kobieta podczas zakładania licówek stomatologicznych w Supradent

Hollywoodzki uśmiech nie zawsze jest dziełem natury. Prawdę mówiąc, zdecydowana większość aktorów, piosenkarzy i piosenkarek czy celebrytów wszelkiego rodzaju, swoje pełne, równe i białe uzębienie zawdzięcza pracy sztabu dentystów. My również możemy uzyskać pożądaną estetykę uśmiechu, wykorzystując do tego celu porcelanowe licówki. Czym są licówki na zęby i komu będą one polecane? Jak wygląda leczenie przy użyciu licówek? Komu polecamy wykonanie licówek? W jakich okolicznościach odradzamy licówek i w końcu jaki jest koszt wykonania ? Wszystko co potrzebujesz wiedzieć dowiesz się poniżej artykułu przygotowanego wraz z naszymi specjalistami z kliniki Supradent!

Czym są licówki?

Licówka jest bardzo cienkim płatkiem wykonanym z porcelany, który nakładany jest przez stomatologa przy użyciu specjalnego kleju, na wcześniej opracowany ząb. Licówki zakłada się od zewnętrznej powierzchni zęba, czyli od strony wargowej lub policzkowej, która widoczna jest dla osób postronnych.

Ze względu na swój charakter, licówki muszą być wykonywane w sposób dedykowany dla każdego pacjenta. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, lekarz stomatolog powinien dobrać odpowiedni plan leczenia i umówić pacjenta na wizytę, podczas której zostanie oszlifowana powierzchnia licowana zębów w obrębie szkliwa. Nie należy się bać takiego zabiegu, ponieważ jest on całkowicie bezbolesny. Po szlifowaniu przychodzi czas na pobranie wycisku, który odwzoruje wiernie oszlifowany ząb. Stomatolog na tym etapie dobiera kolor porcelany, jaka zostanie wykorzystana do wytworzenia licówek. Uwzględnia przy tym własne doświadczenie i oczekiwania swojego pacjenta. Później wykonuje licówkę tymczasową, aby zachować estetykę uśmiechu.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Po kilku dniach oczekiwania pacjent powinien ponownie zgłosić się do swojego dentysty, który przymierzy mu dedykowane licówki. Będzie mógł ocenić efekt estetyczny, jaki uzyska przy użyciu tej metody korekcji uśmiechu.  Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, licówka cementowana jest na stałe na przedniej (wargowej lub policzkowej) powierzchni naturalnych zębów pacjenta.

Supradent Poleca:  Biała dieta po wybielaniu zębów - Co jeść?

Sprawdź: Licówki Warszawa – klinika Supradent

Dla kogo są licówki?

Najczęściej zalecenie wykonania licówek podyktowane jest względami estetycznymi. Oznacza to, że licówki przeznaczone są dla osób, które chciałyby:

 • zmienić kształt, kolor, długość zęba,
 • zlikwidować niewielkie szpary między zębami,
 • odbudować niewielki, brakujący fragment zęba,
 • zniwelować krzywiznę zębów (przy niewielkich defektach).

Dentyści zalecają swoim pacjentom założenie licówek w przypadku, gdy istnieje potrzeba i chęć zamknięcia diastemy, czyli przerwy między zębami. Licówki pozwalają zmniejszyć lub nawet całkowicie zamknąć występującą naturalnie pomiędzy zębami przerwę, co wpływa na samopoczucie pacjenta i odzyskanie pewności siebie. Jeśli ząb sieczny przedni jest złamany – jego fragment odpadł, nie trzeba od razu go wyrywać i zastępować implantem. Licówki pozwolą na uzyskanie właściwego efektu wypełnienia, a będą bardziej estetyczne i trwałe niż tradycyjne, zwykłe wypełnienia kompozytowe. Przy użyciu porcelanowych licówek można zmienić kolor zęba, co w szczególności ma znaczenie przy występowaniu u pacjentów przebarwień na szeroką skalę. Przebarwienia mogą wynikać z martwicy zębów, stosowania niektórych leków, fluorozy czy wad rozwojowych szkliwa zębów. Na koniec warto dodać, że licówka pozwala na dokonanie korekty kształtu każdego zęba, tj. poszerzenie lub zwężenie korony, skrócenie lub wydłużenie zęba w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Nie wszyscy pacjenci mogą zastosować leczenie z wykorzystaniem licówek. Przeciwwskazaniem do ich wykonania i założenia są:

