przodozgryz

W naszym najnowszym artykule zagłębiamy się w temat przodozgryzu, powszechnej wady zgryzu, charakteryzującej się wysunięciem zębów górnych przed zęby dolne. Ten stan może wprowadzać wiele wyzwań, od problemów z żuciem i mówieniem, po wpływ na wygląd i samoocenę. Przybliżamy przyczyny, konsekwencje oraz dostępne metody leczenia przodozgryzu, podkreślając znaczenie wczesnej diagnozy i indywidualnie dopasowanej terapii.

Czym jest przodozgryz?

Przodozgryz jest nazywany inaczej doprzednią wadą zgryzu. Charakteryzuje się wysunięciem żuchwy do przodu względem szczęki. Innymi słowy, następuje w przebiegu takiej wady wysunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego łuku. Może dojść również do zwiększonego kąta żuchwy i wydłużenia dolnego odcinka twarzy. W niektórych przypadkach przodozgryz powoduje zatrzymanie doprzedniego wzrostu szczęki. Najczęściej wada ta spowodowana jest przez czynniki genetyczne. Może być wywołana także m.in. przez rozszczep podniebienia

Wada może przybrać postać przodozgryzu całkowitego lub częściowego oraz rzekomego, a także przodożuchwie morfologiczne lub czynnościowe. Przodozgryz powoduje zaburzenie funkcji odgryzania i żucia pokarmów, może wywołać wady wymowy w zakresie prawidłowego artykułowania niektórych zgłosek.

Co powoduje powstawanie przodozgryzu?

Przodozgryz, charakteryzujący się tym, że górne zęby wysuwają się znacząco przed dolne, jest spowodowany przez szereg czynników, które mogą działać niezależnie lub w połączeniu. Eksperci w dziedzinie ortodoncji i stomatologii identyfikują kilka głównych przyczyn powstawania przodozgryzu:

  1. Genetyka: Jednym z najważniejszych czynników są predyspozycje genetyczne. Jeśli rodzice lub bliscy krewni mają przodozgryz, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie miało tę wadę.
  2. Nawyki z dzieciństwa: Pewne nawyki z okresu niemowlęcego i wczesnego dzieciństwa, takie jak długotrwałe ssanie kciuka, smoczka, czy nieprawidłowe nawyki żucia i połykania, mogą przyczyniać się do rozwoju przodozgryzu.
  3. Nieproporcjonalny rozwój szczęk: Nieprawidłowy rozwój szczęk, w którym górna szczęka rozwija się szybciej lub jest większa od dolnej, może prowadzić do przodozgryzu. Może to być zarówno kwestia genetyczna, jak i wynikająca z innych czynników.
  4. Strata zębów: Wczesna utrata zębów mlecznych lub stałych, zwłaszcza w dolnym łuku zębowym, może prowadzić do przesunięcia zębów i rozwoju przodozgryzu.
  5. Choroby i zaburzenia rozwojowe: Niektóre choroby i zaburzenia, takie jak achondroplazja (rodzaj karłowatości) czy zespół Crouzona, mogą wpływać na rozwój przodozgryzu.
Supradent Poleca:  Piłowanie zębów - czy można korygować kształt zębów?

Rozpoznanie i leczenie przodozgryzu najlepiej jest przeprowadzić jak najwcześniej, aby wykorzystać potencjał wzrostu i rozwoju dziecka. Wczesne interwencje ortodontyczne mogą znacząco poprawić zarówno funkcjonalność zgryzu, jak i estetykę uśmiechu.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Jakie są objawy i jak leczony jest tyłozgryz?

Jednym z jego najbardziej charakterystycznych objawów jest wysunięcie dolnej wargi. U pacjentów z taką wagą bruzda wargowo–bródkowa bywa wygładzona. Pozostałe objawy zależą od rodzaju wady. Przodozgryz całkowity objawia się wysunięciem dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Przodozgryz częściowy powoduje wzrost przedniego odcinka żuchwy. 

