retainer

Nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów retencyjnych, których zadaniem jest utrwalenie efektów uzyskanych po wielomiesięcznym noszeniu aparatu stałego.
Aparat retencyjny, czyli retainer może być aparatem ruchomym lub stałym. Oba jego rodzaje pozwalają utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, a o wyborze retainera decyduje lekarz z naszej kliniki, który od początku leczył pacjenta pod względem ortodontycznym.

Co to jest aparat retencyjny (retainer)?

Aparat retencyjny, czyli retainer to często stosowane rozwiązanie, które pomaga utrwalić skutki leczenia ortodontycznego. Jest bardzo skutecznym i często stosowanym narzędziem, które utrzymuje zęby w takiej pozycji, w jakiej chcemy je zachować. 

Aparaty retencyjne z reguły noszone są dwa razy dłużej od okresu, w którym trwało leczenie ortodontyczne. W rzeczywistości jednak długość ta ustalana jest bardzo indywidualnie. Retainer to niezastąpione narzędzie, które pozwala utrwalić skutki noszenia aparatu na zęby. 

Leczenie retencyjne – ile musi trwać?

Nie ma uniwersalnych ram czasowych leczenia retencyjnego. Jedni pacjenci noszą retainer krótko, inni dłużej. Przyjmuje się, że aparat retencyjny stały lub ruchomy należy nosić do kilku lat, przeważnie przez połowę tego czasu, jaki pacjent poświęcił na leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego.

Długość okresu retencji zależy od:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • typu zastosowanego wcześniej leczenia,
  • stopnia wady zgryzu u pacjenta,
  • predyspozycji genetycznych,
  • wieku pacjenta,
  • potencjalnego wpływu zębów mądrości na ustawienie pozostałych zębów.

Lekarz z naszej kliniki zawsze bierze pod uwagę  indywidualne potrzeby każdego pacjenta, przy ustalaniu długości okresu leczenia z zastosowaniem aparatów retencyjnych.

Dlaczego należy zakładać aparat retencyjny po stałym aparacie?

Wydawać by się mogło, że uzyskane podczas klasycznego leczenia ortodontycznego efekty są na tyle stabilne, że będzie można się nimi cieszyć do końca życia. Nie do końca musi tak być. Jeśli zaniechamy leczenia retencyjnego i nie zastosujemy retencji ortodontycznej, może się zdarzyć, że wszystkie pozytywne rezultaty leczenia ortodontycznego zostaną zaprzepaszczone, a zęby – kolokwialnie rzecz ujmując – rozjadą się na wszystkie strony. To od decyzji lekarza zależy czy zastosowany zostanie u pacjenta retainer stały, zakładany trwale na zęby, czy retainer ruchomy.

Supradent Poleca:  Odwapnianie zębów - co to jest? przyczyny i objawy

Jak stosować na co dzień retainer?

Stosowanie aparatu retencyjnego jest bardzo ważne, aby móc cieszyć się wynikami leczenia ortodontycznego przez długi czas. Przygotowany przez naszych lekarzy aparat powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku, dla zachowania higieny. Nie wolno samodzielnie regulować retainera. Na wizycie kontrolnej szyna retencyjna zostanie dopasowana do potrzeb pacjenta, a jeśli odczujemy dyskomfort, powinniśmy się zgłosić do lekarza na uregulowanie retainera. Aparat retencyjny najlepiej nosić przez cały czas. Łatwo się można do niego przyzwyczaić, zwłaszcza po kilkunastomiesięcznym leczeniu ortodontycznym.

Aparat ortodontyczny retencyjny pozwoli na utrzymanie oczekiwanych rezultatów, o ile pacjent będzie przestrzegać rad swojego lekarza i nie porzuci w kąt retainera. Aparat retencyjny trzeba na bieżąco czyścić, aby pozbyć się z jego powierzchni płytki bakteryjnej oraz nieprzyjemnego zapachu. Nie można bagatelizować wagi leczenia z zastosowaniem retainera, ponieważ zapewnia on ochronę właściwie ustawionych zębów i zapobiegnie ich ponownemu skrzywieniu się.

Aparat retencyjny – jak dbać o zęby podczas noszenia?

Noszenie aparatu retencyjnego nie zwalnia pacjenta z konieczności dbania o higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie gromadzące się bakterie i płytka nazębna doprowadzą do powstania zmian próchnicznych. Czy retainer utrudnia ten proces? Jak prawidłowo o niego dbać? 