 • bruksizm – zgrzytanie zębami,
 • niewystarczająca higiena jamy ustnej lub jej brak,
 • bardzo krótkie zęby – w ich przypadku istnieje zbyt mała powierzchnia do przyklejenia licówek, jaka zapewniałaby im prawidłowe utrzymanie,
 • brak zębów bocznych – powoduje to przeciążanie odcinka przedniego łuków zębowych i samych licówek,
 • wysoki stopień zniszczenia zęba lub występowanie w nim rozległych wypełnień,
 • nieprawidłowości zgryzowe – grozi ryzykiem nadmiernego, patologicznego obciążania licówek,
 • parafunkcje u pacjenta – oznaczają one szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lub utraty licówki.
Supradent Poleca:  Jak długo wytrzymują implanty zębowe, czy trzeba je wymieniać?

Jakie są zalety licówek?

Porcelanowe licówki naklejane na zęby naturalne pacjenta powodują, że uśmiech zyskuje piękny połysk i kolor. Jest naturalny i ma wszystkie cechy pożądanego przez pacjenta uzębienia. Podstawową zaletą licówek jest to, że przy ich zastosowaniu można w krótkim czasie uzyskać najlepszy efekt estetyczny i to niższym kosztem niż w przypadku np. implantów zębowych.

Za pomocą licówek zmienia się wygląd pojedynczych zębów, całych grup, a nawet całej szczęki. Na ogół stomatolodzy zalecają założenie licówek przynajmniej na przednie zęby, tj. od jedynek do trójek lub czwórek, na każdym z łuków. Na pozostałych zębach, które w uśmiechu w praktyce nie są za bardzo widoczne, stosuje się korony lub formy pośrednie pomiędzy koronami a licówkami. Założenie licówek trwa krótko, ponieważ nie wiąże się z ingerencją w twarde tkanki zęba. Szlifuje się dla nich tylko cienką warstwę szkliwa, na którą nakleja się licówki i cementuje się je na stałe.

Atutem licówek jest ich naturalność – w dotyku są podobne do naturalnego szkliwa zębów. Nie są za to podatne na szkodliwy wpływ bakterii próchnicy, silne przebarwienia i ścieranie. Przy ich użyciu bardzo łatwo można odwzorować naturalną, pożądaną fakturę i odcień zęba. Pacjenci ze skłonnością do alergii nie powinni obawiać się zakładania porcelanowych licówek, ponieważ pozostają one obojętne dla tkanek organizmu. Prawidłowo wykonane licówki muszą zapewniać doskonałą szczelność brzeżną, co przekłada się na niewidoczną granicę pomiędzy licówką a samym zębem. Likwiduje się w ten sposób ryzyko powstania miejsca, gdzie mogłaby w przyszłości odkładać się płytka bakteryjna.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Licówki – cena

Nie można w sposób jednoznaczny i uniwersalny wycenić założenia licówek, ponieważ koszt jest zależny od wielu czynników indywidualnych. Aby precyzyjnie wycenić licówki, umów się na wizytę kontrolną w gabinecie Supradent. Dokonamy przeglądu profilaktycznego, opracujemy plan leczenia i dobierzemy najlepszy dla Ciebie rodzaj licówek. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i ceny licówek różnią się w zależności od potrzeby i zakresu leczenia.

Supradent Poleca:  Co to jest okluzja, jakie są objawy oraz leczenie?

Autor: Zespół Kliniki Supradent