zdjęcie przedstawiające białe zęby i uśmiech

Odsłonięte szyjki zębowe to problem, z którym boryka się wiele osób, często nie zdając sobie sprawy z poważnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Znacznie więcej niż tylko estetyczne niedogodności czy zwiększona wrażliwość na ciepło czy zimno. Jakie zagrożenia niesie za sobą ten pozornie niewielki problem? W naszym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny odsłaniania szyjek, jakie mogą być długoterminowe skutki tego stanu i dlaczego tak ważna jest wczesna interwencja stomatologiczn

Czym są odsłonięte szyjki zębowe?

Ząb człowieka składa się z korzenia, szyjki zęba i korony. Widoczną częścią jest korona, ale jeśli dochodzi do obniżania się, czyli recesji błony śluzowej dziąseł, może nastąpić odsłonięcie szyjek zębowych. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak się leczy takie schorzenie?

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny

Szyjki zębowe powinny tkwić w dziąsłach, ale u niektórych pacjentów następuje recesja dziąseł. Odkryte szyjki zębowe mogą wynikać z obniżenia się dziąseł, ale to z kolei spowodowane może być: procesem zapalnym, nagromadzeniem się złogów kamienia nazębnego lub zmianami zanikowymi związanymi z awitaminozą. Konsekwencją odkrytych szyjek zębowych jest utrata stabilności zębów oraz wiele innych, przykrych dolegliwości.

Przyczyną odsłaniania się szyjek zębowych jest zwykle przemieszczanie się granicy dziąsła w dół zęba. Zjawisko to w stomatologii nazywane jest także recesją dziąseł. Wówczas to błona śluzowa dziąsła nie jest już przyrośnięta do obwodowej części szkliwa. Pod wpływem różnych czynników odrywa się ona od niego, przesuwając się w dół, w stronę korzenia i przy okazji odsłaniając szyjkę zęba. Przez to, że w odkrytej zębinie znajdują się kanaliki z zakończeniami nerwowymi, bodźce zewnętrzne mogą wywoływać podrażnienia i ból.

Supradent Poleca:  Prawidłowa higiena jamy ustnej - Na czym polega?

Odsłanianie się szyjek zębowych wywołane może być paradontozą, spowodowaną nieodpowiednią higieną zębów i nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej. Gromadzenie się jej na granicy dziąsła i korony zębowej wraz z resztkami pokarmu, powoduje powstanie ogniska zapalnego.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

Objawy odsłonięcia szyjek zębowych pojawiają się stopniowo. Początkowo zęby są jedynie nadwrażliwe, a dolegliwości bólowe odczuwalne są w kontakcie z zimnym lub gorącym jedzeniem bądź napojami. Nadwrażliwość może być generowana również przy spożywaniu kwaśnych lub słodkich czy bardzo słonych substancji. Ból jest ostry, przenikliwy, ale mija samoistnie po chwili. Z czasem odsłonięta szyjka zębowa zaczyna krwawić, głównie przy myciu zębów. Krwawienia są drobne, a ranki przy tkance dziąsła ledwo zauważalne, dlatego pacjenci nie przejmują się dolegliwościami tego rodzaju. Sądzą, że są one wynikiem mechanicznego uszkodzenia dziąseł. Tymczasem spowodowane są one podrażnianiem dziąseł włosiem szczoteczki do zębów, nawet jeśli i ona, i pasta do zębów są właściwie dobrane.

Odkryte szyjki zębowe powodują, że z czasem u pacjentów pojawiają się objawy zapalenia dziąseł, charakteryzujące się powstaniem obrzęków, bolesności i nieprzyjemnego zapachu z ust. Ból może się utrzymywać nawet przez dłuższy czas, nasilać się przy gryzieniu i żuciu pokarmów. W przebiegu schorzenia dochodzi do osłabienia wiązań występujących pomiędzy zębem a zębodołem. Zęby zaczynają się chwiać, a dziąsła nie pokrywają prawidłowo ich podstawy. Większa jest odsłonięta szczelina w przestrzeniach międzyzębowych.

Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Podstawowym sposobem leczenia odsłoniętych szyjek zębowych jest zwrócenie uwagi na prawidłową higienę jamy ustnej i powstrzymanie się przed szkodliwymi nawykami. Zalecamy naszym pacjentom również wprowadzenie zmian w sposobie swojego żywienia – ważna jest zbilansowana dieta, bogata w źródła witamin.

Można zapobiegać odkrywaniu szyjek zębowych poprzez działania profilaktyczne, jak regularne, prawidłowe mycie zębów i okresowe usuwanie kamienia nazębnego. Taki zabieg oferujemy i w naszej klinice. W jego trakcie usuwamy kamień i płytkę nazębną, która narastając, mogłaby drażnić dziąsło i spychać błonę śluzową w dół zęba, w stronę korzenia. Odsłonięte miejsce jest bardzo wrażliwe i podatne na gromadzenie się kamienia i stany zapalne.

Supradent Poleca:  Clear aligner vs Invisalign - którą metodę wybrać? Podobieństwa i różnice

Leczenie chorego z odsłoniętymi szyjkami zębowymi jest już procesem długotrwałym, polegającym na usunięciu wszystkich czynników, które mogą przyczyniać się do nasilenia zmian. Pacjent powinien kategorycznie zrezygnować m.in. z palenia papierosów. Musi wiedzieć, że wdychany dym intensyfikuje odkładanie się kamienia nazębnego. Zmiana nawyków w połączeniu z zabiegami usuwania kamienia nazębnego pomoże zatrzymać zjawisko odsłaniania się szyjek zębowych.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Polecamy: