implanty stomatologiczne

Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny, ale także (a może przede wszystkim) dotyczący naszego zdrowia. Właśnie dlatego wszystkie ubytki należy jak najszybciej uzupełnić. Współczesna medycyna stomatologiczna zna wiele sposobów na uzupełnianie brakujących elementów uzębienia. Coraz powszechniejszym i rekomendowanym rozwiązaniem jest wstawienie implantu zęba. Przeczytaj, na czym polega ten proces.

Wszczepienie implantów – czym są implanty?

Pod pojęciem implantu zębowego kryje się specjalna tytanowa śruba, która umieszczona w kości pełni funkcję naturalnego korzenia zęba. Na niej umieszcza się koronę, która ma za zadanie zastąpić nieobecny ząb. Dostępne współcześnie na rynku korony wykonane są z różnych materiałów, dlatego z łatwością można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. 

Wszczepienie implantu – jak wygląda założenie implantów?

Dla wielu osób bardzo istotne jest to jak przebiega założenie implantów. Zabieg ten składa się z trzech etapów. Na początku lekarz wszczepia implant, następnie umieszcza śrubę gojącą. Finalna faza polega na nałożeniu korony. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Wstawianie implantów rozpoczyna się od zabiegu chirurgicznego, który polega na wywierceniu otworu w kości a następnie umieszczeniu w nim tytanowej śruby. Warto wspomnieć, że zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Wszczepienie implantu zębowego trwa zazwyczaj od półtorej do dwóch godzin. Jeżeli lekarz uzna, że implant jest stabilny, zszywa ranę, śruba nie jest więc widoczna gołym okiem. Zakładanie implantów wchodzi w tym momencie na kolejny etap. Musimy zaczekać aż rana całkowicie się zagoi. Proces ten trwa zazwyczaj od trzech do nawet ośmiu miesięcy i nosi nazwę osteointegracja. W ten sposób określa się zrastanie implantu z kością żuchwy lub szczęki. Osteointegracja jest procesem bardzo istotnym, ponieważ to właśnie dzięki niemu wstawienie implantu zęba jest w ogóle możliwe. Nasze ciało nie odrzuca go bowiem jako elementu obcego. 

Supradent Poleca:  Złamany ząb — co zrobić z ukruszonym bądź złamanym zębem ?

Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu, które ma na celu wkręcenie śruby gojącej, której zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia się błony śluzowej. Dodatkowo modeluje ona dziąsło co jest niezwykle istotne w kontekście przyszłego zakładania korony. Po około czternastu dniach pobierany jest odcisk protetyczny a pacjent dostaje tymczasową protezę zęba. Na podstawie odcisku w specjalistycznym laboratorium wykonywany jest łącznik oraz korona protetyczna. Łącznik jest filarem, do którego korona jest przymocowywana, natomiast ona sama stanowi faktyczny sztuczny ząb. 

O czym pamiętać po wszczepieniu implantów? 

Warto wiedzieć, że kluczowe są pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. W tym czasie w miejscu wszczepienia implantu mogą pojawiać się delikatne dolegliwości bólowe lub stan zapalny. Zaleca się płukanie miejsca implantu roztworem soli fizjologicznej po każdym posiłku a jeżeli stan jest trudny do zniesienia i nie przechodzi, warto skonsultować się z lekarzem. Delikatne sińce i krwiaki, które pojawiają się w miejscu wszczepienia implantu nie wymagają szczególnego leczenia i powinny zniknąć samodzielnie po upływie odpowiedniego czasu. 

Chociaż wszczepianie implantu to długotrwały proces, przynosi on bardzo pozytywne korzyści nie tylko dla naszego wyglądu, ale także dla zdrowia. Warto więc rozważyć jego wykonanie w klinice o doskonałej renomie. Implanty zębów w Warszawie, w klinice Supradent to gwarancja bezpieczeństwa i jakości. Profesjonalna kadra zadba o to, abyśmy czuli się komfortowo na każdym etapie wykonywania zabiegu. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