Przodozgryz - Sprawdź jak leczyć u dzieci i dorosłych!

4 January 2018

Czym jest przodozgryz?

Przodozgryz jest nazywany inaczej doprzednią wadą zgryzu. Charakteryzuje się wysunięciem żuchwy do przodu względem szczęki. Innymi słowy, następuje w przebiegu takiej wady wysunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego łuku. Może dojść również do zwiększonego kąta żuchwy i wydłużenia dolnego odcinka twarzy. W niektórych przypadkach przodozgryz powoduje zatrzymanie doprzedniego wzrostu szczęki. Najczęściej wada ta spowodowana jest przez czynniki genetyczne. Może być wywołana także m.in. przez rozszczep podniebienia

Wada może przybrać postać przodozgryzu całkowitego lub częściowego oraz rzekomego, a także przodożuchwie morfologiczne lub czynnościowe. Przodozgryz powoduje zaburzenie funkcji odgryzania i żucia pokarmów, może wywołać wady wymowy w zakresie prawidłowego artykułowania niektórych zgłosek.

Przodozgryz – leczenie

Leczenie przodozgryzu najczęściej polega na stosowaniu aparatów ortodontycznych. To lekarz ortodonta dobiera właściwy aparat do wady zgryzu pacjenta i jego indywidualnych preferencji. W odosobnionych przypadkach przodozgryz może wymagać podjęcia interwencji chirurgicznej przez chirurga stomatologicznego.

Przodozgryz u dzieci

W większości przypadków przodozgryz u dzieci wynika z uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Jeśli rodzice dziecka mają przodozgryz, bardzo prawdopodobne jest, że ich potomek odziedziczy tę samą wadę. Natomiast w przypadku, gdy przodozgryz wynika z czynników środowiskowych, rodzice mogą podjąć realne kroki, mające na celu przeciwdziałanie powstawaniu wady. Warto wiedzieć, że przodozgryz mogą wywoływać:

  • zbyt wysokie układanie dziecka do snu, powodujące zgięcie głowy do przodu i dotykanie brodą klatki piersiowej,
  • negatywne nawyki polegające na ssaniu górnej wargi, języka lub kciuka.

Czasami przodozgryz występuje jako efekt uboczny rozszczepu podniebienia lub przerostu migdałków podniebiennych. W takim przypadku odruchowo dziecko zaczyna wysuwać żuchwę do przodu, aby ułatwić sobie swobodne oddychanie przez nos. Przodozgryz to także czynnik występujący w przebiegu wielu chorób:

  • achondroplazji,
  • zespołu Aperta,
  • zespołu Crouzona,
  • zespołu Downa.

Leczenie przodozgryzu u dzieci polega na pobudzeniu wzrostu szczęki przy jednoczesnym zahamowaniu do przedniego wzrostu żuchwy. Można uzyskać taki efekt przy leczeniu aparatem, ale ortodonta zaleca jednocześnie wykonywanie przez dziecko ćwiczeń, które polegają na cofaniu żuchwy do prawidłowego położenia.

Jeśli dziecko ma część zębów mlecznych i część stałych, najlepiej będzie leczyć przodozgryz zdejmowanym aparatem ortodontycznym, który będzie stopniowo przesuwał do przodu zęby górne względem zębów dolnych. Leczenie aparatem ortodontycznym wyjmowanym przynosi dobre efekty, jeśli dziecko stosuje się do zaleceń ortodonty, a sam aparat został indywidualnie dobrany.

Leczenie przodozgryzu u dorosłych

Jeśli przodozgryz zostanie zdiagnozowany u osoby dorosłej lub rozwinie się dopiero po wzroście żuchwy i szczęki, należy leczyć go z wykorzystaniem aparatów stałych. Przy zaawansowanych wadach zgryzu w postaci przodozgryzu konieczne może być zastosowanie zabiegu chirurgicznego.

Autor: Zespół Kliniki Supradent