Ruchomy aparat retencyjny nie jest trudny w utrzymaniu w czystości. Każdorazowo należy go wyjmować i szczotkować za pomocą zwykłej pasty do zębów – takiej, z jakiej korzystamy na co dzień. Trudniejsze jest zachowanie higieny w przypadku stałych aparatów retencyjnych, dlatego warto bardzo dokładnie stosować się do zaleceń ortodonty, które poinstruuje pacjenta w jaki sposób zachowywać odpowiednią higienę podczas noszenia reteinera. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Na pewno warto zaopatrzyć się w tak zwane wyciorki, czyli szczoteczki międzyzębowe. Bezwzględnie warto stosować także nici dentystyczne oraz dobrej jakości płyn do płukania ust. 

Supradent Poleca:  Kamień nazębny - jak powstaje? Jak usuwać i zapobiegać?

Jakie są rodzaje aparatów retencyjnych?

Aparaty retencyjne dzieli się na dwie główne grupy – stałe oraz ruchome. Różnicują się one według sposobu utrzymywania w jamie ustnej. Stały retainer przytwierdzany jest na wewnętrznej powierzchni zębów i nie może być samodzielnie usunięty. Ruchome retainery działają natomiast na takiej samej zasadzie jak ruchome aparaty ortodontyczne. Mogą być wyjmowane przez pacjenta samodzielnie i przeznaczone są do noszenia tylko przez określoną część dobry. Z reguły z początku zakłada się je w ciągu dnia, a na późniejszym etapie leczenia – tylko na noc. 

Aparaty retencyjne stałe i ruchome wykonane są z różnych materiałów. Stałe wykonane są zazwyczaj z metalowych elementów (drutów) a ruchome z materiałów termoformowalnych, które są dyskretne i przezroczyste. Zazwyczaj są to płytki akrylowe wyposażone w klamry.

Ile kosztuje aparat na zęby retencyjny?

Koszt aparatu retencyjnego, używanego po zakończeniu leczenia ortodontycznego w celu utrzymania efektów terapii, może się różnić w zależności od kilku czynników. Do tych czynników zalicza się rodzaj aparatu retencyjnego (stały czy wyjmowany), materiały, z jakich jest wykonany, a także lokalizację i ceny obowiązujące w danej klinice ortodontycznej.

Przykładowe przedziały cenowe dla różnych typów aparatów retencyjnych mogą wyglądać następująco:

  1. Aparat retencyjny stały (np. drut retencyjny przyklejony do wewnętrznej strony zębów): Koszt może wynosić od około 600 do 1000 zł za łuk (górny lub dolny).
  2. Aparat retencyjny wyjmowany (np. przezroczysta nakładka retencyjna): Ceny mogą się wahać od około 500 do 1000 zł za sztukę.

Te ceny są jednak tylko orientacyjne i mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem ortodontą, aby uzyskać dokładną wycenę w kontekście indywidualnych potrzeb i warunków leczenia.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Czy aparat retencyjny prostuje zęby? 

Wiele osób zastanawia się, czy retainery przyczyniają się do wyprostowania zębów. W istocie aparaty retencyjne nie służą do prostowania zębów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aparatem ruchomym, czy stałym w żaden sposób nie oddziałuje on na zgryz. Lekarz dopasowuje go i zakłada w taki sposób, aby nie wywierał nacisku na żaden z zębów. Głównym zadaniem tego typu narzędzi jest utrzymywanie zębów w odpowiedniej pozycji. W ten sposób znacznie zwiększa się skuteczność leczenia ortodontycznego. Utrwalenie efektu zapobiega powrotowi wyprostowanych zębów do poprzedniej pozycji. 

Supradent Poleca:  Jak wygląda leczenie aparatem na zęby?

Ile godzin dziennie nosić aparat retencyjny?

Zalecenia dotyczące czasu noszenia aparatu retencyjnego mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń ortodonty. Zazwyczaj, dla wyjmowanych aparatów retencyjnych, zaleca się:

  1. W pierwszych miesiącach po zakończeniu leczenia ortodontycznego: Aparat retencyjny często nosi się przez większość dnia i nocy, z wyjątkiem jedzenia, picia oraz czyszczenia zębów. To zwykle oznacza około 20-22 godzin na dobę.
  2. Po okresie początkowym: Można stopniowo ograniczać czas noszenia aparatu, zależnie od zaleceń ortodonty. W wielu przypadkach, po pewnym czasie, aparat nosi się tylko w nocy.

Ważne jest, aby ściśle stosować się do zaleceń ortodonty, ponieważ odpowiednie użytkowanie aparatu retencyjnego jest kluczowe dla utrzymania efektów leczenia ortodontycznego. Lekarz ortodonta dostosuje zalecenia do postępów pacjenta i specyfiki przypadku.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy: