Tradycyjny aparat na zęby, choć pozwala uzyskać piękny, prosty uśmiech, dla wielu osób stanowi poważny defekt estetyczny. Pacjenci mogą więc skorzystać z aparatów, których elementy kolorystycznie dopasowane są do barwy zębów. Te jednak również są widoczne, lecz w dużo mniejszym stopniu. Tymczasem na rynku pojawiły się również aparaty lingwalne, które mocowane są od strony języka. Czym jest aparat lingwalny, ile trwa leczenie i czy warto się na niego zdecydować?
Spis Treści
Czym charakteryzują się aparaty lingwalne?
Aparat na zęby lingwalny jest stałym aparatem ortodontycznym, który umieszcza się za pomocą specjalistycznego kleju. Różnica w odniesieniu do tradycyjnych aparatów polega na tym, że aparat lingwalny mocuje się od strony języka, a nie od zewnętrznej strony zębów. Dzięki temu staje się on niemalże niewidoczny. Przezroczysty aparat na zęby wykonywany jest na zamówienie, mając na względzie zgryz konkretnego pacjenta i sposób, w jaki ma on zostać skorygowany. Dzięki temu poszczególne elementy o wiele lepiej dopasowują się do zębów, są mniej wyczuwalne, a ich noszenie przynosi bardzo dobre efekty. Na realizację zamówienia trzeba poczekać około 3-5 tygodni. Aparat lingwalny może powodować niewielki dyskomfort od razu po założeniu, jednak problem powinien minąć po kilku dniach.
Sprawdź: Ortodonta Warszawa
Zalety aparatu lingwalnego
Pacjenci, którzy zdecydowali się na aparat ortodontyczny wewnętrzny, chwalą sobie w szczególności jego estetykę i dyskrecję, jaką zapewnia jego noszenie. Aparat ten jest bowiem niewidoczny, stąd doskonale sprawdza się w przypadku osób, które chciałyby zachować najwyższy poziom estetycznego uśmiechu, lecz z drugiej strony ich zgryz wymaga korekty. Jak się okazuje, aparat lingwalny posiada także szereg innych zalet. Warto podkreślić jego uniwersalność, bowiem może być stosowany do leczenia niemal wszystkich wad zgryzu, choć oczywiście ostateczną decyzję dotyczącą wyboru metody leczenia podejmuje ortodonta w porozumieniu z pacjentem.
Aparat incognito można założyć osobom w każdym wieku – największą popularnością cieszy się on wśród osób aktywnych zawodowo, a także studentów czy nastolatków. Dużą zaletę stanowi także idealne dopasowanie do zębów, co znacznie skraca czas leczenia. Pacjent nie musi odbywać wizyt kontrolnych tak często, jak w przypadku tradycyjnych aparatów. Ponadto, istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się na zębach próchnicy, bowiem ich czyszczenie jest o wiele prostsze, niż gdy nosimy tradycyjny aparat metalowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż aparat lingwalny redukuje też ryzyko odwapnienia szkliwa – nawet, jeśli do niego dojdzie, to powstaje na wewnętrznej stronie, nie stanowiąc tym samym defektu estetycznego.
Ile trwa leczenie aparatem lingwalnym?
Aparat na zęby niewidoczny pozwala znacznie skrócić czas trwania leczenia ortodontycznego. W przypadku tradycyjnych aparatów na zęby, leczenie trwa około 1,5-2 lata. Jest to czas, w którym pacjenci muszą przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej, a także zobowiązani są unikać niektórych produktów żywnościowych. Co istotne, w całym toku leczenia pacjenci muszą regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych, co generuje koszty, a także zajmuje sporo czasu.
Tymczasem leczenie aparatem lingwalnym trwa nieco krócej, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Prostą wadę można wyleczyć nawet w 4-6 miesięcy, w nieco trudniejszych przypadkach leczenie trwa około roku. Najdłuższy okres terapii aparatem lingwalnym to około 2-2,5 roku. Niemniej jednak, nie należy kierować się danymi statystycznymi, bowiem każdy pacjent zgłasza się z indywidualnym problemem, który wymaga odpowiedniego podejścia. Wiele zależy od rodzaju wady, a także jej złożoności. Warto pamiętać, że czas leczenia aparatem lingwalnym zawsze będzie krótszy, niż gdybyśmy zdecydowali się na tradycyjny aparat metalowy, a nawet aparat estetyczny, co wynika z idealnego dopasowania aparatu lingwalnego do uzębienia pacjenta.
Ile kosztuje aparat lingwalny?
Aparat lingwalny wciąż nie jest jeszcze najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce. Nie wynika to jednak z faktu, iż można go używać jedynie w konkretnych przypadkach, a z jego ceny. Jak się okazuje, cena aparatu lingwalnego może być nawet 2 razy wyższa, niż aparatu tradycyjnego. Będziemy musieli za niego zapłacić około 4-5 tysięcy złotych, natomiast w przypadku, gdy decydujemy się na model z dopasowanymi do zębów zamkami, cena wzrasta do 6-7 tysięcy złotych.
Do tego musimy jeszcze doliczyć koszty wizyt u ortodonty, które jednak odbywają się rzadziej, niż gdy nosimy tradycyjny aparat. Wysoką cenę rekompensuje wygoda noszenia tego typu aparatu oraz fakt, iż o wiele rzadziej dochodzi do rozwoju próchnicy czy demineralizacji szkliwa. Oczywiście, niemałe znaczenie ma także aspekt estetyczny, który dla wielu pacjentów pozostaje na pierwszym miejscu. Aparatu lingwalnego nie widać, zatem nie odbiera on pewności siebie. Leczenie przebiega w bardzo dyskretnej formie, przy zachowaniu maksymalnej satysfakcji pacjenta oraz osiąganiu oczekiwanych efektów terapii.
Sprawdź: Invisalign Warszawa