aparat ortodontyczny na zębach

Wady zgryzu można dziś leczyć za pomocą różnego typu aparatów – niektóre z nich, takie jak aparat ceramiczny, są bardzo skuteczne, a przy tym niezwykle estetyczne. Powodem jest fakt, iż nie wyróżniają się w tak dużym stopniu, jak aparaty metalowe. Jak działa aparat estetyczny ceramiczny, ile kosztuje i kiedy warto się na niego zdecydować?

Czym charakteryzuje się aparat ortodontyczny ceramiczny?

Aparat ortodontyczny ceramiczny to rodzaj aparatu stałego, który mocowany jest do zębów po zewnętrznej stronie. Z czysto medycznego punktu widzenia pełni on dokładnie taką samą rolę, jak aparat metalowy. Różnica tkwi w jego wyglądzie, bowiem aparat ceramiczny, co do zasady, jest o wiele mniej widoczny. Wszystko dlatego, że zamki w aparacie swoim kolorem zbliżone są do barwy uzębienia, przez co „zlewają” się z naszymi zębami, stając się niemalże niewidoczne. Dodatkowo można dobrać ligatury, które kolorystycznie zbliżone będą do barwy zębów, co znacznie wzmacnia pozytywny efekt estetyczny. Warto jednak mieć na uwadze, że aparat ceramiczny nie jest całkowicie niewidoczny dla osób trzecich, bowiem łuki umieszczone w zamkach wciąż rzucają się w oczy, choć oczywiście w o wiele mniejszym stopniu, niż w przypadku aparatów metalowych. 

Sprawdź: Ortodonta Warszawa📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Aparat ceramiczny – dla kogo?

Wiadomo już, czym różni się aparat ceramiczny od metalowego, pozostaje jednak pytanie, dla kogo przeznaczone są aparaty estetyczne? Otóż zostały one stworzone z myślą o osobach, które chciałyby zadbać o swój zgryz, a jednocześnie zachować piękny, estetyczny uśmiech w trakcie trwania leczenia. Aparaty metalowe mogą bowiem odbierać pewność siebie, gdyż są bardzo widoczne na tle zębów. Tymczasem aparat ceramiczny nie rzuca się w oczy tak bardzo, przez co chętnie decydują się na niego osoby aktywne zawodowo, które na co dzień muszą dbać o swój wygląd. Aparat ceramiczny może być stosowany w leczeniu różnego typu wad zgryzu, u osób w każdym wieku. Niemniej jednak ostatecznego wyboru zarówno metody leczenia, jak i narzędzi terapeutycznych, dokonuje lekarz ortodonta w porozumieniu z pacjentem. 

Supradent Poleca:  Implant zęba - co to jest? jak wygląda, ile kosztują systemy implantologiczne?

Cena aparatu ceramicznego, czyli ile kosztuje pełne leczenie?

Wśród pacjentów często pojawia się pytanie, ile kosztuje aparat ceramiczny? Nie ulega wątpliwości, że koszty leczenia ortodontycznego są wysokie, natomiast jeśli chcemy skorzystać z nowoczesnych, estetycznych rozwiązań, będą one rosły. Za tradycyjny aparat metalowy zapłacimy średnio 2,500 – 3,000 tysiące złotych, podczas gdy aparat ceramiczny to już wydatek rzędu 3,500 – 4,500 tysiąca złotych.

Do tego musimy doliczyć koszty związane z przeprowadzaniem pełnej diagnostyki ortodontycznej oraz wizytami kontrolnymi, które trzeba odbywać co około 4 tygodnie. Zwróćmy uwagę, że aparaty ceramiczne nie różnią się pod tym względem od aparatów tradycyjnych. Koszty pełnego leczenia będą więc wyższe o około 1000 zł w stosunku do terapii, przeprowadzonej za pomocą tradycyjnego aparatu metalowego. 

Czy warto zdecydować się na aparat ceramiczny?

Decydując się na konkretny aparat ortodontyczny, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. W kontekście aparatu ceramicznego kluczowa może okazać się jego cena. Warto mieć na względzie, że aparaty estetyczne, w tym aparat ceramiczny, mają pewne wady. Ze względu na swój delikatny kolor, mogą ulegać przebarwieniom.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Pacjenci często pytają ortodontów, czy aparat ceramiczny się przebarwia, a jeśli tak, to jak owym przebarwieniom zapobiegać? Bardzo istotna jest tutaj profilaktyka, a więc wykluczenie z menu produktów, które potencjalnie mogą zabarwić aparat ortodontyczny. Należą do nich:

  • owoce – truskawki, czereśnie, borówki, maliny,
  • buraki,
  • kawa,
  • sok pomarańczowy,
  • niektóre przyprawy.

O ile owoce czy buraki mogą powodować łatwe do usunięcia przebarwienia, o tyle te związane z piciem dużej ilości kawy, soku pomarańczowego czy stosowaniem przypraw o wiele trudniej usunąć. Należy mieć tego świadomość, decydując się na aparat estetyczny, bowiem w przypadku przebarwień nie wygląda on już tak efektownie. Kolejną wadą tego typu aparatów są zamki, które zwykle mają nieco większe rozmiary, niż w przypadku aparatów metalowych.

Supradent Poleca:  Aparat estetyczny - jakie są rodzaje, kto powinien wybrać?

Różnica nie jest jednak bardzo duża, a pacjenci z czasem przyzwyczajają się do większego rozmiaru. Decyzja o zastosowaniu aparatu ceramicznego powinna być podjęta w porozumieniu z lekarzem ortodontą, który dobierze dla nas najlepsze rozwiązanie. Faktem jest, iż obecnie coraz więcej osób decyduje się na aparat ceramiczny, głównie ze względów estetycznych.

Jak długo trwa leczenie aparatem ceramicznym?

Cały proces leczenia aparatem ceramicznym zwykle trwa od 1,5 do nawet 2 lat. W tym kontekście nie różni się on zbytnio od tradycyjnego aparatu metalowego. Warto mieć na uwadze, że czas trwania leczenia zawsze zależy od konkretnej wady zgryzu, jaką musimy skorygować. Trudno więc jednoznacznie ocenić, jak długo będziemy musieli nosić aparat ortodontyczny. Niemniej jednak, chcąc skrócić do minimum czas terapii, pomocne okazują się innego typu aparaty – model ceramiczny pełni głównie funkcję estetyczną, lecz nie powoduje, że wada zostanie skorygowana szybciej. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