Implanty zębowe to jedna z najbardziej nowoczesnych, skutecznych i wygodnych dla pacjenta metod uzupełniania ubytków w uzębieniu. Jest to jednak element obcy, który umieszczany jest w naszym ciele. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie on odrzucony przez organizm. Czy powinno ono jednak zniechęcać pacjentów do dokonywania zabiegów? Jakie jest prawdopodobieństwo, że nasz implant zostanie odrzucony
Spis Treści
Czy implant może się nie przyjąć?
Niezbędnym elementem każdego wszczepiania implantu jest proces osteointegracji. Rozpoczyna się on już w momencie, kiedy do naszej kości zostaje wkręcona tytanowa śruba. Proces ten polega na wrastaniu komórek kostnych, czyli osteoblastów w implant. Osteointegracja, w zależności od umieszczenia śruby trwa od trzech do nawet ośmiu miesięcy. To właśnie w tym okresie nasze ciało przyjmuje implant lub odrzuca je, jako element obcy.
Odrzucenie implantu stomatologicznego – jak często się zdarza?
Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, które wymaga połączenia wielu czynników – doświadczenie lekarza implantologa, dobrej jakości sprzętu oraz wysokiej klasy samych implantów. W naszej klinice Supradent łączymy doświadczenie lekarzy, najlepszy sprzęt i najwyższej jakości implanty stomatologiczne. Jednak nawet w takim przypadu nie ma stu procentowej gwarancji, że implanty się przyjmą. Warto jednak pamiętać o tym, że prawdopodobieństwo ich odrzucenia jest ekstremalnie niskie i wynosi nie więcej niż jeden procent. Procedura założenia implantu zębowego jest nie tylko skuteczna, ale także bardzo bezpieczna.
Istnieją pewne kwestie, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo odrzucenia implantu. Mowa tu przede wszystkim o paleniu papierosów, nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz próchnicy.
Sprawdź naszą ofertę: Implanty Warszawa – klinika Supradent
Odrzucenie implantu zęba – objawy
Chociaż odrzucenie implantu zębowego jest niezwykle rzadkie, warto zdawać sobie sprawę, jakie daje objawy. Przede wszystkim są one widoczne na zdjęciu RTG, gdzie lekarz jest w stanie dostrzec utratę masy kostnej w jego bezpośredniej okolicy. Kolejne objawy są już odczuwalne przez pacjenta. Spośród nich wymienić można między innymi ból, krwawienie i opuchliznę. Ząb może stać się ruchomy a w jego okolicy pojawia się stan zapalny. Bardzo istotna jest szybkość reakcji na objawy, ponieważ im krócej zwlekamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że konieczne będą inwazyjne metody „ratowania” zęba. Na ogół lekarze zalecają pacjentom częste dezynfekowanie i zachowanie higieny, a także pryzmowanie antybiotyków.
Czy można uratować odrzucony implant?
Wielu z nas zapewne zastanawia się, czy odrzucony implant można w jakiś sposób uratować. Na szczęście współczesna medycyna stomatologiczna zapewnia wiele możliwości, których stopień inwazyjności jest uzależniony zarówno od zaawansowania utraty masy kostnej, jak i od szybkości naszej reakcji. Jeżeli ubytek kości jest bardzo duży najczęściej zaleca się powtórzenie zabiegu. Popularną metodą, która pozwala na uratowanie odrzuconego implantu jest przeszczep tkanki kostnej w jego bezpośrednie okolice. Zwiększa to szansę na jego przyjęcie się. Jeżeli to nie pomoże, lekarz może podjąć się przeszczepy tkankowego. Szansa na powodzenie takiego zabiegu jest wysoka i wynosi ponad osiemdziesiąt procent.
Odrzucenie implantu zębowego jest niezwykle rzadkie, warto jednak wybierać profesjonalne kliniki implantologiczne, w których korzysta się wyłącznie z najwyższej klasy materiałów. Wówczas możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że implant się przyjmie. Wiele także zależy od naszych przyszłych nawyków.