Korony zębowe - czym są i czy warto się zdecydować ?

29 May 2018
korony zębowe

Koronka na zęby czy korona zęba to jego górna część. W protetyce korona dentystyczna to nic innego jak nakładka na ząb, która służy do rekonstrukcji zębów zniszczonych w wyniku próchnicy, zaawansowanego leczenia kanałowego lub podczas rekonstrukcji zgryzu. Korony mogą być mocowane na sztucznych lub naturalnych korzeniach zębów pacjenta. W przypadku sztucznych korzeni mamy do czynienia z implantami i odbudową protetyczną. Korona na zębie odtwarza jego widoczną część.

Obok mostów protetycznych, korona na zęby stanowi uzupełnienie protetyczne stałe. Nie można jej samodzielnie wyjąć i czyścić. Przeznaczeniem korony jest całkowite przykrycie zęba i ochrona jego wewnętrznych tkanek. Pełni w protetyce funkcję wzmacniającą i ochronną, a przy tym ma wysokie walory estetyczne.

Koronka na zęby może być wykonana z materiału ceramicznego lub porcelanowego. Dentysta z naszej kliniki zadba, aby dostosować kolor korony dentystycznej do naturalnego odcienia pozostałych zębów, aby nie odróżniała się ona na tle pozostałego, naturalnego uzębienia.

Rodzaje koron zębowych

Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są korony zębowe, można wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • korony porcelanowe – na podbudowie metalowej, ceramicznej lub metalowej złotej – złoto ma właściwości przeciwpróchnicze; rdzenie metalowe w koronach dentystycznych polecane są w przypadku uzupełniania braków w zębach bocznych,
  • korony pełnoceramiczne – o wysokich walorach estetycznych, do złudzenia przypominające zęby naturalne pacjentów, polecane do uzupełnień zębów przednich,
  • korony kompozytowe, akrylowe – są to korony zwykle tymczasowe, ale u niektórych pacjentów stosuje się je jako koronki na zęby stałe, jeśli nie ma możliwości założenia koron porcelanowych,
  • korony pełno metalowe – bardzo rzadko stosowane, mało estetyczne, za to wysoce trwałe.

Kiedy stosuje się koronki na zęby?

Nasi dentyści z kliniki Supradent zalecają wykorzystanie koron zębowych jako uzupełnień protetycznych przy rekonstrukcji zębów leczonych kanałowo, czy zębów z wrodzonym brakiem szkliwa. Koronki na zęby pozwolą na odbudowę zębów uszkodzonych mechanicznie – pękniętych lub ułamanych, albo bardzo startych. Zaleceniem do wstawienia koronki dentystycznej może być chęć ochrony słabego zęba przed złamaniem, konieczność pokrycia implantu czy umocowania mostu. Kolejnym wskazaniem do zastosowania korony zębowej jest pokrycie zęba zniekształconego, dla dostosowania go do wyglądu pozostałych zębów w szczęce.

Koron zębowych nie można zastosować, jeśli pozostałość zęba znajdująca się nad dziąsłem ma mniej niż 2-3 mm, albo gdy zęby są solidnie zniszczone przez próchnicę, co oznacza, że choroba sięga do poziomu dziąsła lub głębiej. Podczas wizyty w naszym gabinecie dentystycznym lekarz stwierdzi, czy można wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony zębowej, czy też zaleci inne rozwiązanie.

Autor: Zespół Kliniki Supradent