia żywotność implantów zębowych wynosi zwykle od 15 do 25 lat, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Ostateczna trwałość implantu zależy od wielu czynników, w tym od jakości opieki stomatologicznej pacjenta, regularnych wizyt kontrolnych, ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej oraz obciążeń mechanicznych na implant. Aby maksymalizować trwałość implantu, ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, unikanie szkodliwych nawyków, takich jak palenie tytoniu, oraz regularne kontrole u stomatologa. Współpraca pacjenta z lekarzem stomatologiem jest kluczem do zapewnienia długiej żywotności wszczepionego implantu.

Wybór dobrego implantologa a trwałość implantów

To jak długo wytrzymuje implant zębowy zależne jest przede wszystkim od warunków, w jakich zostanie on wszczepiony. Właśnie dlatego podczas dokonywania wyboru gabinetu, warto zdecydować się na taki, który ma w swoim wyposażeniu najlepszej jakości sprzęt oraz proponuje implanty wysokiej klasy. Implanty zębowe w klinice Supradent w Warszawie to gwarancja nie tylko doskonałej jakości, ale także ich bardzo dużej żywotności.

Wpływ pacjenta na trwałość implantu zębowego

Duży wpływ na trwałość implantów ma nasze działanie i prawidłowe nawyki. Warto pamiętać zarówno o odpowiedniej higienie jamy ustnej, jak i rozsądnych wyborach dietetycznych. Nie możemy zapomnieć także o regularnych wizytach kontrolnych. Specjaliści zalecają, aby przynajmniej dwa razy w roku wykonać zabieg profesjonalnej higienizacji, podczas którego implanty zostaną oczyszczone a płytka bakteryjna usunięta. Warto także reagować na wszystkie zmiany próchniczne i stany zapalne, które mogą stanowić zagrożenie dla implantów. 

Supradent Poleca:  Godziny pracy kliniki w okresie wakacyjnym

Czy implanty zębowe należy wymieniać?

Wiele osób zastanawia się, czy implanty zębów trzeba wymieniać. Jeżeli zostały one wszczepione przez doświadczony zespół implantologiczny, z uwzględnieniem wszystkich kryteriów, przy pomocy najwyższej jakości sprzętu, implanty są dożywotnie i nie ma potrzeby ich wymieniania, nawet po wielu latach. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od postępowania pacjentów. Należy ściśle stosować się do wytycznych lekarza oraz dbać o higienę implantów nie mniej niż o własne naturalne zęby. Niezbędne są także regularne kontrole i higienizacja w gabinecie stomatologicznym. 

Polecamy: