estetyczne aparaty ortodontyczne

Jeszcze do niedawna aparat ortodontyczny kojarzony był głównie z metalowymi, dobrze widocznymi elementami. Dziś jednak pacjenci mogą się zdecydować na aparat estetyczny, który nie odznacza się w tak dużym stopniu, jak tradycyjny aparat. Czym różni się aparat estetyczny od metalowego? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Aparat estetyczny, a metalowy

Na początek warto zastanowić się, czym jest aparat estetyczny i w jakich aspektach różni się od aparatu metalowego? Otóż aparat stały estetyczny wykonany jest z materiałów, które kolorem przypominają barwę naszych zębów. Oznacza to, że jest on biały bądź w kolorze mlecznym, przez co nie odznacza się zbytnio na tle zębów. Aparat metalowy ma natomiast kolor srebrny, przez co jest bardzo dobrze widoczny na zębach. Jego zaletą jest jednak cena, bowiem tradycyjny aparat do korygowania wad zgryzu jest tańszy, czy podobny model, jednak w bardziej dyskretnych kolorach. Ostatecznego wyboru, pomiędzy aparatem estetycznym, a metalowym każdorazowo dokonuje lekarz ortodonta w porozumieniu z pacjentem.

Rodzaje aparatów estetycznych

Istnieje kilka rodzajów aparatów estetycznych, które mogą zostać wykorzystane do korygowania wad zgryzu. W podstawowym ujęciu możemy podzielić je według tego, jak wygląda aparat estetyczny. Na tym tle wyróżnia się aparat:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Aparaty kryształowe oraz szafirowe wyposażone zostały w zamki w kolorze mlecznym. Dzięki temu zlewają się one z kolorem zębów, bowiem większość pacjentów nie posiada idealnie białego uzębienia – naturalny kolor zębów to właśnie mleczny.

Tymczasem aparaty porcelanowe oraz ceramiczne posiadają przezroczyste zamki. Choć na pozór są one mniej widoczne, niż aparaty kryształowe oraz szafirowe, nie zawsze tak jest. Wiele zależy do barwy zębów, a także rodzaju wady zgryzu, jaka ma zostać wyleczona przy pomocy aparatu. W ortodoncji wyróżnia się także inny rodzaj aparatu estetycznego, jakim jest aparat lingwalny, inaczej językowy.

Supradent Poleca:  Chirurgiczne usuwanie zęba - jak wygląda zabieg?

Tego typu aparat jest niemal całkowicie niewidoczny, bowiem umieszcza się go na zębach od strony języka, a nie po zewnętrznej stronie. Niemniej jednak nie zawsze okazuje się on być najlepszym rozwiązaniem, bowiem w niektórych przypadkach jego założenie jest po prostu niemożliwe, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo trudną wadą zgryzu. 

Sprawdź: Ortodonta Warszawa📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Kto powinien zdecydować się na aparat estetyczny?

Aparat ortodontyczny estetyczny wydaje się być odpowiedzią na potrzeby osób, które uważają, że tradycyjny aparat stanowi poważny defekt dla urody. Choć zdania na ten temat są podzielone, to faktem jest, iż z aparatów estetycznych najchętniej korzystają osoby, którym zależy na jak największej dyskrecji. Aparat na zęby estetyczny jest mniej widoczny, niż aparat metalowy, choć nie oznacza to, że nie widać go w ogóle. Jedynym aparatem, który rzeczywiście pozwala zachować niemalże maksymalną dyskrecję, jest aparat językowy.

Niemniej jednak nie będzie on dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku. Na aparat estetyczny najczęściej decydują się osoby dorosłe, które są aktywne zawodowo. Uważają bowiem, że niemalże niewidoczny aparat nie odbierze im pewności siebie i pozwoli zrobić dobre pierwsze wrażenie. Należy jednak mieć na uwadze, że w ortodoncji estetyka jest kwestią wtórną. Najważniejsze są bowiem efekty leczenia, jakie można osiągnąć przy pomocy konkretnego modelu aparatu.

Wadą modeli estetycznych jest ich cena, która jest znacznie wyższa, niż aparatów tradycyjnych. O ile bowiem za zwykły model zapłacimy około 2500-3000 zł, o tyle aparat estetyczny może kosztować nawet 4500-5000 zł. Do ceny aparatu należy jeszcze dodać koszty, związane z odbywaniem wizyt kontrolnych. Z tego też powodu pacjenci często decydują się na rozwiązanie mieszane – na przednim zębach (które są dobrze widoczne) umieszcza się aparat estetyczny, zaś na tylnych aparat metalowy. Pozwala to nieco zaoszczędzić, a przy tym osiągnąć optymalne efekty. 

Supradent Poleca:  Czy implanty zębów są bezpieczne dla zdrowia?

Kiedy warto rozpocząć leczenie?

Na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno – coraz częściej do gabinetów zgłaszają się nawet seniorzy. Nowoczesne rozwiązania, takie jak aparat stały i zamki estetyczne pozwalają nie tylko skorygować uśmiech, ale i wyglądać perfekcyjnie. Leczenie ortodontyczne trwa od kilku miesięcy do nawet dwóch lat, dlatego też z wizytą u ortodonty nie należy zwlekać. Decydując się na założenie aparatu estetycznego, będziemy musieli – podobnie jak pacjenci, noszący aparat metalowy – co jakiś czas zgłaszać się na wizyty kontrolne.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Z reguły odbywają się one co 4-6 tygodni. Warto mieć na uwadze, że choć zwykle nie ma przeciwwskazań do tego, aby zdecydować się na aparat estetyczny zamiast na metalowy, to ostatecznego wyboru modelu należy dokonać po szczegółowych konsultacjach z ortodontą. Dobierze on nie tylko metodę leczenia, ale także model aparatu, który zostanie do niego wykorzystany. Pamiętajmy, że terapia nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu stałego estetycznego. Bardzo istotny jest także proces retencji, zatem ortodonta dobiera dla pacjenta odpowiedni aparat retencyjny.