Leczenie przodozgryzu zależy w dużej mierze od wieku pacjenta. W przypadku dzieci głównym celem jest pobudzenie wzrostu szczęki i zahamowanie wzrostu żuchwy. Efekty uzyskiwane są za pomocą aparatu ortodontycznego. Ważne jest przesunięcie do przodu zębów górnych w stosunku do zębów dolnych. Czasami niezbędna jest ekstrakcja zębów – wówczas usuwane są czwórki. Jeszcze przed założeniem aparatu stosowane odpowiednio dobrane przez lekarza ćwiczenia, które mają na celu zwiększenie skuteczności leczenia. 

W przypadku dorosłych przodozgryz leczony jest na różne sposoby w zależności od jego zaawansowania. Zazwyczaj stosuje się aparat ortodontyczny, jednak w niektórych przypadkach może być potrzebny zabieg chirurgiczny. Stosowany jest także tak zwany kamuflaż, czyli wychylenie górnych zębów i pochylenie dolnych. Odbywa się to za pomocą aparatu stałego. 

Leczenie przodozgryzu aparatem ortodontycznym

Głównym elementem i podstawą leczenia przodozgryzu jest aparat ortodontyczny. Stosuje się go zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U maluchów zazwyczaj stosowany jest aparat ruchomy. W przypadku osób dorosłych, u których wzrost szczęki i żuchwy jest już zakończony, takie rozwiązanie nie jest możliwe. Zawsze stosowane są aparaty stałe. 

Dokładny sposób leczenia przodozgryzu aparatem ortodontycznym ustalany jest indywidualnie w przypadku żadnego pacjenta. Współczesna ortodoncja daje możliwość leczenia nawet bardzo zaawansowanych przypadków przodozgryzu. Ważne jest to, aby dokonać właściwej diagnozy i dobrać leczenie w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadało potrzebom pacjenta. 

Supradent Poleca:  Usuwanie kamienia nazębnego - co to jest, jak często należy wykonywać?

Przodozgryz u dzieci

W większości przypadków przodozgryz u dzieci wynika z uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Jeśli rodzice dziecka mają przodozgryz, bardzo prawdopodobne jest, że ich potomek odziedziczy tę samą wadę. Natomiast w przypadku, gdy przodozgryz wynika z czynników środowiskowych, rodzice mogą podjąć realne kroki, mające na celu przeciwdziałanie powstawaniu wady. Warto wiedzieć, że przodozgryz mogą wywoływać:



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • zbyt wysokie układanie dziecka do snu, powodujące zgięcie głowy do przodu i dotykanie brodą klatki piersiowej,
  • negatywne nawyki polegające na ssaniu górnej wargi, języka lub kciuka.

Czasami przodozgryz występuje jako efekt uboczny rozszczepu podniebienia lub przerostu migdałków podniebiennych. W takim przypadku odruchowo dziecko zaczyna wysuwać żuchwę do przodu, aby ułatwić sobie swobodne oddychanie przez nos. Przodozgryz to także czynnik występujący w przebiegu wielu chorób:

  • achondroplazji,
  • zespołu Aperta,
  • zespołu Crouzona,
  • zespołu Downa.

Leczenie przodozgryzu u dzieci polega na pobudzeniu wzrostu szczęki przy jednoczesnym zahamowaniu do przedniego wzrostu żuchwy. Można uzyskać taki efekt przy leczeniu aparatem, ale ortodonta zaleca jednocześnie wykonywanie przez dziecko ćwiczeń, które polegają na cofaniu żuchwy do prawidłowego położenia.

Jeśli dziecko ma część zębów mlecznych i część stałych, najlepiej będzie leczyć przodozgryz zdejmowanym aparatem ortodontycznym, który będzie stopniowo przesuwał do przodu zęby górne względem zębów dolnych. Leczenie aparatem ortodontycznym wyjmowanym przynosi dobre efekty, jeśli dziecko stosuje się do zaleceń ortodonty, a sam aparat został indywidualnie dobrany.

Leczenie przodozgryzu u dorosłych

Jeśli przodozgryz zostanie zdiagnozowany u osoby dorosłej lub rozwinie się dopiero po wzroście żuchwy i szczęki, należy leczyć go z wykorzystaniem aparatów stałych. Przy zaawansowanych wadach zgryzu w postaci przodozgryzu konieczne może być zastosowanie zabiegu chirurgicznego.

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy:
Supradent Poleca:  Implanty Straumann