RETAINER - aparat retencyjny - Jak działa ?

29 May 2018
aparat retencyjny

Nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów retencyjnych, których zadaniem jest utrwalenie efektów uzyskanych po wielomiesięcznym noszeniu aparatu stałego.
Aparat retencyjny, czyli retainer może być aparatem ruchomym lub stałym. Oba jego rodzaje pozwalają utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, a o wyborze retainera decyduje lekarz z naszej kliniki, który od początku leczył pacjenta pod względem ortodontycznym.

Leczenie retencyjne – ile musi trwać?

Nie ma uniwersalnych ram czasowych leczenia retencyjnego. Jedni pacjenci noszą retainer krótko, inni dłużej. Przyjmuje się, że aparat retencyjny stały lub ruchomy należy nosić do kilku lat, przeważnie przez połowę tego czasu, jaki pacjent poświęcił na leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego.

Długość okresu retencji zależy od:

  • typu zastosowanego wcześniej leczenia,
  • stopnia wady zgryzu u pacjenta,
  • predyspozycji genetycznych,
  • wieku pacjenta,
  • potencjalnego wpływu zębów mądrości na ustawienie pozostałych zębów.

Lekarz z naszej kliniki zawsze bierze pod uwagę  indywidualne potrzeby każdego pacjenta, przy ustalaniu długości okresu leczenia z zastosowaniem aparatów retencyjnych.

Dlaczego należy zakładać aparat retencyjny po stałym aparacie?

Wydawać by się mogło, że uzyskane podczas klasycznego leczenia ortodontycznego efekty są na tyle stabilne, że będzie można się nimi cieszyć do końca życia. Nie do końca musi tak być. Jeśli zaniechamy leczenia retencyjnego i nie zastosujemy retencji ortodontycznej, może się zdarzyć, że wszystkie pozytywne rezultaty leczenia ortodontycznego zostaną zaprzepaszczone, a zęby – kolokwialnie rzecz ujmując – rozjadą się na wszystkie strony. To od decyzji lekarza zależy czy zastosowany zostanie u pacjenta retainer stały, zakładany trwale na zęby, czy retainer ruchomy.

Jak stosować na co dzień retainer?

Stosowanie aparatu retencyjnego jest bardzo ważne, aby móc cieszyć się wynikami leczenia ortodontycznego przez długi czas. Przygotowany przez naszych lekarzy aparat powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku, dla zachowania higieny. Nie wolno samodzielnie regulować retainera. Na wizycie kontrolnej szyna retencyjna zostanie dopasowana do potrzeb pacjenta, a jeśli odczujemy dyskomfort, powinniśmy się zgłosić do lekarza na uregulowanie retainera. Aparat retencyjny najlepiej nosić przez cały czas. Łatwo się można do niego przyzwyczaić, zwłaszcza po kilkunastomiesięcznym leczeniu ortodontycznym.

Aparat ortodontyczny retencyjny pozwoli na utrzymanie oczekiwanych rezultatów, o ile pacjent będzie przestrzegać rad swojego lekarza i nie porzuci w kąt retainera. Aparat retencyjny trzeba na bieżąco czyścić, aby pozbyć się z jego powierzchni płytki bakteryjnej oraz nieprzyjemnego zapachu. Nie można bagatelizować wagi leczenia z zastosowaniem retainera, ponieważ zapewnia on ochronę właściwie ustawionych zębów i zapobiegnie ich ponownemu skrzywieniu się.

Autor: Zespół Kliniki Supradent